Jaka będzie cena rzepaku? Optymizm analityków a cena dzisiaj

1 rok temu

Ceny rzepaku na Ukrainie odnotowują dynamiczny wzrost, a trend ten jest wspierany przez doniesienia o niskich plonach w Kanadzie. Krótkoterminowy zauważalny wzrost cen rzepaku na światowych giełdach spowodowany był z kolei rosyjskimi atakami na porty rzeczne na Dunaju.

Sytuacja w Kanadzie pod względem produkcji ma być głównym czynnikiem decydującym o tym, jaka będzie cena rzepaku w najbliższym okresie.

Jaka będzie cena rzepaku? Analitycy patrzą na Kanadę

Kanada, będąca jednym z głównych producentów rzepaku na światowym rynku, przewiduje znaczący spadek zbiorów. Ostatni raport USDA obniżył prognozę zbiorów kanadyjskiego rzepaku o 1 mln ton z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Przewiduje się dalsze redukcje w prognozach ze względu na te same czynniki atmosferyczne. Jaka będzie cena rzepaku na światowych rynkach, zależeć będzie zatem w dużej mierze od produkcji nasion oleistych w Kanadzie.

Na Ukrainie ceny rzepaku rosną

Wpływ tych wydarzeń na rynek ukraiński jest już wyraźnie widoczny. Eksperci zauważają trend wzrostu cen rzepaku także na Ukrainie.

Wyraźnie widoczny jest spadek wskaźników eksportu rzepaku z Ukrainy. Przy zapotrzebowaniu w ilości 350–400 tys. ton miesięcznie, faktycznie wysyłane partie nieznacznie przekraczają 220 tys. ton. Umowy forward na wrzesień obejmują przesyłki rzepaku z Ukrainy do Rumunii, Litwy oraz Niemiec z wykorzystaniem transportu drogowego i kolejowego. W mniejszych portach rzecznych dominuje rynek spotowy, a kontrakty forward są rzadkością.

Tymczasem podaż rzepaku jest ograniczona. Przetwórcy stopniowo podnoszą poziom cen zakupu do 14 000 hrywien/tonę, a w niektórych regionach ceny sięgają choćby 14 200 hrywien/tonę. Duże partie rzepaku, liczące od 2 do 3 tysięcy ton, kierowane są do państw Unii Europejskiej, co zmusza rodzimych przetwórców do podwyższania cen — tłumaczą też analitycy.

A jaka będzie cena rzepaku na Ukrainie w najbliższym tygodniu? Zgodnie z prognozami warunkowe ceny w małych portach rzecznych mogą wzrosnąć do 380–390 USD/t, a ceny zakupu dla przetwórców mogą osiągnąć poziom 14 400 hrywien/tonę.

Wzrost notowań po atakach na ukraińskie porty rzeczne

Na to, jakie będą ceny rzepaku, krótkoterminowo wpływa również sytuacja na wojnie. W nocy z 15 na 16 sierpnia rosyjskie drony uszkodziły silosy zbożowe w jednym z portów rzecznych na Dunaju. To już kolejny taki atak na infrastrukturę portową nad Dunajem, odkąd w połowie lipca Rosja wycofała się z umowy zbożowej.

Oficjalne oświadczenie strony ukraińskiej wskazuje na utratę tysięcy ton produktów o wartości milionów dolarów w wyniku tego ataku. Według Tarasa Wysockiego, ukraińskiego wiceministra rolnictwa „łącznie utracono od 3 do 5 tysięcy ton produktów.” Podkreślił on jednak, iż Ukraina wciąż posiada zdolność do „eksportu dziesiątek tysięcy ton produktów każdego dnia, w różnych okresach”, mimo rosyjskich ataków.

Cena rzepaku na giełdach światowych w 33. tygodniu 2023 r.

Reakcja rynków na zbombardowanie portu Reni nad Dunajem była wyraźnie zauważalna. Notowania giełdowe zbóż i nasion oleistych rosły w środę po obu stronach Atlantyku.

  • W Kanadzie (Winnipeg) na zamknięciu sesji 16.08.2023 r. rzepak był 1,71 procent droższy niż dzień wcześniej, czyli 15.08.2023 r. Jego cena w kontraktach na listopad wyniosła 790,7 cad/t (czyli w przeliczeniu 2411,64 zł/t).
  • W Paryżu (MATIF) cena rzepaku wzrosła o 1,6% w porównaniu z zamknięciem sesji 15.08.2023 r. Ostatecznie także w kontraktach listopadowych wyniosła 460,5 euro/t.
    Przy czym 17.08. doszło do kolejnych wzrostów. Na MATIF-ie sesja zamknęła się ceną 468,25 euro/t, co w przeliczeniu wynosi to 2101,04 zł/t.

A jaka cena rzepaku na dzień dzisiejszy w polskich skupach?

Sprawdzamy cenniki wybranych firm, skupujących rzepak w Polsce, w poszczególnych województwach:

  • dolnośląskie — 1800,0 zł/t (cena netto magazyn sprzedającego, min. 24 t);
  • kujawsko-pomorskie — 1770,0–1800,0 zł/t (cena uzależniona od lokalizacji odbioru);
  • lubelskie — 1670,0 zł/t (cena netto loco magazyn sprzedającego min. 24 t);
  • lubuskie — 1830,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego, termin płatności 45 dni);
  • opolskie — 1930,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego);
  • podlaskie — 1680,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego);
  • pomorskie — 1810,0 zł/t (cena netto loco magazyn sprzedającego);
  • śląskie — 1765,0–1790,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego);
  • wielkopolskie — 1850,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego);
  • zachodniopomorskie — 1810,0 zł/t (cena netto loco magazyn skupującego).

Podsumowując, rozbieżność cen rzepaku w Polsce jest spora. Najniższą zanotowaną 18.08.2023 r. była 1670,0 zł/t, podczas gdy maksymalnie cena tony rzepaku wynosi 1930,0 zł.

Źródło: UkrAgroConsult, e-WGT, cenyrolnicze.pl

Idź do oryginalnego materiału