Tegoroczny sezon na młode ziemniaki powoli zbliża się do końca. Wraz z końcem sierpnia przewiduje się zakończenie zbiorów. Sprawdzamy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku tego warzywa.
Zobaczmy, jak kształtowały się ceny oraz podaż młodych ziemniaków w tym sezonie.
Młode ziemniaki — zbiory ziemniaków 2023 i jakość bulw
W Polsce na większości obszarów uprawy ziemniaków warunki pogodowe były w tym roku dobre, tylko w niektórych regionach ziemniaki wymagały dodatkowego nawadniania. Plony młodych ziemniaków różnią się w zależności od rejonu produkcji. Chociaż generalnie pozostają na ubiegłorocznym poziomie bądź są nieco niższe. Jak dotąd jakość bulw była dobra, jednak obecnie, gdy sezon powoli się kończy, pojawiają się problemy z jakością. Największe wyzwania są związane z występowaniem chorób, takich jak parch pospolity i zaraza ziemniaka.
Trend spadkowy w produkcji ziemniaków w Polsce i Europie
Areał uprawy ziemniaków w Polsce spada. W 2023 r. powierzchnia uprawy ziemniaków będzie najniższa w historii. Szacuje się, iż wyniesie 198 tys. ha, czyli o 1,5% mniej niż w ubiegłym roku. Natomiast wstępne szacunki zbiorów mówią o produkcji na poziomie około 6 mln ton, ale prawdopodobnie można spodziewać się, iż po raz pierwszy zbiory będą niższe niż szacowane 6 mln ton.
Ten trend dotyczy całej Europy. Produkcja ziemniaków w państwach europejskich, jak również areał uprawy są najniższe w historii. W ocenie ekspertów przyczynia się do tego sytuacja geopolityczna związana z wojną oraz ekstremalne warunki pogodowe. Potęgami w produkcji ziemniaków w Europie, odpowiedzialnymi za niemal 70% produkcji w Unii Europejskiej przez cały czas są Belgia, Holandia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Również te państwa dominują w przemyśle przetwórczym, z Belgią i Holandią na czele.
Ile aktualnie kosztują polskie młode ziemniaki?
Od rozpoczęcia tegorocznych zbiorów na początku czerwca br., młode ziemniaki pozostają drogie. Mimo wahań i spadku notowanego od początku sierpnia br. ceny pozostają na wysokim poziomie względem ostatnich lat.
Średnie hurtowe ceny ziemniaków 23 sierpnia 2023 r. na polskich giełdach wynosiły:
- ziemniaki białe — 1,67–2,00 zł/kg;
- ziemniaki czerwone — 1,27–1,67 zł/kg;
- ziemniaki żółte — 1,27–1,60 zł/kg.
Na Broniszach (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) 23 sierpnia br. młode ziemniaki kosztowały 1,50–2,00 zł/kg. Wyższe były natomiast ceny ziemniaków odmian Irys (2,15–2,50 zł/kg) i Irga (2,00–2,66 zł/kg).
Krajowe ceny młodych ziemniaków były zróżnicowane, w zależności od rejonu. Na poszczególnych rynkach hurtowych 23 sierpnia br. kształtowały się następująco:
- ceny ziemniaków w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 1,80–2,00 zł/kg;
- na rynku w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) młode ziemniaki oferowano w cenie — 1,86–2,66 zł/kg;
- w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) ziemniaki kosztowały — 1,30–1,50 zł/kg;
- ceny młodych ziemniaków w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) wynosiły — 1,60–1,80 zł/kg;
- w Białymstoku (Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe) ziemniaki sprzedawano po — 2,80 zł/kg;
- na rynku we Wrocławiu (Targpiast) za młode ziemniaki płacono — 1,50–2,50 zł/kg;
- ceny ziemniaków na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) osiągały — 1,33 zł/kg.
Sezon na młode ziemniaki zakończy się za około 2 tygodnie. Niskie tegoroczne zbiory prawdopodobnie wpłyną na utrzymanie się wysokich cen, chociaż wiele zależy jeszcze od wolumenu importu. Przy obecnych zadowalających cenach można przewidywać, iż producenci będą zainteresowani dalszą uprawą tego warzywa.
Zmieniają się kanały sprzedaży ziemniaków na rynku europejskim
W Polsce obserwuje się spadek konsumpcji ziemniaków. Jednak ekspansja sieci handlowych i coroczne otwieranie przez nie nowych sklepów sprawia, iż detaliści zwiększają swój udział w rynku. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu popytu ze strony handlu detalicznego i zwiększenia sprzedaży ziemniaków tym kanałem dystrybucji.
Zwiększa się popyt na ziemniaki przetworzone. Zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach państw sąsiednich można zaobserwować wzrost zainteresowania ziemniakami wstępnie ugotowanymi. Natomiast na europejskim rynku zwiększa się popyt na mrożone frytki ze strony zagranicznych odbiorców. Zaś jednym z największych importerów mrożonych frytek z Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone, które odnotowały dziesięciokrotny wzrost importu tego produktu w ciągu ostatniej dekady. Prawdopodobnie wynika to z ograniczonej podaży ziemniaków w USA, stąd więc zwiększony import przetworzonych ziemniaków zarówno z Kanady, jak i z Europy.
Jak widać, na europejskim rynku ziemniaków zachodzą przemiany. Wydaje się, iż coraz większą rolę odgrywa zwiększenie możliwości wstępnej obróbki i przetwarzania ziemniaków.
Czytaj również: Ceny młodych ziemniaków 2023
Źródło: freshplaza.com, fresh-market.pl