Pytamy eksperta kiedy fosfor i potas, kiedy azot w kukurydzę? Jaki nawóz najlepiej dać pod kukurydzę?
Szczególną cechą uprawy kukurydzy jest fakt, iż siejemy ja w szerokiej rozstawie 75 cm. Z tego tytułu roślina ma w początkowym okresie wzrostu utrudnione pobranie składników pokarmowych. Siew w szerokie rzędy determinuje wyższą efektywność nawożenia współrzędnego, ponieważ roślina ma składniki odżywcze podane blisko ziarniaka. Nie wydatkuje przez aż tyle energii, aby je odnaleźć, ponieważ nawóz jest zlokalizowany blisko niej.
Musimy też wiedzieć o zakresie odległości, z której pobierane są składniki pokarmowe, a w szczególność najmniej ruchliwy składnik jakim jest fosfor. Fosfor, aby pobrała go roślina, musi się znaleźć 4 mm od włośnika korzeniowego. Dla przykładu azot azotanowy jest pobierany, gdy znajdzie się 4 cm od włośnika korzeniowego.
Kukurydza jest uprawą wrażliwą na deficyt fosforu we wczesnych fazach wzrostu powodowanych ograniczeniem pobrania tego pierwiastka przez chłody wiosenne. Dlatego też polecamy użycie do nawożenia zlokalizowanego, nawozów zawierających fosforyt miękkie, takimi jak np. YaraMila CORN NPK 8-20-28 i YaraMila MAIS NP. 19-17. Nawozy te cechują się łatwo dostępnym fosforem oraz są wsparte o najważniejsze pierwiastki drugorzędne- magnez i siarkę, oraz mikroelementy – cynk, bor. Dawka tych nawozów przy średniej zawartość fosforu w glebie kształtuje się na poziomie 150-250 kg/ha w podsiewie nawozu.
Jeśli chodzi o nawożenie azotem, to ze względu na to, iż mamy możliwość zaaplikowania azotu przed siewem kukurydzy oraz możemy go wymieszać dobrze z glebą, z powodzeniem możemy skorzystać z nawozów amidowych.
My ze swojej strony w szczególności polecamy nawóz YaraVera AMIDAS, nawóz zawierający 40% N oraz 14% SO3. Siarka zawarta w nawozie zwiększa efektywność wykorzystania azotu, a przez to azot z nawozu jest lepiej wykorzystywany przez roślinę. Całkowita dawka azotu w kukurydzy powinna być zbilansowana ze wszystkich źródeł tego pierwiastka, ale średnio zalecana dawka w nawozie mineralnym to 140-160 kg N/ha. Musimy też zadbać o odpowiednią podaż potasu. Kukurydza należy do roślin potasolubnych, dlatego zbilansowanie tego pierwiastka jest bardzo ważne.
Odpowiedzi udziela Przemysław Bujnowski z Yara Poland