Jaki zasiłek wzrośnie do prawie 6400 zł?

8 miesięcy temu

Zasiłek pogrzebowy w tej chwili wynosi 4 tys. zł. Jednak rządzący zapowiadają zmiany. Prawdopodobnie zostanie on podniesiony do poziomu 150% minimalnego wynagrodzenia. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać takie świadczenie?

Zasiłek pogrzebowy jest na liście opisującej 100 pilnych spraw, w które obiecuje zaangażować się rząd Platformy Obywatelskiej. Zmiana obejmująca powiązanie wysokości tego świadczenia z pensją minimalną doprowadzi do stałej waloryzacji zasiłku przy każdej podwyżce pensji minimalnej.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy po zmarłym?

Przysługuje on członkowi rodziny, osobie obcej lub pracodawcy. Ściśle mówiąc, osobie, która pokryła koszty pogrzebu po zmarłym ubezpieczonym czy pobierającym świadczenia ZUS-owskie. Kolejnymi podmiotami, które mogą ubiegać się o taki zwrot, są więc: domy pomocy społecznej, gminy, powiaty, osoby prawne kościoła lub związku wyznaniowego.

W sytuacji, gdy koszty pogrzebu są podzielone na więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy również zostaje podzielony. Podział następuje proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Dokładnie w 2023 r. i jeszcze w tej chwili wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi do 4 tys. zł. Niestety, kwota ta jest niezależna od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu.

Prawdopodobnie wysokość zasiłku pogrzebowego w 2024 r. zostanie podniesiona do poziomu 150% minimalnego wynagrodzenia. Takie działanie było jednym z punktów umowy koalicyjnej obecnego rządu. Czekamy zatem, kiedy te obietnice zostaną zrealizowane.

Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego

Wnioski o wypłatę zasiłku pogrzebowego składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na druku Z-12. Należy do tego dołączyć, odpowiednio do sytuacji: akt zgonu, lub akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe. Można też złożyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, iż dziecko urodziło się martwe. W przypadku tymczasowego aktu zgonu wystawionego za granicą należy przedłożyć akt zgonu wystawiony w Polsce.

Potrzebne będą także oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. W przypadku, gdy oryginały tych dokumentów złożono w banku, należy przedstawić kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem.

Dołączyć należy także skrócone odpisy aktów stanu cywilnego. Potwierdzają one powinowactwo wnioskodawcy z osobą zmarłą.

Konieczne okazuje się również złożenie zaświadczenia płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ostateczny termin złożenia dokumentów o wypłatę świadczenia pogrzebowego

By móc ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego dokumenty należy złożyć nie później niż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pogrzeb opłacono. Wraz z upłynięciem tego terminu roszczenie zostaje przedawnione. Oznacza to brak podstaw do wypłaty zasiłku.

Zdarza się, iż z przyczyn niezależnych od siebie wnioskodawca nie dotrzymał pierwszego terminu złożenia wniosku. Tą przyczyną może być późniejsze odnalezienie ciała lub późniejsza identyfikacja osoby zmarłej, lub też inne niezawinione przez wnioskodawcę okoliczności. W takim przypadku ostateczny termin złożenia dokumentów przypada w przeciągu 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Przy takich okolicznościach należy dołączyć dokumenty potwierdzające powód opóźnienia. Może to być zaświadczenie policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu, inny dokument urzędowy.

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału