Jakie będą ceny jaj 2024 oraz opłacalność produkcji jaj?

8 miesięcy temu

Ceny jaj w 2024 r. na polskim rynku mogą ulec zmianie. Wszystko zależy od sytuacji globalnej. Dowiedz się zatem, jaki poziom mogą osiągnąć ceny jajek w przyszłym roku?

Ceny jaj na przełomie 2023 i 2024 roku mimo obecnego trendu spadkowego mogą ulec wzrostom. Odpowiada za to sytuacja na światowych rynkach, gdzie są większe lub mniejsze problemy z podażą jaj. W niektórych krajach hodowcy mają problemy z ptasią grypą, z powodu której zlikwidowano na fermach tysiące ptaków.

Jak kształtują się ceny jaj na krajowym rynku?

Ceny jaj w ostatnich miesiącach odnotowały spadek, który wynika z rosnącej podaży. Ponadto takiej sytuacji cenowej sprzyja obserwowana w ostatnich miesiącach wysoka opłacalność produkcji. A ta wynika między innymi ze spadających cen pasz. Po uwzględnieniu powyższych czynników spadkowy trend cenowy bez wątpienia się utrzyma w najbliższych miesiącach.

Cena skupu jaj klasy M w październiku wyniosła 52,45 zł/100 sztuk (-18,1% r./r.). W listopadzie jaja tej klasy kosztowały średnio 55,81 zł/100 sztuk. Przy czym pod koniec listopada cena wynosiła 57,27 zł/100 szt. Na początku grudnia ceny jaj spadły do 55,85 zł/100 szt.

Eksport polskich jaj

Od stycznia do września 2023 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 33,6% r./r. wobec wzrostu o 83,1% w analogicznym okresie 2022 r. Było to efektem zarówno wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, jak i większego wolumenu sprzedaży.

Jakie mogą być ceny jaj w 2024?

Czy prognozy CA odnośnie ceny jaj 2024 się sprawdzą?

fot. zrzut ekranu/CA

Biorąc pod uwagę poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym i perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku cena skupu jaj klasy M na koniec 2023 r. wyniesie ok. 53 zł/100 sztuk. Jednak na koniec 2024 roku ma to być 50 zł/100 sztuk.

Jednakże warto śledzić sytuację, ponieważ na ceny jaj w 2024 może wpłynąć przebieg ptasiej grypy w kolejnym sezonie w Europie. Ponadto istotne jest tempo odbudowy bazy produkcyjnej wśród największych producentów jaj. Nie bez znaczenia pozostają też trendy konsumenckie. A tutaj w związku z wcześniejszymi wzrostami cen jaj w Europie odnotowano powrót klientów do jaj z chowu klatkowego jako najtańszych.

Czytaj również: Aktualne ceny skupu mleka. Gdzie najwięcej płacą?

Źródło: Credit Agricole

Idź do oryginalnego materiału