Jakie prognozy cen nawozów na 2024 rok?

9 miesięcy temu

Praktycznie wszyscy uczestnicy rynku rolnego zadają sobie pytania: co z cenami nawozów po Nowym Roku? Czy nawozy będą drożeć? A może ceny nawozów będą spadać? Sprawdzamy, jakie są prognozy dla cen nawozów w 2024 r.

Chociaż sytuacja na światowym rynku mocznika przemawia za tym, iż nawozy azotowe będą tanieć, to wiele jeszcze może się wydarzyć. W warunkach niestabilnej sytuacji rynkowej w Europie i na świecie, a także w obliczu zmian obozów rządzących w Polsce, trudno przewidzieć, jaka będzie sytuacja cenowa na polskim rynku nawozów wiosną przyszłego roku. Zobaczmy, jakie są prognozy cen nawozów 2024.

Co się dzieje na rynku nawozów?

Na rynku światowym ceny mocznika w listopadzie 2023 r. pozostawały w trendzie spadkowym. Natomiast ceny innych nawozów mineralnych, takich jak KAS, AHL i ASS utrzymywały się na stabilnym poziomie. Cena mocznika w niemieckich portach importowych w połowie listopada br. wynosiła niecałe 350 euro/tonę, zaś nawóz płynny AHL (roztwór azotanu amonu i mocznika) oferowany był w cenie około 310 euro/tonę.

Z kolei na polskim rynku nawozy azotowe podrożały na początku listopada, a w kolejnych tygodniach utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Ponadto ustabilizowała się produkcja nawozów u naszego krajowego producenta, tj. w Grupie Azoty. Październik był bowiem czwartym miesiącem z rzędu ze wzrostami produkcji w Segmencie AGRO. Zwiększenie produkcji miało wpływ na uzupełnienie braków w asortymencie u autoryzowanych dystrybutorów tej spółki m.in. w firmie Agrochem Puławy.

Jakie prognozy cen nawozów 2024?

Na ceny nawozów wpływa wiele różnych czynników. Podlegają one zmianom skorelowanym z dynamicznie zmieniającymi się uwarunkowaniami rynkowymi. Są również odpowiedzią na bieżącą sytuację na rynku surowców do ich produkcji.

Czy nawozy będą droższe?

Przemawia za tym wzrost cen surowców do ich produkcji. Bowiem od 7 października br., kiedy rozpoczęła się wojna w Izraelu na świecie podrożała ropa naftowa. W jeszcze szybszym tempie wzrosły także europejskie ceny gazu ziemnego. Zmienność cen gazu i okres zimowy sprzyjają wzrostowi kosztów energii. Nic więc dziwnego, iż na arenie międzynarodowej producenci nawozów obawiają się wzrostu cen kosztów produkcji, które pociągną za sobą zwiększenie ceny produktu końcowego.

Czy ceny nawozów pójdą w dół?

Osłabiony popyt na nawozy ze strony europejskich nabywców oraz niskie ceny zboża budują presję na spadek cen mocznika. Kupujący czekają na bardziej przystępne ceny. Wielu z nich spekuluje na temat niższych cen nawozów wiosną przyszłego roku, przy jednoczesnej poprawie sytuacji na rynku zbóż i nasion oleistych. Na razie jednak są to tylko spekulacje.

Kiedy najlepiej kupować nawozy?

Na ogół największe zakupy nawozowe rolnicy robią od marca do czerwca, a także jesienią po żniwach do upraw ozimych. Warto się jednak zastanowić czy czekać z zakupami do wiosny, czy zadbać o zapasy nawozów pod przyszłoroczne uprawy jeszcze w tym roku. Wprawdzie przy obecnych cenach płodów rolnych z pewnością kondycja finansowa wielu gospodarstw jest mocno nadwyrężona i nie sprzyja planowaniu zakupów na przyszły sezon. Jednak nawozy to zakup niezbędny, bowiem tylko prawidłowo odżywione rośliny wydadzą dobry plon.

A jest o co zawalczyć. Bowiem w obecnej sytuacji, gdy mamy tak niestabilne warunki pogodowe na świecie, zwłaszcza w tym roku, gdy na zachodzie Europy z powodu intensywnych opadów deszczu oraz chłodu bardzo pogarsza się stan ozimin, wydaje się, iż na dobrych plonach w przyszłym roku być może będzie można dużo więcej zarobić niż w obecnym sezonie. Tym bardziej iż w innych częściach globu również występuje wiele anomalii spowodowanych wpływem El Niño na pogodę. Co z pewnością odbije się również na produkcji rolnej.

Czy warto teraz kupić nawóz?

Być może warto się zastanowić, czy nie kupić nawozów jeszcze w tym roku. Warto wziąć pod uwagę, iż aktualnie jest w czym wybierać. Zwiększył się bowiem asortyment nawozów i dostępne są produkty, których dość długo nie było w ofercie. Ceny również nie są wyśrubowane i od pewnego czasu zachowują się względnie stabilnie. Jednak to w kolejnych miesiącach może się zmienić. I trudno określić kierunek tych zmian. Być może więc teraz jest całkiem dobry moment na zakup nawozów?

Grudzień jest miesiącem z najsłabszym obrotem nawozami, dlatego pojawiają się największe rabaty dla rolników. To również okres wypłaty dopłat bezpośrednich, z których można skorzystać planując inwestycje na przyszły rok. Oczywiście o tym, kiedy kupować nawozy musi zadecydować każdy rolnik indywidualnie. Przede wszystkim uwzględniając swoje możliwości finansowe i analizując sytuację ekonomiczną gospodarstwa.

Źródło: www.cenynawozow.pl, Agrochem Puławy, agrarheute.com

Idź do oryginalnego materiału