Jakie są najnowsze prognozy ceny mleka w Polsce?

6 miesięcy temu

Jakie są prognozy cen mleka na najbliższy czas? Na to pytanie starają się odpowiedzieć eksperci z Credit Agricole. Czego mogą się spodziewać hodowcy bydła mlecznego?

Prognozy cen mleka uzależnione są od podaży i popytu na nie. Od połowy roku 2020 r. w Polsce obserwuje się systematyczny wzrost cen skupu mleka. Swoje maksimum osiągnęły one pod koniec 2022 r.. Wtedy cena była blisko 280 zł/hl. Tymczasem w tej chwili od tamtego maksimum cena spadła do poziomu ok. 200-220 zł/hl. Jednakże przez cały czas są to ceny znacznie wyższe od tych sprzed 2022 roku. Również na świecie ceny mleka są w trendzie wzrostowym. Czy na przestrzeni obecnego i przyszłego roku możemy spodziewać się wzrostów jego cen?

Prognozy cen mleka w nadchodzącym czasie

Przewidywania ekspertów z CA zakładają na światowym rynku wzrost cen skupu mleka w drugiej połowie bieżącego roku. Okres ten zwyczajowo charakteryzuje się takim trendem. Bowiem w tym czasie w Europie następuje wzrost popytu na mleko i jego przetwory. Jednakże te prognozy mogą pokrzyżować warunki agrometeorologiczne panujące na obszarach głównych eksporterów mleka.
Tymczasem w Polsce również panują takie trendy. Dlatego eksperci i w naszym kraju spodziewają się w drugiej połowie roku łagodnych wzrostów cenowych mleka. Przewidują oni, iż na koniec 2024 r. cena skupu mleka wyniesie ok. 220 zł/hl. Natomiast rok 2025 zakończy się ceną ok. 230 zł/hl.

Wykres. Ceny skupu mleka — historyczne i prognozowane

fot. zrzut ekranu/CA

Duża opłacalność produkcji mleka a prognozy jego cen

Wysoka opłacalność produkcji mleka utrzymuje się w tej chwili na półkuli północnej. Bowiem właśnie w USA i Unii Europejskiej występuje decydująca faza sezonu mlecznego. I stamtąd również zakłada się wzrost podaży mleka oraz jego przetworów. Zmienić tę sytuację mogą ewentualnie pogarszające się warunki agrometeorologiczne. Jednakże na chwilę obecną prognozy cen mleka przewidują obniżenie podaży mleka na koniec roku. Wiąże się to z brakiem perspektyw dużego wzrostu jego produkcji w Australii, Argentynie i Nowej Zelandii. Jednocześnie spadnie wtedy produkcja na półkuli północnej.

Kiedy nastąpi ożywienie popytu na mleko?

Prognozy wzrostu ożywienia popytu na mleko przewidują jego zwiększenie na koniec bieżącego roku. Wtedy też spodziewana jest większa aktywność w gospodarce światowej. Bowiem w tej chwili zalewają nas sprzeczne sygnały opisujące globalny popyt na mleko. Wśród światowych eksporterów mleka i jego produktów na początku roku zwiększył się wolumen sprzedaży zagranicznej w przypadku Australii, Argentyny, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. W styczniu i lutym wzrósł on o 9,5% w porównaniu do ubiegłego roku. Tymczasem przywóz mleka i jego przetworów wśród największych importerów spadł o 1,7%. Najbardziej swoje zakupy w tym zakresie zredukowały Chiny. Bowiem sprowadziły one aż o 8,3% mniej mleka i jego produktów.

Źródło: Credit Agricole

Idź do oryginalnego materiału