Jakie wyjątki od Zielonego Ładu negocjujemy z Brukselą?

10 miesięcy temu

Jak zauważają media, również te zagraniczne, rolnicze protesty przynoszą efekty. Polski rząd negocjuje z Unią Europejską wyjątki od Zielonego Ładu. Czy jednak wiadomo, o jakie konkretnie ustępstwa chodzi?

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna potwierdził w wywiadzie dla Radia Zet, iż realizowane są rozmowy. Mamy je prowadzić z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Dyskutujemy wyjątki od Zielonego Ładu, czyli wyłączenie naszego kraju z części przepisów Zielonego Ładu.

Rząd chce zmiany europejskich przepisów

Rząd polski chce, aby Unia Europejska zawiesiła lub zmieniła niektóre zasady swojej polityki rolnej w obliczu trwających protestów rolników. Pod koniec lutego minister ds. spraw europejskich, Adam Szłapka, stwierdził, iż umowę tę negocjował poprzedni rząd i teraz trzeba ją zmienić. Z kolei premier Donald Tusk powiedział w zeszłym tygodniu po rozmowach z przedstawicielami protestujących rolników, iż „praktycznie wszystkie postanowienia Zielonego Ładu to kolejny cios i muszą one zostać zawieszone lub wycofane”.

O jakie wyjątki od Zielonego Ładu zatem chodzi?

Wiceminister Szejna pytany w wywiadzie, czego konkretnie dotyczą negocjacje z KE, odpowiedział, iż „wszystkiego, co jest możliwe zarówno z Zielonego Ładu, jak i napływu produktów, które spowodowałyby stałe zakłócenie na rynku wewnętrznym jednego lub większości krajów”.

Jeśli uda się nam wynegocjować te wszystkie żądania Polski, to będą one wspólnym stanowiskiem Unii Europejskiej — dodał Szejna.

Polska rozważa wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy

W tej samej rozmowie Szejna podkreślił, iż Polska rozważa dodatkowe środki. Czyli, jak to określił „zmiany, blokady, zapory, cła”, jeżeli negocjacje z Komisją Europejską trwałyby zbyt długo. Na pytanie, czy te środki są zgodne z prawem UE, minister nie udzielił odpowiedzi. Dopytywany, od kiedy takie cła miałyby być wprowadzone, odpowiedział jedynie, iż jego zdaniem „podczas konsultacji polsko-ukraińskich temat problemu na granicy już nie będzie istniał”, bo „minister Siekierski dowiezie zmiany prawa europejskiego”.

Rozmowy między rządami Polski i Ukrainy dotyczące importu rolnego odbędą się pod koniec marca.

Premier w Wilnie: chcemy rewizji tych przepisów

Również Donald Tusk podczas swojej poniedziałkowej wizyty na Litwie odniósł się do tej konkretnej sprawy.

Ochrona środowiska nie może i nie musi być w konflikcie z elementarnymi interesami, jeżeli chodzi o produkcję żywności i rolnictwo europejskie. Musimy tutaj znaleźć wspólną przestrzeń. Będę występował w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu. Rewizji, która będzie miała na celu ochronę polskiego i europejskiego rynku rolnego, procentów żywności — deklarował Donald Tusk.

Tak więc wiemy, iż polski rząd negocjuje z Brukselą. Ale jakie wyjątki od Zielonego Ładu? Na to pytanie na razie nie znamy odpowiedzi.

Źródło: Radio Zet, Ceny Rolnicze, Agrarheute

Idź do oryginalnego materiału