Jesienne odchwaszczanie rzepaku. Raport z pola

1 rok temu

Wybór technologii zwalczania chwastów w rzepaku jest niezwykle istotny dla finalnych rezultatów uprawy. Przyjrzyjmy się więc możliwym scenariuszom i przypomnijmy sobie jakie sposoby na jesienne odchwaszczanie rzepaku mamy do dyspozycji.

Planując jesienny zabieg herbicydowy w rzepaku, pod uwagę bierzemy technologię doglebową i nalistną. W pewnych okolicznościach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też połączenie obu tych rozwiązań. Od tego, na jaki wariant postawimy, zależy efektywność zwalczania chwastów w rzepaku. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję i dobrać rozwiązanie odpowiadające warunkom panującym na polu.

Jesienne odchwaszczanie rzepaku – istotny krok w ochronie maksymalnego plonu

Rywalizacja o wodę i składniki pokarmowe pomiędzy chwastami a młodym rzepakiem prowadzi do osłabienia jego kondycji. Konsekwencją może być gorsze przezimowanie rzepaku i spadek wysokości plonu. Dlatego oczywiste jest dążenie do wyeliminowania gatunków niepożądanych na jak najwcześniejszym etapie rozwoju rzepaku. Jednak nie zawsze możliwe jest przedwschodowe zastosowanie herbicydów. Na szczęście portfolio rozwiązań nalistnych pozwala przeprowadzić jesienne odchwaszczanie rzepaku z powodzeniem także powschodowo.

Warto zwrócić uwagę, iż każdą z dostępnych technologii herbicydowych możemy uznać za optymalną. Warunkiem jest odpowiednie jej dobranie do okolicznoci. Przyjrzyjmy się wiec charakterystykom poszczególnych wariantów.

Zwalczanie chwastów w rzepaku – zabieg przedwschodowy

Doglebowy zabieg zwalczający chwasty w rzepaku jeszcze przed jego wschodami pozwala zapewnić młodym roślinom najlepsze warunki do rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, iż pełne wykorzystanie potencjału tej technologii możliwe jest w określonych warunkach. Na zabieg doglebowy powinniśmy postawić gdy:

  • gleba jest wilgotna,
  • możemy wykonać oprysk do trzech dni po siewie.

Jeżeli spełnione są powyższe wymagania, zabieg z wykorzystaniem środków doglebowych będzie doskonałym rozwiązaniem.

Co na rzepak powschodowo?

Powschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku jest oczywistą alternatywą dla zabiegów doglebowych. Warto jednak pamiętać, iż możemy postawić na jesienne odchwaszczanie rzepaku środkami nalistnymi nie tylko, gdy warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu powschodowego. Ta technologia może być rozwiązaniem pierwszego wyboru na stanowiskach, na których zastosowano uproszczenia w uprawie gleby (np. strip-till). Uproszczenia uprawowe sprawiają, iż zastosowanie herbicydów powschodowych przyniesie lepsze efekty. Podobnie jest w przypadku występowania chwastów późno wschodzących.

Jesienne odchwaszczanie rzepaku środkami do stosowania powschodowego ma też niewątpliwy atut natury organizacyjnej. W przypadku tych herbicydów okno aplikacji jest szerokie, co ułatwia rozplanowanie prac polowych.

Jesienny zabieg herbicydowy w rzepaku – technologia sekwencyjna

Jeśli mamy do czynienia z dużą presją chwastów, szczególnie gatunków wschodzących w odległych od siebie terminach, warto zaplanować zabieg sekwencyjny. Przy pierwszym wjeździe w pole aplikujemy herbicydy doglebowe. Za drugim razem sięgamy po środki dolistne. Choć rozwiązanie to jest bardziej pracochłonne, pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty choćby w najtrudniejszych warunkach.

Warto wspomnieć, iż sięgnięcie po herbicydy doglebowe może być racjonalne także w warunkach jedynie częściowo odpowiadających wspomnianym wcześniej zaleceniom. Przykładem może być niedokładnie uprawiona gleba. Jest to oczywiście czynnik ograniczający działanie herbicydu, jednak przez cały czas zabieg taki jest bardzo efektywny. Uzupełnienie go o herbicydy działające nalistnie zapewnia świetną kontrolę nad zachwaszczeniem plantacji.

© AgroFakt.pl

fot. Chemirol

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku

Podsumowując, każda ze wspomnianych wyżej technologii ma swoje niezaprzeczalne atuty. Wybierając jesienny zabieg herbicydowy w rzepaku, powinniśmy tylko dobrać rozwiązanie adekwatne do sytuacji na polu i naszych możliwości organizacyjnych. Zapewni to najwyższą możliwą efektywność ochrony herbicydowej naszej plantacji, co jest ważnym krokiem do uzyskania rekordowego plonu rzepaku.

Zalecenia stosowania różnych wariantów jesiennego odchwaszczania rzepaku znajdziesz w Raporcie z pola. Zobacz film:

Idź do oryginalnego materiału