Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Przewodniczący RPP Adam Glapiński, fot. Radek Pietruszka/PAP


Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP przez cały czas wynosi 5,75 proc.


Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, iż główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi przez cały czas 5,85 proc.

Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.

Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 grudnia 2024 r. ⬇https://t.co/jPc7HdNyXq

— Narodowy Bank Polski (@nbppl) December 4, 2024

Kiedy pierwsze obniżki?

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do decyzji RPP, zwrócili uwagę, iż to było ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

"Przewidujemy, iż pierwsze obniżki nastąpią dopiero w II kwartale przyszłego roku" - poinformowali.

Dodali, iż główna stopa NBP przez cały czas wynosi 5,75 proc., co - ich zdaniem - jest porównywalne z poziomem w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. "Większość państw w regionie nie zmieniła stóp procentowych w listopadzie — na Węgrzech i w Rumunii stopy pozostają na poziomie 6,5 proc. Natomiast Czechy obniżyły stopę o 25 pb do 4 proc." - wskazali.

W opinii Instytutu wyznacznikiem dla kolejnych decyzji RPP będzie sytuacja globalna. "W listopadzie Rezerwa Federalna zmniejszyła stopy procentowe o 25 pb. Słabe prognozy gospodarcze w Unii Europejskiej będą skłaniać Europejski Bank Centralny do redukcji stóp procentowych w grudniu. Ekonomiści spodziewają się cięcia o przynajmniej 25 pb." - podali ekonomiści. Dodali, iż wśród państw europejskich jedynie Norwegia utrzymuje stabilnie stopy; analitycy przewidują jednak, iż pierwsze redukcje nastąpią w grudniu.

"Niemniej RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne. Bieżący konsensus zakłada pierwsze obniżki dopiero w II kw. 2025 roku. Odbędzie się to razem ze spadkiem inflacji. Ekonomiści prognozują, iż w tym okresie CPI zacznie powoli wracać do celu inflacyjnego" - poinformowali ekonomiści PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

PAP

Idź do oryginalnego materiału