KE reaguje: biurokracja w rolnictwie będzie ograniczona

6 miesięcy temu

Rolnicy w całej Unii Europejskiej domagają się redukcji obciążeń administracyjnych. Komisja Europejska zareagowała na ten postulat i podjęła decyzje pozwalające na to, by biurokracja w rolnictwie nie była dużym obciążeniem.

Dowiedz się więcej, jak biurokracja w rolnictwie może zostać ograniczona, decyzjami KE.

KE: Biurokracja w rolnictwie do korekty

Komisja Europejska przekazała dokument przedstawiający pierwsze możliwe działania mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników. Dokument, na którego podstawie biurokracja w rolnictwie może zostać zmniejszona, został omówiony z państwami członkowskimi na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa 26 lutego. Stanowił on podstawę do dyskusji i wspólnych działań w UE.
Co więcej, wszelkie udane działania na rzecz uproszczenia muszą być prowadzone w ścisłej współpracy z administracjami krajowymi i samymi rolnikami.

Przede wszystkim, jednym z głównych punktów dokumentu jest inicjatywa Komisji Europejskiej polegająca na przeprowadzeniu internetowej ankiety skierowanej bezpośrednio do rolników. Ta inicjatywa ma na celu zidentyfikowanie głównych problemów i obciążeń administracyjnych wynikających z przepisów dotyczących rolnictwa w UE. Badanie to pozwoli uzyskać lepsze zrozumienie sytuacji i zostanie wykorzystane do dalszej analizy.

Dodatkowo KE proponuje rozważenie zmian w rozporządzeniach podstawowych WPR, takich jak zwolnienie małych gospodarstw z niektórych kontroli związanych z przestrzeganiem wymagań warunkowości.

Oprócz tego Komisja planuje zmiany w metodach kontroli, aby zmniejszyć liczbę wizyt w gospodarstwach rolnych.
To bez wątpienia byłoby korzystne dla rolników z kilku powodów:

  • mniejsze obciążenie administracyjne;
  • większa swoboda działania;
  • zmniejszenie stresu związanego z obawą przed karą za błędy w interpretacji przepisów.

Nie wspominając o tym, iż jest to zaledwie wstęp do szerszych działań mających na celu poprawę sytuacji rolników, m.in. w Polsce.

Planowane zmiany w biurokracji rolniczej

Komisja UE planuje złagodzić biurokrację dla rolników poprzez większą elastyczność w przekształcaniu użytków zielonych. Przewodniczący Komisji Rolnictwa UE domaga się dalszych dostosowań oraz wprowadzenia klauzul lustrzanych w umowach handlowych. Ma to na celu zapewnić równoważne normy środowiskowe dla importowanych towarów.

Nadmierna biurokracja w rolnictwie obciążeniem dla hodowców

Hodowcy loch domagają się redukcji biurokracji w rolnictwie. Rolnicy, w trakcie demonstracji, przedstawiali stanowisko w sprawie nadmiernej biurokracji. W wyniku demonstracji rolników, trwających nieustannie w różnych krajach Europy od końca 2023 r., problem biurokracji w rolnictwie stał się przedmiotem zainteresowania na poziomie federalnym i stanowym m.in. w Belgii. Grupy robocze przedstawiają propozycje uproszczenia biurokracji w hodowli trzody chlewnej. Podkreślają, iż nowe wymogi prawne nie powinny prowadzić do nadmiernej „papierkologii”. Grupa liczy na pozytywne przyjęcie swoich propozycji, zwłaszcza w kontekście ustawy o etykietowaniu hodowli zwierząt.

Złagodzenie obciążeń dla rolników w Unii Europejskiej

Podobne problemy do polskich rolników ma Belgia, która reaguje na protesty poprzez przekazanie prezydencji belgijskiej w Radzie UE listy propozycji mających na celu złagodzenie obciążeń administracyjnych dla rolników. Propozycje te, które obejmują m.in. uproszczenie przepisów dotyczących ugorowania gruntów i redukcję metodyki niektórych kontroli, były omawiane z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa. KE planuje także zainicjować ankietę internetową w marcu, aby zbadać główne źródła obaw rolników. Te działania mają na celu odpowiedzieć na protesty rolników w różnych krajach UE.

Źródło: KE, agragheute, vilt

Idź do oryginalnego materiału