KE: Utrata funduszy dla państw, które ignorują równość płci i LGBTQIA+ w rolnictwie!

5 godzin temu
Zdjęcie: KE: Utrata funduszy dla państw, które ignorują równość płci i LGBTQIA+ w rolnictwie!


W ostatnich latach Unia Europejska podejmuje ważne kroki w kierunku zwiększenia równości i różnorodności w sektorze rolnictwa. Nowy dokument „Strategic Dialogue on the Future of EU Agriculture” porusza temat wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo, w tym kwestie dotyczące równości płci oraz wsparcia dla osób LGBTQIA+.

Wyższe standardy równości płci

Mimo iż na przestrzeni lat poczyniono postępy w eliminowaniu nierówności płciowych w rolnictwie, problem ten wciąż istnieje. Wiele kobiet w sektorze rolniczym boryka się z ograniczonym dostępem do ziemi, finansowania oraz technologii, co ogranicza ich możliwości pełnego uczestnictwa w branży. Kluczowe będzie nie tylko eliminowanie barier, ale także zmiana społecznych stereotypów, które wpływają na postrzeganie kobiet w rolnictwie.

Wsparcie dla osób LGBTQIA+

Jak możemy przeczytać w dokumencie, również osoby LGBTQIA+ stają w obliczu specyficznych wyzwań, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie akceptacja queerowości często jest niższa niż w miastach. Unia Europejska zwraca uwagę na potrzebę uwzględnienia kwestii płci oraz orientacji seksualnej w polityce rolnej i wiejskiej. Wprowadzenie takich reform ma na celu zwiększenie inkluzji i równości wśród wszystkich grup w sektorze.

Transformacyjne budżetowanie

Aby osiągnąć te cele, Komisja Europejska postuluje wzmocnienie budżetowania transformacyjnego pod kątem płci w ramach funduszy unijnych. Oznacza to, że instytucje europejskie i państwa członkowskie powinny projektować interwencje mające na celu rozwiązanie zidentyfikowanych nierówności płciowych. Ważnym krokiem w tym kierunku będzie również gromadzenie danych dotyczących sytuacji kobiet i osób niedostatecznie reprezentowanych w rolnictwie, co pozwoli na lepsze zrozumienie ich potrzeb.

Presja na reformy

Zgodnie z doniesieniami portalu „Politico”, przewodnicząca Komisji Europejskiej pragnie, aby KE mogła formalnie wywierać presję na państwa członkowskie w celu wdrożenia zalecanych reform. Państwa, które nie dostosują się do unijnych standardów równości płci oraz ekologicznego rolnictwa, mogą zostać pozbawione dostępu do funduszy w latach 2028-2034.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach.

Pełny raport dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej.

źródło: DoRzeczy

Idź do oryginalnego materiału