Kiedy ceny polskich pomidorów przestaną spadać?

7 miesięcy temu

W maju 2024 r. ceny polskich czerwonych pomidorów załamały się i spadły choćby poniżej średniej pięcioletniej. Jak w tej chwili kształtuje się sytuacja dotycząca notowań pomidorów w polskim handlu hurtowym? Sprawdźmy.

W maju br. krajowe pomidory o czerwonych owocach zaliczyły poważny spadek notowań. Mianowicie, ich średnie ceny spadły poniżej średniej pięcioletniej. Czy jest to długotrwały trend? Czy można liczyć na zmianę tej tendencji? Sprawdzamy.

Załamanie na rynku pomidorów

W bieżącym roku ceny krajowych czerwonoowocowych pomidorów szklarniowych już na początku sezonu regularnej sprzedaży (czyli na początku kwietnia br.) wystartowały z poziomu niższego niż przed rokiem. Jednak należy zaznaczyć, iż w ubiegłym sezonie pomidory oraz inne warzywa były wyjątkowo drogie. W kwietniu br. notowania pomidorów w dużym hurcie mocno spadały. Ten trend jest również kontynuowany w maju. Mniej więcej w połowie tego miesiąca ceny pomidorów osiągnęły wartości poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Jak stwierdził Maciej Kmera, ekspert z rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach, można mówić o załamaniu na rynku pomidorów dla producentów:

Cena czerwonych pomidorów spadła do 4–6 zł/kg. Taka cena to jest w lipcu, sierpniu, a nie w maju, ale oczywiście sytuacja może się niedługo zmienić. Być może pomidorów jest za dużo na rynku — poinformował PAP Maciej Kmera.

Ceny krajowych pomidorów a pogoda

Ceny pomidorów z polskich upraw szklarniowych są dość mocno skorelowane z warunkami pogodowymi. Bowiem te wpływają zarówno na podaż pomidorów, jak również na popyt ze strony konsumentów. Wiosną ubiegłego roku było stosunkowo zimno aż do czerwca. Chłodna pogoda wyraźnie zahamowała sezonowy spadek cen krajowych pomidorów, chociaż choćby wówczas w maju ceny hurtowe tych warzyw zaczęły dość mocno spadać. W bieżącym roku wiosna wystartowała wcześniej i jest cieplejsza. Chody wystąpiły tylko na krótko w drugiej połowie kwietnia i nie wpłynęły na zahamowanie sezonowych spadków cen. A ciepła pogoda w maju spowodowała szybki wzrost podaży krajowych pomidorów na rynku, co wsparło kontynuację tendencji spadkowej.

Aktualne ceny krajowych pomidorów (22.05)

Tendencja spadku cen polskich pomidorów po osiągnięciu poziomu poniżej średniej pięcioletniej zwolniła. Aktualnie, w drugiej połowie maja 2024 r. ceny pomidorów utrzymują się na poziomie zbliżonym do średniej pięcioletniej. I o wiele niższym w relacji do ubiegłego roku. Ściśle mówiąc, średnie ceny czerwonych pomidorów z polskich szklarni wynoszą 4,00–4,66 zł/kg za kaliber A, 4,50–5,00 zł/kg za wielkość B i 4,66–5,16 zł/kg za BB. Jednak na poszczególnych rynkach hurtowych w kraju jest spore zróżnicowanie cen o charakterze geograficznym. Najtaniej jest w rejonie Kalisza, czyli w zagłębiu uprawy pomidorów szklarniowych.

Tabela. Ceny polskich czerwonych pomidorów na krajowym rynku (22.05.2024).

Rynek hurtowy Cena (zł/kg)
Cena pomidorów na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) 4,00–5,00
Pomidory, ceny na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) 5,83
Ile kosztują pomidory w dużym hurcie na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza)? 4,16–5, 33
Ceny pomidorów na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) 4,16–6,66
Po ile pomidory na rynku we Wrocławiu (Targpiast)? 4,50–5,50
Jaka cena pomidorów na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska)? 5,00

A jakie są ceny pomidorów importowanych?

Należy dodać, iż na polskim rynku przez cały czas jest sporo pomidorów importowanych, m.in. z Hiszpanii i Holandii, ale również z Maroka i Turcji. Stwarza to dodatkową presję na ceny krajowych warzyw. Można przy tym zauważyć, iż ceny pomidorów z importu są wyższe od produktów krajowych. Bowiem średnie ceny hurtowe pomidorów z Hiszpanii wynoszą 7–10 zł/kg, zaś tych z Turcji i Maroka — 5–7 zł/kg.

Jakie prognozy na dalszą część sezonu?

W drugiej połowie maja br. średnia cena krajowych pomidorów przestała spadać, a choćby lekko odbiła w górę. Wprawdzie notowania nie wzrosły wyraźnie, ale w tej chwili znowu są już powyżej średniej pięcioletniej. Czy oznacza to trwałe wyhamowanie tendencji spadkowej lub zwrot na rynku pomidorów w kierunku wzrostu cen? Zdaniem rynkowych ekspertów, wiele zależy od warunków pogodowych w nadchodzących tygodniach. Bowiem potrafią się one zmieniać z dużą częstotliwością. Zaś zmiana pogody może zatrzymać tendencję spadku cen.

Źródło: fresh-merket.pl

Idź do oryginalnego materiału