Kiedy komornik może zająć konto?
Zajęcie egzekucyjne regulowane jest przez art. 889-890 Kodeksu postępowania cywilnego. Dochodzi do niego, kiedy dłużnik nie spłaca rat albo należnych sum pieniędzy. Możliwe jest choćby wtedy, kiedy wierzyciel nie zgadza się na rozłożenie zadłużenie na raty. Jest sposobem na odzyskanie długów przez zajęcie przez komornika konta bankowego. Fundusze przekierowane zostają z konta dłużnika na konto wierzyciela. Egzekucji na koncie bankowym dokonuje się na podstawie klauzuli wykonalności wyroku sądu albo nakazu zapłaty.
Jednym z kluczowych procesów egzekucji jest otrzymanie zawiadomienia o zajęciu komorniczym. Dłużnik ma prawo się z nim zapoznać i ewentualnie złożyć sprzeciw, jeżeli uważa, iż zajęcie konta jest niezgodne z prawem. jeżeli tego nie zrobi, komornik kontynuuje egzekucje, a zgromadzone na koncie środki zostają przekazane przez bank na spłatę długu.Reklama
Egzekucję konta bankowego dokonuje się na podstawie systemu OGNIVO, która pozwala komornikowi gwałtownie ustalić, w jakich bankach dłużnik ma rachunki. Potrzebny do tego jest jedynie PESEL danej osoby. Po otrzymaniu informacji na temat kont w określonych bankach komornik przystępuje do egzekucji.
Jak sprawdzić, czy komornik zajął konto?
Komornik zajmuje konto dłużnika bez uprzedniego powiadomienia. Informacje wymieniane są pomiędzy bankiem a komornikiem, przez co blokada konta bankowego może nastąpić jeszcze przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Proces zabezpieczenia środków z konta bankowego jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na egzekucję długów. Jest mniej uciążliwy dla dłużnika niż zajęcie nieruchomości czy ruchomości i jednocześnie umożliwia szybkie spełnienie roszczeń wierzyciela.
Komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków pieniężnych na rachunku bankowym. Znajdują się w nim również informacje na temat kwoty długu oraz kosztów egzekucyjnych. jeżeli dłużnik ma więcej niż jedno konto, wszystkie konta zostają zajęte, ale tylko do wysokości zadłużenia, które zawarte jest w danym postępowaniu. Warto pamiętać, iż zajęcie dotyczy nie tylko środków, które są na koncie, ale również przyszłych wpływów.
Czym jest kwota wolna od zajęcia?
Dłużników przed całkowitym odcięciem od środków na koncie zabezpiecza kwota wolna od zajęcia. Wynosi ona 75 proc. obowiązującego aktualnie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2025 roku wynosi ona 3499,50 zł (75 proc. z 4666 zł).
Kwota ta przysługuje dłużnikowi co miesiąc, niezależnie od tego, ile rachunków bankowych posiada. Niewykorzystane środki nie przychodzą na kolejny miesiąc, a w przypadku kont wspólnych obowiązuje tylko jedna kwota wolna od zajęcia. Ulga ta nie obowiązuje jednak w każdej sytuacji. W przypadku kont firmowych oraz sytuacji związanych z zajęciem alimentacyjnym jest wyłączona.
Jak wypłacić pieniądze z konta, które zajął komornik?
jeżeli komornik zajął nasze konto w banku, mamy kilka możliwości, dzięki którym ponownie uzyskamy dostęp do naszych pieniędzy. Przede wszystkim warto skontaktować się z komornikiem, który prowadzi naszą sprawę. Możemy ustalić z nim harmonogram spłat albo wynegocjować warunki spłaty, dzięki którym odzyskamy dostęp do konta. Warto również przedstawić komornikowi odpowiednie zaświadczenia, które mogą być zajęte tylko w określonej części.
jeżeli dzielimy konto bankowe ze współmałżonkiem, możemy postarać się udowodnić, iż część środków należy do współwłaścicieli rachunku bankowego, którzy nie są dłużnikami. W tym wypadku trzeba będzie jednak potwierdzić, iż pożyczka została zaciągnięta bez wiedzy oraz zgody drugiej osoby.
Z egzekucji zwolnione są świadczenia, takie jak alimenty, świadczenia socjalne, czy zasiłki. Należy zgłosić je komornikowi oraz przedstawić odpowiednie dowody, które potwierdzają ich zwolnienie. Można również zwrócić się z tym do sądu.
Jak długo konto może być zajmowane przez komornika?
Zwykle przedawnienie roszczeń majątkowych wynosi 6 lat, a roszczeń stwierdzonych przez prawomocny wyrok sądu 10 lat. Pomimo tego zajęcie komornicze może przerwać bieg terminu przedawnienia.
Komornik może zajmować konto do momentu, aż dłużnik spłaci pełną kwotę zadłużenia wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi. Nie ma konkretnego terminu, który mógłby podpowiedzieć nam, ile może to trwać.
Do umorzenia egzekucji może dojść jedynie, kiedy dłużnik nie ma majątku, ani dochodu, za pomocą którego mógłby spłacić dług. Wierzyciel może również złożyć wniosek o umorzenie postępowania.
Jednym ze sposobów na przyspieszenie tego procesu jest negocjowanie z wierzycielem warunków spłaty długu. Rozłożenie należności na raty albo uzgodnienie innej formy spłaty może skutkować ugodą, co zakończy egzekucję oraz ułatwi sprawę spłaty długu.