Kiedy pieniądze z KPO dotrą do rolników?

7 miesięcy temu

Pieniądze z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) już lada chwila zostaną odblokowane. Kiedy więc rolnicy mogą liczyć na ich wypłaty?

Komisja Europejska zapowiedziała, iż odblokuje nareszcie pieniądze z KPO dla Polski. Stanie się to dzięki spełnieniu przez nasz kraj wymagań KE dotyczących praworządności. Taką informację uzyskaliśmy 23.02.2024 po spotkaniu premiera Donalda Tuska z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Pieniądze z KPO będą do wzięcia

Podczas dzisiejszego spotkania premiera Donalda Tuska z szefową KE Ursulą von der Leyen i Alexandrem De Croo premierem Belgii, która sprawuje prezydencję w UE, usłyszeliśmy pewne deklaracje. Dotyczą one kwestii odblokowania dla Polski pieniędzy z KPO. Oficjalnie w czwartek 29 lutego ma zostać wydana pisemna decyzja w tej sprawie, gdyż dopracowywane są jeszcze drobne szczegóły. Werdykt umożliwi Polsce korzystanie z 60 mld euro, które są przewidziane w tym budżecie. Z założenia mają one być przeznaczone na odbudowę krajowych gospodarek po pandemii COVID-19. I wiele państw unijnych korzysta z tej formy pomocy już od lata 2021 r. Wreszcie i Polska będzie miała taką możliwość. Wiadomo, iż by otrzymać pieniądze, trzeba będzie wypełniać warunki w postaci reform i inwestycji.

Kiedy Polska może otrzymać pierwsze pieniądze z KPO?

Po wydaniu pisemnej decyzji w sprawie odblokowania KPO dla Polski Rada UE ma miesiąc na jej akceptację. Wtedy dopiero pieniądze z KPO wpłyną do Polski. Oznacza to, iż Polska powinna je otrzymać na początku kwietnia. Ale czy wtedy zostaną wypłacone wszystkie?

Na jakie fundusze Polska może liczyć?

Nasz Krajowy Plan Odbudowy zawiera 55 reform oraz 56 inwestycji, które mają uodpornić polską gospodarkę na przyszłe kryzysy. Unia Europejska na te cele może nam dać 268 mld złotych (59,8 mld euro). W tej kwocie zawierają się dotacje w wysokości 113,28 mld zł (25,27 mld euro) oraz preferencyjne pożyczki na sumę 154.81 mld zł (34,54 mld euro). Unia Europejska zastrzega sobie jednak przeznaczenie pieniędzy z KPO w 46,6% na cele klimatyczne, zaś w 21,36% — na transformację cyfrową.

Konieczność rewizji KPO

Szefowa resortu Ministerstwa Funduszy i Polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała rewizję KPO. Jeszcze w lutym złoży ona do Komisji Europejskiej wniosek o rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Wiąże się to z koniecznością nowego zaplanowania zakresu inwestycji i reform oraz ich terminów realizacji. Wpływa to bowiem na terminy składania wniosków o kolejne transze pieniędzy z KPO.
Pani minister zapowiada realizację jedynie części inwestycji zaplanowanych w KPO. Obawia się również o to, iż reformy związane z inwestycjami pociągną za sobą straty w naszych portfelach.

Znika także blokada funduszy spójności

Dobrą wiadomością jest też informacja o szybkim odblokowaniu funduszy spójności, które opiewają na 76 mld euro. Będzie to możliwe dzięki zmianie przez obecny rząd oceny dotyczącej niezależności sądownictwa. Dotychczas bowiem Polska deklarowała, iż nie spełnia warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych w zakresie niezależności sądownictwa. Natomiast w połowie grudnia 2023 r. rząd polski zmienił tę ocenę.

Przeczytaj także: Kredyty preferencyjne 2024 uruchomione

Źródło: RMF 24, euractive

Idź do oryginalnego materiału