Kiedy sprzedaż gruntu jest zwolniona z podatku PIT?

11 miesięcy temu

Zastosowanie zwolnienia od PIT sprzedaży gruntu jest możliwe, o ile są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty między innymi orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane. Drugi warunek jest taki, iż muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy) lub jego część składową, a ponadto nie mogą utracić wskutek sprzedaży charakteru rolnego – podkreślił Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.

W sprawie rozpoznanej przez Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 26 kwietnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.168.2024.2.BS podatnik otrzymał od swojej matki tytułem darowizny nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, co stanowiło gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego o łącznej powierzchni 8,6700 ha.

26 stycznia 2024r podatnik sprzedał tę nieruchomości rolną rolnikowi z tej samej wsi, który zgodnie z art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zobowiązał się osobiście prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość na podstawie aktu nieruchomości, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego nieruchomości.

Ponadto kupujący rolnik oświadczył, iż nabywany grunt stanowiący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wejdzie w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego. Rolnik ten od ponad 5 lat jest zameldowany na pobyt stały w gminie , posiada kwalifikacje rolnicze posiada wykształcenie średnie i co najmniej 3 letni staż pracy w rolnictwie. Osobiście prowadzi co najmniej 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 13 ha, pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności robotniczej w tym gospodarstwie. Rolnik nabył nieruchomość podatnika celem powiększenia gospodarstwa rodzinnego, którego powierzchnia nie przekroczy 300 ha, a która znajduje się w gminie jego zamieszkania.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.

Podatnik chciał wiedzieć, czy istnieje przesłanka zwolnienia go od podatku dochodowego o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż: po pierwsze sprzedawana nieruchomość weszła w skład gospodarstwa rolnego, po drugie sprzedawana nieruchomość w związku ze sprzedażą nie utraciła charakteru rolnego lub leśnego. Istotne jest, iż skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest możliwe tylko w sytuacji łącznego wystąpienia obu wymienionych przesłanek, które nastąpiły.

W ocenie podatnika pojęcie „utraty charakteru rolnego gruntów” było przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 11 grudnia 1996 r., który orzekł, iż utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntów w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Dlatego też, według podatnika jest podstawa do jego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sprzedaży tej nieruchomości.

Dyrektor Krajowej Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wydanej interpretacji wskazał, iż zastosowanie wskazanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienia jest możliwe, jeżeli sprzedawane grunty:

  • są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami, grunty pod rowami oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,
  • muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy) lub jego część składową,
  • nie mogą utracić wskutek sprzedaży charakteru rolnego,

Jeżeli zatem zostaną zachowane powyższe warunki, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Jedną z przesłanek wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest konieczność zachowania charakteru rolnego gruntu. Dla oceny, czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decydujący jest cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do dalszego przeznaczenia nieruchomości bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Cel nabycia gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru nabywcy, jak również z innych związanych z transakcją okoliczności. Ich całokształt może wskazywać na utratę charakteru rolnego nabywanego gruntu choćby wówczas, gdy nieruchomość taka jest sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, czy też umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Ponadto utrata charakteru rolnego w związku ze sprzedażą może wystąpić bezpośrednio po sprzedaży, ale może nastąpić dopiero w przyszłości, jednak w momencie dokonania sprzedaży strony umowy powinny być świadome celu zakupu i przeznaczenia gruntów.

Fakt, czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez organ podatkowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego. Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania leży w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, iż spełnia przesłanki do zwolnienia. o ile zatem zostaną zachowane powyższe warunki przychód uzyskany z odpłatnego zbycia tego rodzaju nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w omawianej sprawie informacja, iż nabywca tego gruntu zobowiązuje się do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości wskazuje, iż podatnik spełnia przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalające skorzystać z tego zwolnienia. Wobec powyższego przychód uzyskany przez podatnika ze sprzedaży nieruchomości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Idź do oryginalnego materiału