Kobiety na roli kierujące gospodarstwami w Polsce i UE

1 miesiąc temu

Kobiety na roli to częstszy widok w polskim rolnictwie. Dowiedz się, jaki odsetek wśród wszystkich zarządzających gospodarstwami rolnymi w krajach UE stanowią kobiety.

Dowiedz się, w których krajach UE kobiety na roli stanowią jednocześnie kadrę właścicielską.

Jak wygląda udział kobiet w rolnictwie?

Rolnictwo od wieków było postrzegane jako domena mężczyzn. Mianowice, tradycyjny obraz gospodarstwa często przedstawiał kobietę jako pomocnicę w pracach domowych i opiekunkę rodziny. Podczas gdy mężczyzna zajmował się głównymi pracami polowymi. Kobiety na roli nie były oczywistością.

Jednakże, współczesna rzeczywistość pokazuje, iż kobiety odgrywają w rolnictwie coraz bardziej znaczącą rolę. Nie tylko jako wspierające członkinie rodzin rolniczych. Niejednokrotnie są właścicielkami zarządzającymi gospodarstwem.

Choć rola kobiet w polskim rolnictwie dynamicznie rośnie, przez cały czas napotykają one wiele wyzwań. Tradycyjne postrzeganie rolnictwa jako „męskiej domeny” często sprawia, iż kobiety muszą walczyć o uznanie i szacunek w „rolniczym społeczeństwie”.

Niemniej jednak przyszłość polskiego rolnictwa wydaje się zmierzać ku większej równości płci.

Kobiety na roli w liczbach

Podkreślmy kolejny raz, iż kobiety odgrywają coraz bardziej istotną rolę w Polskim rolnictwie. Chociaż ich udział w liczbach procentowych może wydawać się mniejszy w porównaniu do mężczyzn, to ich wkład w rolnictwo jest istotny.

Według danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za październik 2023 r. w całej gospodarce narodowej w Polsce pracuje około 15,2 mln osób. Natomiast kobiety stanowią aż 47 proc.

Kobiety kierujące gospodarstwami rolnymi w krajach UE

W Polsce udział kobiet zarządzających gospodarstwami jest stosunkowo wysoki w porównaniu z wieloma innymi krajami UE. Ale co rzuca się w oczy podczas analizy poniższego wykresu? Mianowicie wśród 10 państw UE, w których najwięcej kobiet zarządza gospodarstwami rolnymi, aż 6 to kraje byłych „demoludów”. Czyli po wojnie znalazły się w strefie wpływów ZSRR, w tzw. bloku wschodnim.

Natomiast w większości państw zachodniej Europy procent kobiet będących właścicielkami gospodarstw rolnych jest dużo mniejszy niż średnia UE. Podczas gdy średnia wynosi 31,6%, to przykładowo w Niderlandach zaledwie 5,6% wszystkich zarządzających gospodarstwami stanowią kobiety. W Niemczech — zaledwie 10,8% spośród wszystkich zarządców stanowią kobiety, we Francji — 21,4%, w Hiszpanii — 28,6%

Poniżej przedstawiamy dokładne dane dotyczące znaczenia kobiet na roli w różnych krajach Unii Europejskiej.

Kobiety zarządzające gospodarstwami rolnymi w poszczególnych krajach unijnych na tle średniej UE (dane z 2020 roku wg Eurostat)

fot. K.Kupczak (wg eurostat)

Źródła: www.ec.europa.eu

Idź do oryginalnego materiału