Podczas konferencji w Przysusze Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nowe propozycje dla polskiej wsi. Dopłaty do paliwa dla producentów trzody chlewnej, wzrost stawki dopłat do paliwa rolniczego z 1,00 zł do 1,20 zł/litr, wzrost wsparcia dla kół gospodyń wiejskich, powołanie rzecznika rolników oraz opracowanie Kodeksu rolnego to najważniejsze zapowiedzi zmian dla rolnictwa. Ostateczny program na kolejne lata ma zostać przedstawiony ok. za pół roku.
Plany rządu ws. wysokich cen nawozów
Szef resortu rolnictwa, Henryk Kowalczyk przypomniał, iż gwałtowny wzrost cen gazu wpłynął na nagłą zwyżkę cen nawozów. Polska jako jedyna zastosowała jednak dopłaty do ich zakupu. Jak zapewnił “sprawa nie pozostało zamknięta” i istnieją możliwości pomocy dla zakładów nawozowych, który rząd zamierza wprowadzić, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Działania rządu wobec sytuacji na rynku zbóż
Henryk Kowalczyk poinformował, iż od początku tego roku przywieziono z Ukrainy ponad 2 mln ton zboża, a w tym samym okresie Polska wyeksportowała ponad 6 mln ton zboża, więcej niż w roku poprzednim (wliczając zboże ukraińskie).
“Przywiezione zboże z Ukrainy nie może zalegać w Polsce i do tej pory to się adekwatnie udaje” –zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk. – “Będziemy dalej rozwijać możliwości eksportowe, porty zbożowe” – zapowiedział wicepremier.
Rolnicy wskazują natomiast na duże problemy z jakimi się zmagają w związku z wypieraniem krajowego zboża przez konkurencyjnie cenowo ziarno ukraińskie.
Sytuacja na rynku trzody chlewnej i ASF
Przedstawiając podejmowane działania szef resortu rolnictwa stwierdził, iż w walce z ASF mamy pozytywne efekty – w ubiegłym roku były 124 ogniska, a w tym roku tylko 14, jednak nie można mówić jeszcze o sukcesie. W Polsce, podobnie jak w innych krajach w ostatnim czasie likwidowanych było wiele gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną. Wicepremier Kowalczyk przekazał, iż podjęte przez rząd działania w postaci dopłat do loch i prosiąt zatrzymały tę tendencję. Rolnicy zaś wskazują na to, iż tendencja zwolniła bo gospodarstw zostało po prostu niewiele, w dużej mierze są to duże zakłady hodowlane. Dodał też, iż w planach rządu jest zapewnienie hodowcom trzody chlewnej dodatkowych dopłat do paliwa rolniczego.
Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich
Istotnym problemem jest kwestia ubezpieczeń upraw i zwierząt, w związku z czym wprowadzono rozwiązania, dzięki którym oprócz dopłaty 65% do składki ubezpieczeniowej, rolnik może dzięki cesji na rzecz ARiMR zapłacić swoją część składki z dopłat bezpośrednich Ma to stanowić element bezpieczeństwa finansowego dla gospodarstw rolnych. Jednak rolnicy wskazują, iż aktualny system ubezpieczeń rolnych nie odpowiada na dzisiejsze potrzeby rolników i potrzebne są zmiany.
Ziemia dla rolników i emerytury rolnicze
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, iż zbliżają się lata, w których wiele dużych dzierżaw wygasa, a dzierżawcy nie wyłączyli 30 proc. gruntów, do czego byli zobowiązani ustawowo. Jak zapowiedział minister, te dzierżawy nie będą przedłużane, a ziemia będzie dostępna dla rolników.
Jeżeli chodzi o emerytury rolnicze, minister zapewnił, iż Rząd pracuje nad systemem waloryzacji, jednak ustawa jest już przygotowana i zawiera ona takie same zasady jak w przypadku ubezpieczenia ZUS. Dodał też, iż dofinansowanie kół gospodyń wiejskich będzie znacznie większe
Gospodarka wodna i OZE
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, iż kolejne środki KPO przeznaczone zostaną również na potrzeby związane z gospodarką wodną, chociaż w tym zakresie kierowane będą także pieniądze pochodzące z innych programów. Podobnie ma się sytuacja z odnawialnymi źródłami energii.
Dobrostan zwierząt i ochrona gospodarstw
Podczas konferencji z ust ministra Kowalczyka padły obietnice ws. ustawy o ochronie zwierząt.
“Skończymy z odbieraniem zwierząt rolnikom przez różne organizacje, które czasem robią to tylko z chęci zysku. Takie uprawnienia będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna” – zapowiedział stanowczo wicepremier Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, iż prawie 1 mld zł rocznie będzie przeznaczone na dobrostan zwierząt. Poinformował ponadto, iż planowane jest wprowadzenie ustawy o obowiązkowym czipowaniu psów.
Kodeks rolny ma zapewnić bezpieczeństwo rolnikom
Uczestniczący w Zgromadzeniu Polskiej Wsi unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował o pracach nad Kodeksem rolnym. Jak zapowiedział, przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji, a sama ustawa mogłaby wejść w życie na wiosnę 2023 r. Podkreślił przy tym, iż niezbędne są szerokie konsultacje z rolnikami i ich organizacjami. Komisarz podkreślił także konieczność zagwarantowania tego wszystkiego, co jest obiecywane. Według niego miałoby temu służyć powołanie instytucji rzecznika rolników.
“To będzie niewielka instytucja, ale dostępna dla rolników. Mógłby się on zająć między innymi wspieraniem rolników w postępowaniach sądowych” – dodał komisarz Janusz Wojciechowski.
Szczegóły planów prawdopodobnie zostaną przedstawione we wspomnianym wyżej terminie za pół roku, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Zastanawia nas jednak co już teraz o tym myślicie. Dajcie znać w komentarzach.
źródło: MRIRW