Kolejne ogniska ASF u świń hodowlanych

6 miesięcy temu

W ostatnich dniach tj. 11 i 12 czerwca Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował o kolejnych ogniskach ASF u świń hodowlanych oraz u dzikich w Polsce. Dowiedz się więcej o obecnej sytuacji i zagrożeniach.

Mamy kolejne, potwierdzone ogniska afrykańskiego pomoru świń, w uproszczeniu ASF u świń hodowlanych. Warto przypomnieć o zasadach bioasekuracji.

Nowe ogniska ASF u świń hodowlanych w Polsce

Na początku czerwca informowaliśmy na naszym portalu o potwierdzeniu (4.06) 1. w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie hodowlanym. Choroba wystąpiła w Trzeszczanach (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie). Likwidacji poddano wszystkie 10 świń.

Natomiast 11 czerwca GLW wystosował komunikat o kolejnych miejscach. Mianowicie

  • 2. ognisko wyznaczono w miejscowości Sobiewola (powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie, na obszarze objętym ograniczeniami II), w którym trzymano 146 świń,
  • 3. ognisko wyznaczono w miejscowości Nieznań (powiat gryfiński, woj. zachodniopomorskie, na obszarze objętym ograniczeniami II), w którym utrzymywano 28 świń,
  • 4. ognisko wyznaczono w miejscowości Długa Goślina (powiat poznański, woj. wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami III), w którym utrzymywano 34 świnie,
  • 5. ognisko wyznaczono w miejscowości Długa Goślina (powiat poznański, woj. wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami III), w którym utrzymywano 102 świnie.

Ogniska ASF u świń hodowlanych — stan na 12.06.2024 r.

fot. zrzut ekranu/GIW

Ponadto GŁW poinformował o stwierdzeniu w miejscowości Szabda (woj. kujawsko-pomorskie) kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Próbki do badań laboratoryjnych były pobrane w ramach monitoringu biernego obejmującego badania padłych dzików na terytorium całego kraju. Czyli do 11.06. służby stwierdziły 870 ognisk ASF u dzików. Chore zwierzęta występowały w 13 województwach. Czyli wolne od choroby pozostały 3. Mianowicie chodzi o województwa łódzkie, małopolskie, śląskie.

Zasady bioasekuracji — czyli jak zapobiec ASF u świń hodowlanych

Afrykański pomór świń jest groźną zakaźną chorobą wirusową, na którą zapadają zwierzęta z rodziny świniowatych. Jedyną metodą zwalczania choroby jest zabicie i utylizacja chorych zwierząt. Dlatego resort rolnictwa apeluje o przestrzeganiu zasad bioasekuracji.

  • Zachowaj podstawowe zasady higieny — myj często ręce ciepłą wodą z mydłem, dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie, zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich.
  • Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych.
  • Skorzystaj ze wsparcia powiatowych lekarzy weterynarii, ODR, oraz powiatowych biur ARiMR

Źródła: GIW

Idź do oryginalnego materiału