Kolejny rok trudności finansowych przed rolnikami

2 miesięcy temu

To kolejny rok trudności finansowych, jakie powodują spadające ceny kukurydzy na światowych rynkach. A w ostatnim tygodniu spadek ten gwałtownie przyspieszył w reakcji na raport o szacunkach zbiorów przedstawiony przez amerykański Departament Rolnictwa. Jakie są tego przyczyny?

Kolejny rok trudności finansowych związany jest ze spadającymi systematycznie cenami zbóż. W tej sytuacji rolnicy coraz mniej chętnie pozbywają się swoich zapasów, szczególnie w obliczu ciągle rosnących kosztów produkcji. Sytuacja ta powoduje spadek ich dochodów. Ale czy na spadających cenach zbóż korzystają konsumenci?

Jakie są prognozy zbiorów kukurydzy wg raportu USDA?

Po ogłoszeniu w piątek przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych raportu dotyczącego prognoz zbiorów w nadchodzącym sezonie światowa produkcja kukurydzy ma wynieść 1224,79 mln ton. To o 4,25 mln ton więcej w stosunku do poprzedniej prognozy (z czerwca). Wzrosnąć mają także eksport i zapasy tego ziarna.

W samych Stanach Zjednoczonych spodziewane zbiory mogą wynieść 383,56 mln ton, czyli o 6,1 mln ton więcej w stosunku do poprzedniej prognozy. O 0,64 mln ton ma być wyższy eksport z USA, który może wynieść 56,52 mln ton. Z drugiej strony USDA spodziewa się spadku zapasów do poziomu 53,26 mln ton.

Prognozy dla wybranych producentów kukurydzy

Kraj Zbiory, mln ton Eksport, mln ton Zapasy końcowe, mln ton
Argentyna 51 (0) 36 (0) 1,74 (0)
Brazylia 125 (0) 49 (0) 2,84 (0)
Republika Południowej Afryki 17 (0) 3,2(0) 1,45 (-0,82)
Rosja 15 (-0,4) 4,6 (-0,4) 0,41 (0)
Ukraina 27,7 24,5 0,68 (-0,8)

Ponadto warto zajrzeć na rynek chiński, gdzie prognozowane zbiory kukurydzy mogą wynieść 292 mln ton. Jednakże kraj ten przez cały czas jest dużym importerem zbóż w tym kukurydzy. W tym sezonie chiński import ma wynieść 23 mln ton. Potężne mają być też zapasy końcowe, które szacuje się na 212,84 mln ton.

Jak widać, Stany Zjednoczone przez cały czas utrzymują pozycję największego producenta i eksportera kukurydzy na świecie. Jednakże po piętach już im depcze Brazylia, która zwiększa swój udział w światowym eksporcie. A ta sytuacja zwiastuje nowy rok trudności finansowych rolników w innych krajach produkujących kukurydzę.

Pogoda ogranicza zbiory kukurydzy w Europie

Z uwagi na trudne warunki pogodowe w tym sezonie można spodziewać się niższych zbiorów kukurydzy w krajach Europy. Według szacunków całkowite zbiory kukurydzy w UE, a także Serbii i Rosji będą o 11% niższe niż w ubiegłym sezonie i wyniosą 77,2 mln ton. Wraz ze spadkiem na Ukrainie, który ma wynieść 21%, analitycy przewidują, iż zbiory w Europie (UE, Rosja, Serbia, Ukraina) mogą być niższe o 13,6 mln ton.

Z drugiej strony sytuację w Unii może poprawić pogoda w zachodniej Europie. Trwające tam opady deszczu, które utrudniają zbiory pszenicy i innych zbóż ozimych, pozytywnie wpływają na wzrost kukurydzy.

Mimo to obecne fale gorąca i susze panujące na wschodzie i południu UE przyczyniają się do większego zapotrzebowania i zakupów ukraińskiej kukurydzy w niektórych krajach Unii. W portach morskich aktualna cena kukurydzy wynosi 170–175 USD/t, podczas gdy w transporcie lądowym — 170–174 EUR/t.

Spadające ceny kukurydzy i innych zbóż zwiastują rok trudności finansowych

W reakcji na raport USDA na giełdzie w Chicago doszło do silnego spadku cen kukurydzy oraz pszenicy. Jednakże wyraźny trend spadkowy cen kukurydzy trwa już niemalże od półtora roku. A taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na globalny rynek kukurydzy.

Po ogłoszeniu w piątek (12.07.) po południu raportu cena kukurydzy na giełdzie w Chicago spadła z 158,26 USD/t do poziomu 153,73 USD/t. We wtorek w 29. tygodniu 2024 nastąpiło odbicie do poziomu 155,80 USD/t.

Jednakże europejska giełda Euronext zareagowała na raport jeszcze w piątek. w tym czasie cena kukurydzy spadła z poziomu 220 EUR/t do 216,75 EUR/t. W poniedziałek spadek był kontynuowany, a wartość kontraktu zamknęła się na poziomie 212,25 EUR/t. Tymczasem we wtorek nastąpiło odbicie do poziomu 214 EUR/t. Dzisiaj, tj. 17 lipca 2024 cena kukurydzy w kontraktach na sierpień ustabilizowała się na poziomie 216,00 EUR/t. Podrożały także kontrakty na listopad 2024 r. — o 3,0 EUR na tonie, na marzec 2025 r. — o 2,25 EUR na tonie.

Ceny kukurydzy na MATIF

fot. zrzut ekranu/Euronext

Mimo to ceny kukurydzy są na tyle niskie, iż wielu rolników rezygnuje ze sprzedaży ziarna. Skutkiem tego są rekordowe zapasy kukurydzy. Szczególnie widać to w Stanach, gdzie zapasy są najwyższe od 35 lat. W ubiegłym sezonie nieco pomogły rolnikom wojna na Ukrainie oraz słaby sezon w Ameryce Południowej. W tym sezonie rolników w Stanach czeka rok trudności finansowych. Ich przeciętny dochód netto ma być o 1,7% niższy od średniej z ostatnich 20 lat. Ponadto będzie on niższy o ponad 40% od tego z roku 2022.

Pogorszenie sytuacji wynika też z sytuacji na rynku międzynarodowym, na którym Stany tracą dominującą pozycję, także jako eksporter kukurydzy. O ostatnim czasie jej pozycję przełamała Brazylia.

Sytuacja polskich producentów kukurydzy

Na razie w naszej części Europy, mimo upałów kukurydza ma się dobrze. Na razie na większości terytorium Polski nie ma tragedii jeżeli chodzi o deficyt wody w podłożu. Dlatego tez można się spodziewać dobrych zbiorów w tym sezonie. jeżeli jednak cena kukurydzy będzie się utrzymywała na niskim poziomie, wówczas także i dla polskich producentów może to być kolejny roku trudności finansowych.

Źródła: USDA, investing, Euronext

Idź do oryginalnego materiału