Konkurs wieńcowy 2024 na dożynkach

1 miesiąc temu

Żniwa dobiegają końca. W całej Polsce rozpoczynają się dożynki. Zwieńczeniem będą Dożynki Prezydenckie, a podczas nich tradycyjnie konkurs wieńcowy 2024.

Po zakończonym sezonie żniw przechodzimy do święta plonów — dożynek. Są organizowane w całej Polsce, choć w różnych formach. realizowane są na szczeblu gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim. Mniejsze wydarzenia mają zasięg parafialny czy sołecki. Dowiedz się, kiedy w tym roku odbędą się Dożynki Prezydenckie oraz jakie wymagania stawia konkurs wieńcowy 2024.

Dożynki — słowiańska tradycja

Dożynki, czyli święto plonów to tradycyjne słowiańskie wydarzenie, które z biegiem czasu zaczęło przyjmować bardziej chrześcijański charakter. W zależności od regionu kraju uroczystości mogą różnic się od siebie, jednak przyświeca im ten sam cel. Mianowicie wdzięczność za tegoroczne plony oraz świętowanie zakończenia pracy na polach.

Jak wiadomo, praca rolnika się nie kończy, jednak zakończone żniwa dają moment wytchnienia. Zebrane plony są już w silosach lub magazynach, a rolnicy i ich rodziny mają okazję do świętowania.

Obchody dożynkowe niosą za sobą wiele atrakcji dla mieszkańców. Głównym punktem jest Msza Święta oraz nabożeństwa, które mają miejsce niezależnie od szczebla, na którym organizowane są obchody. Dodatkowo towarzyszy im szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Świętowaniu dożynek towarzyszą często pokazy strażackie, parady ciągników i korowody dożynkowe oraz występy okolicznych zespołów. Swoje stoiska mają zaproszeni goście i patroni tych wydarzeń. Nie może również zabraknąć dzieł oraz wypieków stworzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W trakcie dożynek organizowany jest również konkurs wieńcowy, gdzie wybierany jest najpiękniejszy wieniec dożynkowy stworzony z plonów ziemi: kłosów, kwiatów oraz owoców. Impreza nie może zakończyć się bez występu gwiazdy wieczoru oraz zabawy, czasem choćby do białego rana.

Dożynki w Polsce

Dożynki są organizowane na różnych szczeblach. Począwszy od parafialnych i sołeckich, poprzez gminne, powiatowe aż do wojewódzkich oraz centralnych.

Organizatorzy dożynek mogą starać się o patronat przedsiębiorstw, stowarzyszeń, wojewody, a choćby Prezydenta RP.

Ciężko wymienić tutaj wszystkie obchody święta plonów, które realizowane są w Polsce. W niektórych gminach święto plonów odbyło się w miniony weekend.

Między innymi na Podlasiu, 11 sierpnia odbyło się Podlaskie Święto Chleba, podczas którego uczestnicy mogli poznać dawne tradycje polskiej wsi. To wydarzenie rozpoczęło ciąg wydarzeń dożynkowych na terenie całego województwa.

Województwo Wielkopolskie stawia na nową formułę dożynek. Zamiast centralnej uroczystości będą cztery mniejsze w powiatach: słupeckim (24.08), ostrzeszowskim (25.08), pilskim (7.09), kościańskim (8.09).

Wojewódzkie Święta Plonów 2024

Przybliżymy terminy obchodów dożynek w pozostałych wojewódzkich (poza ww.):

  • 18 sierpnia — Dożynki Województwa Łódzkiego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego.
  • 25 sierpnia — Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej w Grudziądzu.
  • 25 sierpnia — XXVI Dożynki Województwa Małopolskiego 2024 — Wielkie Święto Plonów w Polance Wielkiej na terenie Dworskiego Parku Rekreacyjnego.
  • 25 sierpnia — Dożynki Województwa Mazowieckiego w Sannikach, na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina.
  • 25 sierpnia — XXIV Dożynki Województwa Śląskiego w Łękawicy.
  • 25 sierpnia — XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego oraz Diecezji Rzeszowskiej w Rzeszowie.
  • 31 sierpnia — Lubuskie Święto Plonów w Gminie Dąbie, miejscowość Łagów.
  • 7 września — Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie w Małowicach (gm. Wińsko).
  • 7–8 września — Pomorskie Święto Plonów na terenie grodziska w Owidzu.
  • 8 września — Lubelskie Dożynki w Radawcu.
  • 8 września — Opolskie Dożynki Wojewódzkie w Białej na Stadionie Sportowym.
  • 8 września — XXIV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Tokarni na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej.
  • 15 września — Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego.
  • 16–17 września — Dożynki Województwa Zachodniopomorskiego w Przelewicach.

No i najważniejsze — Dożynki Centralne. Organizowane w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 14–15 września 2024 r. Podczas nich odbędzie się tradycyjnie konkurs wieńcowy, w którym rywalizuje jeden wieniec z każdego województwa.

Konkurs wieńcowy 2024 u prezydenta

Prezydent RP spotka się z rolnikami na Dożynkach Prezydenckich, które w tym roku odbędą się 14–15 września w Pałacu Prezydenckim. Główne obchody centralnych dożynek będą miały miejsce w niedzielę. Rozpocznie je Msza Święta, następnie zaś na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy.

Dzień wcześniej, czyli 14 września rozstrzygnięty zostanie „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP”. Wydarzenie ma na celu popularyzację tradycji regionalnych, promowanie dorobku kulturowego polskiej wsi, kultywowanie dziedzin plastyki obrzędowej oraz twórczości ludowej.

Do udziału w konkursie dopuszczona jest grupa reprezentująca dane województwo, po skutecznej rejestracji, zgodnej z regulaminem wydarzenia. Każde województwo reprezentuje jeden wieniec wykonany zgodnie z krajową formą i tradycją wieńców dożynkowych.

Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć do 6 września 2024 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej. Następnie oryginały dokumentów w wersji papierowej do 12 września 2024 r. należy wysłać na adres Kancelarii Prezydenta. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie kancelarii Prezydenta RP.

Źródła: www.prezydent.pl, www.gov.pl, www.naszeszlaki.pl, www.gloswielkopolski.pl, www.poranny.pl

Idź do oryginalnego materiału