Kontrole w domach rolników. Za niespełnienie obowiązku grożą kary

3 miesięcy temu

Zaczynają się masowe kontrole w domach rolników. Kto ich dokona i jaki mają cel? Co grozi w razie wykrycia nieprawidłowości?

Kolejne kontrole w domach rolników mają na celu sprawdzenie tego, czy są dokonywane opłaty danin publicznych za posiadanie określonych sprzętów w gospodarstwie. Za wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie można dostać surową karę.

Ruszają kontrole w domach rolników

W teren tym razem ruszyli uprawnieni kontrolerzy Poczty Polskiej S.A. Warto mieć na uwadze, iż kontroli nie dokonają znani rolnikom listonosze, ale pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. Wykonują oni kontrole w gospodarstwach domowych.

Jaki cel mają kontrole w domach rolników?

Kontrole mają na celu sprawdzenie, czy rolnicy dokonali obowiązkowej rejestracji odbiorników radiowych lub telewizyjnych i dokonują opłaty z tytułu ich posiadania. Jak wiadomo sprawa abonamentu RTV i jego regularnego opłacania to wieloletni problem. Pomimo zapowiadanych przez polityków zmian w obowiązującym systemie czy wręcz zachęt do niepłacenia obowiązek ten przez cały czas istnieje. Dlatego kontrole mają na celu sprawdzenie, czy regularnie jest on opłacany.

Jakie są statystyki?

Okazuje się, iż 96,4% z 13,6 mln polskich gospodarstw domowych znajdują się odbiorniki telewizyjne. Z drugiej strony jedynie 4,7 mln gospodarstw zarejestrowało odbiorniki RTV. Ponadto opłat z tego tytułu nie musi płacić 2,5 mln abonentów. Tymczasem około 2,1 mln gospodarstw powinno je terminowo opłacać. Ten obowiązek powinno także dokonywać około 239 tys. abonentów instytucjonalnych.
Gdyby wszyscy abonenci płacili abonament, to wpływy z tego tytułu wyniosłyby 3,3 mld złotych. Tymczasem w roku 2022 opłat takich dokonało zaledwie 828 tys. abonentów, w tym 239 tys. wspomnianych abonentów instytucjonalnych. Dlatego Poczta Polska S.A. ruszyłaby wykonać kontrole w domach rolników.

Jakie są konsekwencje braku opłat?

W razie wykrycia braku opłat abonamentowych konto dłużnika może zająć Urząd Skarbowy. Jednakże wcześniej dostanie on pisemne upomnienie, które zawiera wezwanie do opłacenia abonamentu. Dopiero po upływie 7 dni Urząd Skarbowy wszczyna postępowanie egzekucyjne. Może on zając środki z konta dłużnika, z jego wynagrodzenia, emerytury, a choćby z renty socjalnej. Dlatego nie warto czekać na kontrole i opłacić abonament za sprzęt RTV znajdujacy się w domach rolników.

Źródło: businessinsider

Idź do oryginalnego materiału