Prognozy zbiorów kukurydzy w tym roku jednak nie będą tak wysokie jak się spodziewano miesiąc wcześniej. Komisja Europejska opublikowała ostatnio szacunki zbiorów tej rośliny w Polsce.
Prognozy zbiorów kukurydzy na świecie wg danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych jeszcze całkiem niedawno wskazywały na to, iż będą one wyższe niż w ubiegłym sezonie. Ostatni przegląd upraw wskazuje jednak na to, iż całkowita produkcja kukurydzy w USA będzie niższa od tej prognozowanej na początku sierpnia o niemalże 4 mln ton. Niższe mają być też zbiory w Unii Europejskiej, o czym informuje m.in. Komisja Europejska. Sprawdzamy, na jakim poziomie wg jej oceny mają być zbiory kukurydzy w Polsce.
Jakie są prognozy zbiorów kukurydzy w Polsce?
W najnowszej prognozie Komisja Europejska obniżyła oczekiwane zbiory kukurydzy dla Polski. Mają one wynieść 7,55 mln ton i być niższe o 0,2 mln ton w stosunku do prognoz z poprzedniego miesiąca. Ponadto zbiory kukurydzy mają być niższe od tych z ubiegłego roku aż o 9%.
Łączną prognozę zbiorów zbóż w Polsce obniżono w tym miesiącu o 130 tys. ton. Tymczasem miesiąc wcześniej prognozowany spadek plonów zbóż oszacowano na 700 tys. ton. jeżeli te prognozy okażą się prawdziwe, to zbiory będą najniższe od 2019 r.
Mniejsze też prognozy zbiorów w innych krajach UE
Komisja Europejska jeszcze bardziej obniżyła swoje perspektywy dla produkcji w UE głównych zbóż i nasion oleistych w tym sezonie. Największa redukcja dotyczy zbiorów kukurydzy. Co do niej KE obniżyła swoją prognozę na sezon 2023/24 z 63,0 mln ton do 61,7 mln ton prognozowanych w lipcu. Jednakże zbiory mają być znacznie wyższe od ubiegłorocznych zbiorów, które z powodu suszy wyniosły zaledwie 52,0 mln ton.
Kukurydza, której zbiory przebiegają głównie jesienią, ucierpiała tego lata z powodu suszy i fal upałów w południowej Europie. Z drugiej strony uprawy położone dalej na północ skorzystały na deszczach, które jednocześnie zakłóciły zbiory pszenicy.
O ile w miarę łagodny deszcz uzupełnił zasób wody w glebie, o tyle nawalny uszkadzał połacie kukurydzy. Tak było m.in. w bawarskiej Szwabii 26 i 27 sierpnia br. Mianowicie jak podaje agrarheute.com, ulewne deszcze i burze gradowe, które przeszły nad regionem, a potem zalania terenów na skutek wystąpienia wód z koryt, zniszczyły liczne pola kukurydzy.
Źródło: e-WGT, agrarheute.com