Kosmiczne ceny ziemi rolnej w Polsce

7 miesięcy temu

Kosmiczne ceny ziemi rolnej powodują brak możliwości nabycia jej przez rolnika. Dodatkowo brakuje chętnych do jej zbycia. Czy zaporowe kwoty uniemożliwią jakikolwiek handel gruntami ornymi?

Kosmiczne ceny ziemi rolnej czynią ją prawie niemożliwą do zdobycia dla rolnika. Rosnące do niebotycznych rozmiarów ceny gruntów ornych w ciągu ostatnich 10 lat w niektórych regionach choćby potroiły swoje stawki. Zatem jak rolnicy mają pomnażać swoje pola? Tymczasem oprócz wysokich cen obserwuje się także spadek ofert sprzedaży ziemi rolnej. W efekcie powstaje w naszym kraju prawdziwy głód ziemi.

Kosmiczne ceny ziemi rolnej

O zawrót głowy przyprawiają rolników kwoty jakie trzeba zapłacić za nowy kawałek pod jakąkolwiek uprawę czy hodowlę. Dane KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) pokazują niemal trzykrotny wzrost cen ziemi. Kosmiczne ceny gruntów ornych pochodzących z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa i tak są niższe od faktycznej kwoty, jaką trzeba zapłacić po zakończeniu licytacji. Dlatego uniemożliwiają one jakikolwiek ruch na tym rynku pomimo tego, iż nie brakuje chętnych do nabycia nowego kawałka ziemi. Szczególnie poszukiwana jest ziemia na Kujawach i Pomorzu, gdyż tam są najurodzajniejsze gleby. Tymczasem z ofert przedstawionych przez KOWR wynika, iż za niecały hektar ziemi w okolicach Złotnik Kujawskich trzeba zapłacić 54 tys. zł.

Rolnicy mają poważny dylemat

Zakup ziemi w obecnym czasie wymaga podjęcia poważnych decyzji. Bowiem w wielu przypadkach wiąże się ona z zaciągnięciem kredytu:

Czasem proponowane kwoty dla rolników są zaporowe i wymagają podjęcia ważnych decyzji. Cena GUS-owska ziemi to jest 70 tys., a u rolnika jest znacznie wyższa. o ile kalkulujemy na kilka lat do przodu, jest to ciężka decyzja, czy taką ziemię zakupić i mieć zobowiązania na kilkanaście lat — przedstawia rolnik z Trzeciewnicy, Bartosz Bigorowski.

Ponadto powyższy dylemat dotyczy wielu rolników. Ograniczone zasoby ziemi oraz przeznaczanie jej pod inwestycje lub zalesienia sprawiają ubytek ofert sprzedaży gruntów rolnych. Przedsiębiorcy rolni skarżą się mówiąc:

W ogóle kupno ziemi jest prawie niemożliwe, zainteresowanie jest bardzo duże. Tam, gdzie był przetarg na wolnym rynku, cena poszła dwa razy w górę. Pozyskanie ziemi jest bardzo trudne. Rolnicy, którzy mają choćby mniej ziemi i zajmują się czymś innym, to nie sprzedają jej, najwyżej dzierżawią.

Ceny gruntów rolnych

Kosmiczne ceny ziemi rolnej obowiązują w całej Polsce. Dane GUS podają, iż od 16 lutego 2024 r. średnia cena zakupu i sprzedaży użytków rolnych wynosi 65 301 zł/ha. Jednakże ich maksimum jest znacznie wyższe. Najdrożej trzeba zapłacić w województwie wielkopolskim, gdyż tam średnia cena wynosi 86 414 zł/ha. Natomiast najtaniej jest w województwie zachodniopomorskim. Tam za ziemię zapłacimy 34 719 zł/ha.

Podsumowując, kosmiczne ceny ziemi rolnej uniemożliwiają rolnikom rozwój powierzchni gospodarstw. Jak przy obecnych cenach przeciętnego Kowalskiego ma być stać na wyłożenie tak astronomicznych kwot?

Źródło: tvp.info, gov

Idź do oryginalnego materiału