Krajowy rynek mleka pod kontrolą UOKiK

2 miesięcy temu

Krajowy rynek mleka jest monitorowany przez UOKiK. Znaleziono nieprawidłowości, więc pojawiły się zobowiązania do zmiany umów z dostawcami mleka. Jakich nieprawidłowości dopuścił się rynek mleka?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził postępowanie w sprawie nieuczciwych praktyk na krajowym rynku mleka. Wyniki tych działań wykazały nieprawidłowości. Prezes UOKiK zobowiązał jedną ze spółdzielni do zmiany postępowania.

Monitorowany krajowy rynek mleka

Jak mówi Prezes UOKiK, krajowy rynek mleka jest regularnie obserwowany, aby wychwycić nieuczciwe działania. Szczególna uwaga zwracana jest na wykorzystywanie przewagi kontraktowej przetwórców mleka.

Podczas ostatniej kontroli UOKiK wykrył nieuczciwe działania wobec rolników, praktykowane przez OSM Koło.

Nieprawidłowości OSM Koło

W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Koło przeprowadzone postępowanie wykazało kilka nieprawidłowości. Pierwszą z nich jest przyznanie sobie przez spółdzielnię możliwości zmiany cennika. OSM ustalała ceny bez uzyskania zgody dostawcy. Dodatkowo rolnikowi odebrano możliwość reakcji. Mianowicie musiał wywiązywać się z umowy przez cały okres, w jakim obowiązywała.

Kolejną sprawą był brak możliwości weryfikacji badań laboratoryjnych dostarczanego mleka. Badanie przeprowadzała wyłacznie spółdzielnia. Wynik badania jakości mleka uzależniał cenę, którą otrzymywał dostawca.

Trzecią sprawą, którą wykazało postępowanie była konieczność zwrotu części premii lojalnościowej. Zwrot ten dotyczył dostawców, którzy zmienili odbiorcę i rozwiązali umowę z OSM Koło. Według informacji udostępnionych przez UOKiK, taki zapis można rozpatrywać jako sankcja za rozwiązanie umowy. Jednocześnie zniechęca do zmiany podmiotu skupującego.

Zobowiązania

Po przeprowadzonym postępowaniu UOKiK wydał decyzję, w której zobowiązuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole do zmiany praktyk. Wskazania UOKiK są w tych kwestiach następujące:

  • dostawcy, którzy nie zgadzają się na zmianę ceny, mogą wypowiedzieć umowę, zachowując okres wypowiedzenia. Przez cały ten okres ceny pozostaną bez zmian;
  • postanowienie dotyczące zwrotu premii przy zmianie odbiorcy mleka ma zniknąć ze wzorca umowy;
  • umożliwienie przeprowadzenia badań jakości mleka w akredytowanym laboratorium, innym niż wskazane przez spółdzielnię w celu weryfikacji wyników uzyskanych przez OSM Koło.

Dodatkowo OSM w Kole ma obowiązek poinformować UOKiK o realizacjach kolejnych postanowień decyzji.

Krajowy rynek mleka — „pod lupą” UOKiK jest kilka spółdzielni

Aktualnie Urząd objął krajowy rynek mleka kolejnymi działaniami. Postępowania toczą się także w OSM w Radomsku, Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie.

Poza tym w 2023 r. wydana została decyzja w sprawie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. To jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w kraju. W jej przypadku nieprawidłowości dotyczyły m.in. zmian cennika bez zgody dostawców. Ponadto obniżania ceny skupu w okresie wypowiedzenia umowy. Tutaj tak samo, jak w przypadku OSM Koło jednym z zobowiązań było umożliwienie badań jakości mleka w niezależnym laboratorium.

UOKiK apeluje do rolników i przedsiębiorców działających w branży rolno-spożywczej do powiadamiania o nieuczciwych działaniach kontrahentów. Właśnie do tego celu powstał specjalny formularz, za pomocą którego UOKiK gwałtownie może się zapoznać z problemem. Równie gwałtownie rozpocząć odpowiednie kroki, by przeciwdziałać nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej. Link do ankiety dostępny jest na stronie Urzędu.

Źródło: UOKiK

Idź do oryginalnego materiału