Kto sprowadził zboże z Ukrainy? Lista w mediach

8 miesięcy temu

By dowiedzieć się, kto sprowadził zboże z Ukrainy, zarząd KRIR wystąpił 10 stycznia br. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o odtajnienie listy podmiotów.

Kto sprowadził zboże z Ukrainy, w jakich ilościach i celu chce wiedzieć KRIR. Czy MRiRW upubliczni pełną listę z danymi?

Kto sprowadził zboże z Ukrainy i w jakim celu?

Przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli weryfikacja, w zakresie działania organów państwowych w obszarze importu i obrotu zbożem i rzepakiem z Ukrainy, ujawniła konkretne dane. Pokazują one, iż do Polski, od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r., tego typu produkty sprowadzało 541 podmiotów gospodarczych. Zaimportowały one łącznie 4332,7 tys. ton towaru o wartości 6 188 204 tys. zł. Miał on być przeznaczony na cele konsumpcyjne, jako pasza dla zwierząt jako zboże techniczne oraz do siewu.
Ponadto w tym samym okresie działały także osoby fizyczne. Było ich 11. Sprowadziły 4,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych.

Kto sprowadził zboże z Ukrainy — główni importerzy

Raportu NIK stwierdza, iż główni importerzy zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do Polski mieli siedziby w Warszawie i województwie mazowieckim. Największy z nich sprowadził 0,5 mln ton zboża i rzepaku o łącznej wartości 0,6 mld złotych. Kolejne w rankingu firmy, które przywiozły z Ukrainy zboże i rzepak, miały swoje siedziby w województwach lubelskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Rolnicy chcą zdecydować o współpracy z importerami zbóż z Ukrainy

Ponieważ sytuacja polskich rolników pogarsza się, istotną informacją jest, kto sprowadził zboże z Ukrainy i w jakim celu. Na skutek tego importu nastąpił duży spadek cen. Dlatego samorząd rolniczy wielokrotnie występował o ujawnienie i opublikowanie w mediach takiej listy. Chce znać szczegóły odnośnie do ilości, wartości i przeznaczenia sprowadzonych towarów.

Przypomnijmy, w czasie swojej dwutygodniowej kadencji, poprzednia minister rolnictwa Anna Gembicka opublikowała listę podmiotów sprowadzających ukraińskie zboże. Tym posunięciem utkwiła w pamięci, jednak nie usatysfakcjonowała zainteresowanych. Według KRIR zamieszczony dotychczas na stronie MRiRW spis podmiotów sprowadzających zboże z Ukrainy nie zawiera szczegółowych treści.

Import ukraińskiego zboża na teren Rzeczypospolitej Polskiej bardzo niekorzystnie wpłynął na nasz rodzimy rynek. Spowodował obniżkę cen z powodu zbyt dużej ilości towaru w obrocie. Niekorzystnie też zadziałała niższa cena towaru.

KRIR rząda upublicznienia listy importerów w środkach masowego przekazu, wraz z informacjami statystycznymi. Taka wiedza pozwoli samorządom rolniczym na analizę współpracy rolników z podmiotami, które sprowadziły zboże z Ukrainy.

Nie będzie bieżących informacji MRiRW w sprawie ukraińskich towarów

Poza opisanym problemem importowym z Ukrainą pojawia się też kłopot z importem cukru, kurczaków i oleju jadalnego. Zalewają one nasz rodzimy rynek od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Sprowadzamy do naszego kraju ogromne ilości tych towarów. Co ciekawe, rośnie także import oleju technicznego.

Dzisiaj, tj. 16.01. tuż po rozpoczęciu obrad sejmu poseł Jarosław Sachajko apelował o uzupełnienie obrad o informacje dotyczące działania resortu rolnictwa odnośnie do problemu nadmiernego napływu ukraińskich towarów do Polski. Niestety jego wniosek został odrzucony większością posłów koalicji rządzącej. Jednocześnie sekretarz stanu w MRiRW Stefan Krajewski poinformował, że:

ministerstwo nad tym pracuje, a o swoich odpowiednich czynnościach poinformuje we właściwym czasie.

I to wszystko, co miał do powiedzenia wiceminister.

Przeczytaj także: Ceny pszenicy i innych zbóż. Prognoza

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału