Larwy chowacza i pchełki mogą wystąpić w tym samym czasie w łodygach rzepaku. Jak odróżnić larwy tych szkodników? Czym zwalczać?
W roślinach rzepaku mogą wystąpić w tym samym czasie larwy pchełek i chowaczy. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia m.in. w poprzednim sezonie, informuje IOR-PIB. Oba rodzaje larw mają niewielkie rozmiary ciała i mogą być mylone ze sobą, co skutkuje np. złą oceną skuteczności zabiegów.
Dlaczego larwy pchełki są wiosną w rzepaku
Obecność larw pchełki rzepakowej w roślinach świadczy o nieskutecznej ochronie plantacji w okresie jesieni. Chrząszcze pchełki składają jaja do ogonków liściowych już jesienią, a larwy żerują do wiosny i mogą być aktywne choćby w cieplejszych okresach zimy. Ponadto, gdy jesień jest długa i ciepła to larwy pchełki dłużej żerują w roślinach. Wgryzają się w ogonki liściowe rzepaku, a następnie mogą również wgryzać się do stożka wzrostu rzepaku czy też do zawiązków pędów bocznych. Larwy pchełki rzepakowej zimują na roślinach rzepaku w miejscach żerowania. Za słabe, obumierające liście na plantacjach rzepaku po zimie mogą być odpowiedzialne właśnie larwy pchełki rzepakowej.
Ocieplający się klimat, długa jesień, ciepła zima wpływają na zmiany w zachowaniu chrząszczy pchełek, które mogą wydłużać okres składania jaj. Jednocześnie te anomalie pogodowe sprawiają, iż chowacze na rzepak nalutują w lutym, a czasem już w styczniu. Tym samym można larwy pchełki spotkać w rzepaku wiosną, w czasie, gdy w źle chronionych plantacjach obserwujemy larwy chowaczy. Łatwo zatem o pomyłkę w identyfikacji szkodnika, gdy larwy pchełki i chowaczy występuję w rzepaku jednocześnie.
Populację pchełek i chowaczy zmniejszą środki zawierające np. deltametrynę, lambda-cyhalotrynę czy acetamipryd. Przy czym dla adekwatnej skuteczności ochrony preparaty powinniśmy stosować przed złożeniem jaj przez szkodniki, zanim larwy poczynią spustoszenia w roślinach.
Jak odróżnić larwy pchełki od chowaczy? IOR wskazuje różnice
Rozpoznając szkodniki należy bazować na różniących je cechach morfologicznych. Główne różniące pomiędzy larwami i pchełek i chowaczy:
- chowacze mają ciało bardziej walcowate, pchełki spłaszczone;
- pchełki koniec ciała mają przyciemniony, chowacze nie;
- pchełki za głową mają ciemny fragment pierwszego segmentu ciała, chowacze nie;
- chowacze mają głowę skierowaną w dół, pchełki do przodu;
- chowacze nie mają nóg, pchełki tak.
