Lawenda latem: jak pielęgnować plantację?

5 miesięcy temu

Lawenda to roślina, której popularność w Polsce rośnie z każdym rokiem. Jest nie tylko chętnie sadzona na balkonach, tarasach i w ogrodzie. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie jej uprawą na większą skalę, z gospodarczą włącznie. Dowiedz się, jak zakładać plantacje i dbać o rośliny, m.in. latem.

Jakich zabiegów wymaga lawenda posadzona w przydomowym ogrodzie lub na plantacji?

Lawenda lubi lato — wymagania

Lawenda to roślina ciesząca się niesłabnącą popularnością. Jest lubiana zarówno ze względu na swój wygląd i zapach, jak i swoje prozdrowotne adekwatności. To dobrze znana roślina ozdobna, sadzona chętnie na balkonach, tarasach i w ogrodzie. W ostatnich latach wzrasta ponadto zainteresowanie jej uprawą na większą skalę. A w Polsce powstaje coraz więcej plantacji lawendy. Podczas niedawnego szkolenia zorganizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie plantatorzy lawendy opowiedzieli o tym, jak zakładać plantacje, dbać o rośliny, wykorzystać zalety roślin pod różnym kontem.

Lawenda jest rośliną klimatu śródziemnomorskiego, dlatego ma duże wymagania dotyczące temperatury i światła. Dzięki temu dobrze się czuje w warunkach polskiego lata. Preferuje miejsca dobrze nasłonecznione, ciepłe i zaciszne. Ale jednocześnie na tyle przewiewne, aby między pędami nie gromadziła się wilgoć, gdyż prowadzi to do rozwoju chorób grzybowych.

Czy podlewać lawendę latem?

Ze względu na głęboki system korzeniowy (do 2 m głębokości) wymagania wodne lawendy są nieduże, dostosowane do przeciętnych warunków w naszym kraju. Co więcej, rośliny dobrze znoszą krótkotrwałe susze. Plantatorzy lawendy zalecają podlewanie roślin jedynie w pierwszym roku po posadzeniu. Jednak powinno być ono niezbyt częste, wystarczające będzie podlanie roślin 2 lub 3 razy w sezonie. Natomiast w kolejnych latach lawenda nie wymaga podlewania. Jedynie w warunkach ekstremalnej, przedłużającej się suszy, zaleca się nawodnić rośliny.

Prace na plantacji lawendy latem

Najważniejszym zabiegiem na plantacji lawendy jest odchwaszczanie. Powinno być wykonywane systematycznie, najlepiej przy użyciu narzędzi spulchniających glebę. Na lawendzie nie obserwuje się wielu szkodników, nie ma jeszcze wielu chorób porażających ten gatunek. W trakcie sezonu wegetacyjnego lawenda może być porażana przez choroby grzybowe, m.in. te wywoływane przez grzyby z rodzaju Fusarium.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Przycinane roślin, to drugi obok odchwaszczania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny w uprawie lawendy. Rośliny przycina się zwykle wiosną i jesienią. Ale w niektórych przypadkach zaleca się również cięcie latem.

Przycinanie lawendy w roku sadzenia roślin

Ściśle mówiąc, latem wykonuje się cięcie w przypadku świeżo posadzonych sadzonek. jeżeli sadzimy w polu czy w ogrodzie kwitnącą lawendę, to niestety, najlepiej od razu po posadzeniu obciąć kwiatostany. Pozwoli to na lepsze rozkrzewienie się roślin i zapewni obfite kwitnienie w kolejnych latach. Natomiast dwa miesiące po posadzeniu zaleca się ściąć pędy na wysokości 3–4 cm. Niskie cięcie pozwoli uzyskać mocne, rozkrzewione rośliny. Bowiem zabieg ten pobudzi wytwarzanie nowych pędów. Podczas tego zabiegu można także zasilić rośliny azotem. W drugim roku po posadzeniu rośliny wiosną można przycinać choćby co miesiąc (cięcie kształtujące).

Cięcie lawendy na wieloletnich plantacjach

Co roku po zimie wykonuje się cięcie pielęgnacyjne. Mianowicie usuwa się chore, przemarznięte czy uszkodzone pędy. Następnie przeprowadza się wiosenne cięcie kształtujące/zagęszczające. Wykonuje się je w kwietniu–maju, jednorazowo lub kilkakrotnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż cięcie opóźnia kwitnienie. Lawendę przycina się tak, aby uformować roślinę w kształt kuli. Dzięki temu wszystkie pędy mają dobry dostęp do światła i powietrza. Kolejne ciecie wykonuje się mniej więcej pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Generalnie — po zbiorach kwiatostanów. Wówczas usuwa się przekwitnięte kwiatostany, aby odciążyć rośliny. Można także przyciąć mocniej całe rośliny (w pierwszych latach uprawy choćby na wysokość 10–20 cm). To cięcie ma na celu przygotowanie roślin do zimy.

Ponadto, po 5–6 latach uprawy zaleca się wykonanie cięcia odmładzającego. W tym celu rośliny przycina się wczesną wiosną (marzec–kwiecień) na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Warto również wówczas głęboko spulchnić międzyrzędzia. Ponieważ pobudzi to korzenie do rozwoju i korzystnie wpłynie na przyrost młodych pędów.

Idź do oryginalnego materiału