Lublin. Najpiękniejszy dworzec autobusowy w Polsce?

sadurski.com 1 tydzień temu
Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Przez 3 lata trwała w Lublinie budowa nowego dworca autobusowego – Dworzec Lublin. Długo oczekiwany, otwarty na początku 2024 r., wreszcie spełnił marzenie Lublinian oraz osób podróżujących z i do Lublina. I niedługo stanie są częścią Dworca Metropolitalnego

Od dawna funkcjonują dwa dworce kolejowe – Lublin Główny i Lublin Północny. Z obu było dosyć daleko do dworca autobusowego (Dworzec Główny PKS), zlokalizowanego obok zamku. Piszemy “dosyć daleko”, gdyż trzeba było wsiadać w komunikację miejską lub taksówkę, aby z jednego lub drugiego kolejowego dotrzeć na autobusowy. Ten fakt komplikował planowanie podróży przez Lublin dla tych, którzy chcieli połączyć komunikację autobusową i kolejową. Od niedawna jest to już możliwe.

Nowy dworzec autobusowy znajduje się tuż obok stacji kolejowej Lublin Główny. I zachwyca swym wyglądem architektonicznym. Białe podpory mogą przypominać coś, co turyści znają z Singapuru. Nie są tak duże, pięknie podświetlane i nie grają muzyki, ale ich oryginalny widok robi wrażenie. Zresztą trzeba to przyznać: nowy dworzec autobusowy wygląda efektownie, nowocześnie i raduje wzrok. Ciekawie kontrastuje też z bryłą zabytkowego dworca PKP z 1877 roku.

Pod Dworcem Metropolitalnym (niektóre lubelskie media tak nazywają dworzec autobusowy) jest duży parking podziemny dla samochodów. Zrezygnowano z komunikacji miejskiej (jeszcze kilka lat temu pod dworzec kolejowy podjeżdżały trolejbusy, a obok miały przystanek autobusy). Dziś podjeżdżają tu taksówki lub prywatne samochody osobowe, ale tylko na chwilę, aby wysadzić podwożonego pasażera. Chyba, iż kierowcy planują zaparkować na parkingu podziemnym i zostać na nieco dłużej.

Dworzec Lublin – zadaszone stanowiska dla autobusów

Dworzec Metropolitalny w liczbach

Powierzchnia nowego lubelskiego dworca autobusowego wynosi 18 tys. m², włącznie z kondygnacją podziemną. Trzy zadaszone rzędy peronów gdzie podjeżdżają autobusy, mają 19 tys. m². Budowa pochłonęła blisko 340 mln zł, z czego 194 mln to dofinansowanie ze środków UE.

Wyjaśnijmy przy okazji nazwę: Dworzec Metropolitalny. Już niedługo będzie tu centrum komunikacyjne Lubelszczyzny (aglomeracji lubelskiej), w jednym miejscu łączące transport kolejowy, kolejowy i miejski. Według statystyk, na terenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, 10 lat temu mieszkało ponad pół miliona ludzi.

Lublin. Dworzec Metropolitalny ciekawostki

Komunikacja i ekologia oraz bezpłatny autobus

Nowy dworzec autobusowy jest nie tylko dumą mieszkańców i władz Lublina. Zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach architektonicznych. Chwalona jest też jako budowla proekologiczna. Wprowadzono tu szereg rozwiązań, których nie sposób w kilku zdaniach opisać.

Dworzec obsługuje trasy lokalne, regionalne oraz międzynarodowe. Wciąż kursuje bezpłatna linia autobusowa DL, łącząca nowy dworzec ze starym przy al. Tysiąclecia. Będzie ona kursować do odwołania. Dodamy, iż obecnie, w związku z dużym ruchem pasażerskim, w godzinach 17-18 (szczególnie w weekendy), w pobliżu dworca są korki samochodowe czyli utrudnienia w ruchu kołowym.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie
Wejście na dworzec kolejowy Lublin Główny. Ten budynek świetnie znają mieszkańcy Lublina

Co ze starym dworcem przy al. Tysiąclecia?

Przy al. Tysiąclecia (dawny Dworzec Główny PKS) wciąż są przystanki dla autobusów różnych firm, zajmujących się przewozem pasażerskim. Miejsce do którego przyzwyczaiły się trzy pokolenia mieszkańców Lublina, ma funkcjonować do końca 2024 roku. Planowana jest też likwidacja sąsiadującego z nim targowiska – najbardziej znanego od dziesiątek lat miejsca tego typu w Lublinie (al. Tysiąclecia i ul. Ruska).

Nie wiemy jeszcze, co tu będzie w przyszłości. Prawdopodobnie parking. Czyżby chciano zlikwidować duży parking na Placu Zebrań Ludowych, przed zamkiem? A może zostanie tu wybudowane nowe osiedle mieszkaniowe albo centrum handlowe, konkurencja dla pobliskiego, otwartego w ostatnich latach Lublin Plaza (w którego podziemiach też jest wielki parking)?

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Symbol Lublina. Lubelski koziołek
> Historia Lublina. Lubelscy Żydzi

Idź do oryginalnego materiału