Luksusowe mieszkania w Moskwie i Sankt Petersburgu coraz droższe

3 dni temu

Według raportu Knight Frank Wealth Report 2025 Sankt Petersburg zajął pierwsze miejsce wśród największych miast świata w kategorii tempa wzrostu cen luksusowych mieszkań w nowo oddawanych budynkach w 2024 roku.

W rosyjskim mieszkalnictwie widoczne są interesujące procesy. Podczas, gdy ceny w nowo oddawanych luksusowych budynkach mieszkalnych w 2025 roku Sankt Petersburgu rosły o 25,8% w skali roku osiągając 750 tys. rubli za m kw., zaś w Moskwie takie lokale były kilka tańsze, to jednocześnie realne ceny mieszkań (bez uwzględnienia inflacji) w Moskwie spadają dwudziesty miesiąc z rzędu w związku z anulowaniem preferencyjnych kredytów hipotecznych. Jednak według Knight Frank Wealth Report 2025 najszybciej drożeją nowe wysokiej klasy apartamenty, co potwierdza opinie rosyjskich bankowców, iż póki co rosyjska klasa wyższa ma wystarczające fundusze na inwestowanie.

W Moskwie luksusowe apartamenty porównywalne są cenowo do londyńskich. Ich cena w ciągu 2024 roku wzrosła do 1,95 mln rubli za m kw. co oznacza 20,5% wzrost w porównaniu z rokiem 2023. W ten sposób stolica Rosji zajęła w rankingu za 2025 drugie miejsce na świecie awansując od razu o 17 pozycji.

Jak twierdzi Alija Chanblekowa, zarządzająca działem nieruchomości luksusowych w NF Group (dawniej Knight Frank Rosja) w Petersburgu, taki wzrost cen luksusowych nowych mieszkań i budynków wynika ze spadku liczby ofert – w 2024 roku podaż takich mieszkań osiągnęła historyczne minimum spadając o 30%.

„Stale wysoki popyt notowany przez cały rok pozwolił niektórym deweloperom odmówić udzielania masowych rabatów na apartamenty i mieszkania, podczas gdy inni zostali zmuszeni do zmiany polityki cenowej w kierunku wyższych cen” – zauważyła.

Obecnie ceny nowych luksusowych domów i mieszkań będą zależeć od takich czynników, jak pojawienie się nowych działek w dobrych lokalizacjach i działania Banku Rosji.

Według Bloomberga wzrost sprzedaży luksusowych apartamentów na rynku pierwotnym był spowodowany powrotem do stolicy Rosji wielu bogatych Rosjan. Sankcje bowiem spowodowały „powrót majątku do Rosji” a adekwatnie powrót pieniędzy zarobionych za granicą. Mieszkania takie są także inwestycją chroniącą przed inflacją.

Jak stwierdzają analitycy Instytutu Gajdara, wzrost cen zwykłych mieszkań był tylko chwilowy, a w tej chwili realny koszt wynajmu metra kwadratowego mieszkania spada od ponad roku, od lipca 2024 roku było to 6%. Według danych Instytutu od połowy 2024 roku ceny nominalne na rynku wtórnym w Moskwie pozostają stabilne, zaś wzrosty, jeżeli są, maja charakter minimalny, zaś ze względu na wysoką inflację w ujęciu realnym mieszkania stają się tańsze. Powód to głównie anulowanie preferencyjnych programów kredytów hipotecznych i załamanie się rynku takich kredytów.

Idź do oryginalnego materiału