Mieszkanie w akademiku – czy się opłaca?

1 tydzień temu

Każdy student musi gdzieś mieszkać. Wybór jednej z form (np. mieszkanie przy rodzinie, wynajem pokoi, kupno własnego mieszkania, mieszkanie w akademiku) ma spore znaczenie nie tylko dla kosztów, ale też “życia studenckiego”. Dziś sprawdzimy, czy postawienie na akademik jest dobrym wyborem. Jak wypada pod względem kosztów i co uwzględnia cena akademika.

Spis treści
  • Akademiki dla studentów
  • Mieszkanie w akademiku jest dość tanie, choć ceny rosną
  • Koszt mieszkania w akademiku w miastach Polski
    • Ile kosztuje mieszkanie w akademiku w 2024?
  • Zalety mieszkania w akademiku
  • Wady mieszkania w akademiku
  • Mieszkanie, czy akademik?
  • A może własne mieszkanie zamiast akademika?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Akademiki dla studentów

Mieszkanie w domu studenckim jest jednym ze sposobów na spore oszczędności podczas studiowania. Zwykle koszt miejsca w akademiku jest w końcu znacznie tańszy, niż inne formy mieszkania, jak choćby wynajem pokoju. Mieszkanie w akademiku ma wiele zalet, jak choćby możliwość poznania nowych osób, wspólnej nauki i dostęp do rozrywki. Życie studenckie nie każdemu musi jednak odpowiadać. Jedno jest jednak pewne – wiele osób ma naprawdę przyjemne wspomnienia z okresu mieszkania w akademiku. Zdecydowanie warto więc rozważyć tę opcję.

Studenci interesujący się mieszkaniem w akademiku z pewnością dotarli już jednak do wielu informacji o podwyżkach. Z roku na rok miejsca w domach studenckich stają się coraz droższe. Spore wzrosty cen są też spodziewane na październik 2024 roku, czyli początek roku studenckiego 2024/2025.

Sposoby na oszczędności podczas studiów.

Przeczytaj

W dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić, ile kosztują miejsca w domach studenckich. Porównamy je z cenami wynajmu mieszkań i miejsc w pokojach na wolnym rynku. A może w takiej sytuacji warto pomyśleć o kredycie hipotecznym, na przykład przy wsparciu rodziców?

Mieszkanie w akademiku jest dość tanie, choć ceny rosną

Zainteresowanie pokojami w akademikach nie spada, choćby pomimo wzrastających cen. Najwyraźniej w oczach wielu studentów mieszkanie w akademiku wciąż jest atrakcyjną formą. Za przykład wzrostu cen możemy podać dom studencki przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Cena za miejsce w pokoju dwuosobowym z łazienką i aneksem kuchennym to w tej chwili 590 złotych za miesiąc. Wydaje się to atrakcyjną propozycją, choć jest to wzrost aż o 11,6% w stosunku do poprzedniego roku.

Wzrost cen mieszkań w akademikach w całej Polsce podyktowane są – a jakże – inflacją. Rosnące koszty utrzymania budynków, wyższe rachunki za media, czy wyższy koszt zatrudnienia personelu również są nie bez znaczenia. Z całą pewnością możemy więc stwierdzić, iż skoro wszystko drożeje, to i akademiki.

Minimalne wynagrodzenie w Polsce rośnie. Ile wynosi w 2024 roku?

Przeczytaj

Przedstawiciele polskich uczelni potwierdzają, iż akademiki są niemal w 100% pełne. Popularnością cieszą się adekwatnie wszystkie pokoje. Dwuosobowe i większe są zwykle tańsze. Najdroższe pozostają oczywiście pokoje jednoosobowe z własną łazienką. Ich koszt często zaczyna się jednak od 500-600 złotych za miesiąc. Sytuacja zmienia się jednak w najdroższych miastach Polski, jak Kraków lub Wrocław. Tam cena za miejsce w akademiku może kosztować miesięcznie choćby niemal 1,500 złotych. Jest to jednak i tak sporo mniej, niż wynajem najtańszego mieszkania w podobnej okolicy (blisko uczelni).

Koszt mieszkania w akademiku w miastach Polski

Czy opłaca się zamieszkać w akademiku? Poszczególne domy studenckie mają swoje ceny. Zmieniają się w zależności od wielkości pokoju (liczby współlokatorów), dostępu do łazienki (prywatna, czy na korytarzu), czy obecności aneksu kuchennego.

Ile kosztuje mieszkanie w akademiku w 2024?

Niestety, nie ma jednej odgórnie ustalonej ceny za miejsce w akademiku. Wiele może zależeć od jego lokalizacji – w dużych miastach jest drożej. Koszt mieszkania w akademiku może się też różnić w ramach jednego domu studenckiego. Mogą tam być w końcu pokoje o różnym standardzie i mieszczące różną liczbę osób. Podane poniżej ceny są więc orientacyjne:

  • koszt akademika w Warszawie – od 320 złotych za osobę, maksymalnie: 950 złotych
  • cena za miejsce w akademiku w Gdańsku – od 500 złotych, średnio: 650 złotych
  • koszt mieszkania w akademiku we Wrocławiu – od 450 złotych, do choćby 1350 złotych
  • cena za akademik w Krakowie – od 415 złotych, maksymalnie 1400 złotych
  • koszt akademika w Rzeszowie – od 520 złotych, średnio: 1000 złotych
  • akademik w Lublinie kosztuje zwykle od 550 do 750 złotych za miejsce w dwuosobowym pokoju

Powyższe ceny mają swoje źródło w informacjach PAP i serwisu WP Finanse. Niektórzy studenci mogą liczyć na pewne oszczędności. Mogą wynikać z preferencyjnych warunków dla studentów konkretnych kierunków, o nieco gorszej sytuacji materialnej lub z dobrymi wynikami w nauce. Warto więc sprawdzić w swojej uczelni, czy są takie możliwości. Dodatkowe benefity mogą bowiem sprawić, iż mieszkanie w akademiku okaże się korzystniejsze w porównaniu z wynajmem pokoju lub długimi dojazdami z rodzinnego domu.

Zalety mieszkania w akademiku

Największe plusy domów studenckich to:

  • niski koszt miesięczny – może być o połowę, a czasem choćby dwukrotnie niższy od ceny za wynajem pokoju
  • niska kaucja – to kolejna kwestia związana z finansami. Kaucja wpłacana do domu studenckiego to zwykle równowartość miesięcznego czynszu, czyli kilkaset złotych. Właściciele mieszkań wynajmowanych studentom nierzadko żądając natomiast wielokrotności tej sumy
  • dobra lokalizacja – najczęściej blisko uczelni, z dogodnym dojazdem. Wprost przekłada się to na wygodę i oszczędność czasu
  • bezpieczeństwo – najczęściej domy studenckie są zamieszkiwane przez osoby, które się znają. Często mają dodatkową obsługę, czy choćby ochronę. Najczęściej są też zlokalizowane w pobliżu uczelni i innych obiektów przeznaczonych dla studentów i w celach naukowych
  • świetna infrastruktura – domy studenckie zwykle posiadają takie udogodnienia, jak sala do nauki, miejsce do odpoczynku, siłownia, czy choćby pokój gier lub miejscowy bar. jeżeli akademik ma pralnię, czy kuchnię, dostęp do nich nie wymaga dodatkowych dopłat
  • towarzystwo innych osób – w akademiku zwykle toczy się bujne życie studenckie. To okazja do poznania wielu współmieszkańców domu studenckiego, czy innych podobnych obiektów z okolicy (wspólne imprezy, gry, wyjścia “na miasto”, itp.)

Dla każdego studenta wybierającego akademik, nieco inne zalety są istotnymi korzyściami takiego wyboru. Warto przy tym pamiętać, iż akademiki nie są jednak miejscami, gdzie przez całą dobę trwa “impreza”. Obsługa i sami studenci pilnują pewnych określonych zasad. W związku z tym każdy będzie miał szansę na nieco rozrywki i szansę na naukę w skupieniu.

Wady mieszkania w akademiku

Oczywiście, wybór akademika zamiast tradycyjnego mieszkania może mieć też pewne wady. Nie każdy student będzie je odbierał w porównywalnym stopniu. Warto jednak zdawać sobie z nich sprawę:

  • mniejsza prywatność – akademiki są miejscem, w którym mieszka sporo osób. Trzeba się liczyć z utratą prywatności przede wszystkim w pokojach wieloosobowych, czy wybierając pokój bez prywatnej łazienki
  • akademik jest ciasny, a pokoje małe – to jeden z powodów, dla których koszt mieszkania w akademiku jest tak niski. Na dość małej przestrzeni mieszka tam wiele osób
  • wyższy poziom hałasu – spore zagęszczenie mieszkańców i skłonności do rozrywkowego trybu życia części z nich sprawiają, iż w akademiku jest zwyczajnie głośno. Osoby mające problem z koncentracją lub zaśnięciem mogą mieć w związku z tym niemałe kłopoty
  • akademik ma regulamin – studenci muszą się dostosować do pewnych zasad, na przykład odwiedzin tylko w określonych godzinach, czy zamykaniu wejścia do akademika na noc. Ograniczenia dotyczą też często spożywania alkoholu, palenia tytoniu, czy hałasowania
  • niechciane towarzystwo – zaletą jest możliwość poznania wielu osób. Nie z każdym się jednak polubisz, co może prowadzić do konfliktów. Są często spotykane nie tylko z innymi lokatorami, ale też administracją domów studenckich
  • możliwość kradzieży – co do zasady akademiki są raczej bezpiecznymi miejscami. Spora liczba osób w jednym miejscu, a także duże grono odwiedzających (np. znajomych z roku) oznacza podniesione ryzyko kradzieży, czy choćby drobnych zniszczeń mienia

Mieszkanie, czy akademik?

Wynajem mieszkania jest często wybieraną alternatywą dla mieszkania w akademiku. Powodem może być choćby brak miejsca w domu studenckim, a czasem chęć wspólnego zamieszkania z dziewczyną lub chłopakiem. W zależności od zasobności portfela lub preferencji, możliwe jest wynajęcie całego mieszkania, pokoju, a choćby pokoju wieloosobowego. Zwykle mniej komfortowe warunki oznaczają spore oszczędności.

Z pewnością mieszkanie w akademiku to sposób na poznanie wielu osób. Z drugiej strony “mieszkania studenckie” także dają taką opcję. Wiele zależy natomiast także od lokalizacji. Dogodny dojazd na zajęcia jest najważniejszy – niekiedy plan zajęć zakłada konieczność kilkukrotnego pojawienia się na uczelni w każdym dniu. Mieszkając nieopodal (i z dobrym dojazdem) masz więc okazję do powrotu do domu (odpoczynek, naukę, rozrywkę, posiłki). Osoby mieszkające daleko (np. w tańszych mieszkaniach na wynajem) są natomiast zwykle skazane na czekanie w obrębie uczelni na kolejne zajęcia.

Kluczowym aspektem może być natomiast cena. Koszt wynajmu mieszkania lub pokoju w podobnej lokalizacji może być choćby dwukrotnie wyższy, niż mieszkanie w akademiku.

A może własne mieszkanie zamiast akademika?

Wybór miejsca zamieszkania podczas studiów jest trudny. Niektórzy pozostają w danym miejscu przez cały okres studiów, czasami przez ponad 5 lat. Planując tak długi pobyt w danym mieście warto natomiast rozważyć zakup własnego mieszkania.

Koszt akademika to co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Wynajęcie mieszkania (lub współdzielenie go z innymi studentami) pozostało droższe. Dobrym pomysłem wydaje się więc kredyt hipoteczny z rodzicami, jeżeli oczywiście możliwości finansowe na to pozwalają. Przez pierwsze kilka lat (np. zanim pójdziesz do pracy) możesz mieszkać wspólnie z innymi osobami, pobierając od nich opłatę. Pokryje to w części raty kredytu. Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje zalety i pewne wady. Warto natomiast sprawdzić tę możliwość – wtedy koszty mieszkaniowe, które i tak poniesiesz, posłużą do spłaty własnego mieszkania.

Chcąc tworzyć wspólne gospodarstwo domowe z dziewczyną lub chłopakiem, również nie trzeba czekać do ukończenia studiów. Kredyt bez ślubu dla dwóch osób jest nie tylko dostępnym, ale też coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Kredyt z dziewczyną?

Przeczytaj

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, pod względem kosztów mieszkanie w akademiku wciąż się opłaca. Może być choćby dwukrotnie mniejszym obciążeniem finansowym, niż wynajem lub kupno mieszkania (nawet jeżeli zamieszkasz w tylko jednym pokoju). Pamiętaj jednak o pewnych istotnych wadach i niedogodnościach związanych z domem studenckim. Na szczęście jest też jednak sporo zalet, które mogą je zrekompensować. Ostatecznie każdy powinien sam rozważyć, która opcja jest dla niego lepsza. Pamiętaj też, iż nie musisz pozostawać w akademiku przez cały okres studiów. Zwykle umowę można rozwiązać po semestrze lub na koniec roku studenckiego. Pamiętaj natomiast o tym, iż domy studenckie mają ograniczoną liczbę miejsc. Niekiedy więc – pomimo Twoich chęci – nie znajdziesz wolnych miejsc.

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się mieszkać w akademiku?

Tak, zwykle pod względem kosztów domy studenckie są całkiem opłacalne. Opłaty mogą być o połowę, a choćby dwukrotnie niższe, niż w przypadku mieszkań na wynajem.

Jaki jest koszt akademika?

Miejsce w akademiku może kosztować choćby poniżej 500 złotych z rachunkami. Cena zależy jednak od pokoju (ile osób w nim mieszka, czy jest łazienka), a także od lokalizacji. Najdroższe akademiki kosztują choćby 1300-1400 złotych miesięcznie.

Źródło:

  1. https://monterbudowy.pl/ile-kosztuje-akademik-w-2023-roku/
  2. https://gazeta.us.edu.pl/node/215151
  3. https://tvn24.pl/tvnwarszawa/mokotow/warszawa-studenci-kontra-drozyzna-ile-za-pokoj-i-akademik-st8025315
  4. https://krakow.eska.pl/ceny-akademikow-2024-w-krakowie-ile-trzeba-zaplacic-za-pokoj-galeria-aa-1qSF-tuHo-Pn4h.html
Idź do oryginalnego materiału