Morele na Węgrzech: To będą najsłabsze zbiory ostatnich 25 lat

4 godzin temu

Węgierska organizacja FruitVeB cyklicznie publikuje raporty dotyczące tamtejszego sekatora owocowo-warzywnego. Najnowszy z nich mówi o wpływie przymrozków na sady morelowe.

Uprawa moreli coraz mniej opłacalna ze względu na przymrozki

Węgrzy podkreślają, iż warunki pogodowe mają ogromny wpływ na produkcję moreli w ich kraju. Przed 2018 rokiem potencjał eksportowy był bardzo obiecujący, bo wynosił około 4-5 tys. ton rocznie. Jednak w ostatnich latach sytuacja zmieniła się z powodu nieprzewidywalnych warunków pogodowych (głównie chodzi o przymrozki). w tej chwili eksport spadł do 1-2 tys. ton, rośnie z kolei import. Ta nieprzewidywalność wpływa również na zmniejszenie produkcji moreli na Węgrzech, a bieżący rok może być kolejnym zniechęcającym do uprawy.

Pomimo ekstremalnie wczesnego sezonu i fali upałów oraz suszy w okresie 2025, morele zakwitły w standardowym okresie (połowa marca). Warunki pogodowe sprzyjały kwitnieniu i wiązaniu owoców, ale przymrozki w kwietniu gwałtownie zniweczyły nadzieje na dobre zbiory.

To będą najniższe zbiory od 25 lat

Pierwsza fala mrozów pojawiła się w połowie marca, ale miała bardzo lokalny charakter. Druga fala, w pierwszej dekadzie kwietnia, trwała kilka dni i przyniosła spadki temperatury choćby do minus 8 stopni. Mrozy z 7 i 8 kwietnia dotknęły około 90% regionów, w których uprawia się owoce na Węgrzech.

Owszem, sadownicy próbowali chronić swoje uprawy, ale na kilka się to zdało. Produkcja moreli w 2025 roku została tak bardzo ograniczona, iż według FruitVeB może wynieść między 2000 a 4000 ton, co stanowi jedynie 10-20% normalnego plonowania. Są to najsłabsze zbiory od 25 lat i bardzo prawdopodobne, iż będą najniższe w historii!

Źródło: FRUITVEB

Idź do oryginalnego materiału