Można składać wnioski o dopłaty do kukurydzy 2024! Pobierz gotowy wzór

7 miesięcy temu

Dopłaty do kukurydzy 2024 to pomoc obiecana rolnikom podczas spotkania Anny Gembickiej z rolnikami protestującymi na granicy w Medyce listopadzie ub.r. Komisja Europejska niedawno zaakceptowała tę formę pomocy dla rolników. Kiedy będzie można składać wnioski o dopłaty do kukurydzy?

Wnioski o dopłaty do kukurydzy 2024 można składać tylko do 29 lutego br. Nabór dopiero wystartował, więc czasu w ubieganie się o to wsparcie jest niewiele. Aby usprawnić przebieg naboru, ARiMR wydłużyła godziny pracy biur powiatowych.

Kto może liczyć na dopłaty do kukurydzy 2024?

Pomoc finansowa w postaci dopłat jest skierowana do polskich producentów kukurydzy. Została ona wprowadzona, ponieważ rok 2023 był kolejnym bardzo trudnym sezonem dla producentów kukurydzy. Jak wskazano w projekcie wsparcia, podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników. A mając na uwadze wysokie koszty suszenia i jednoczesny brak perspektyw na wzrost cen kukurydzy suchej, podchodzą do transakcji bardzo ostrożnie. Ta sytuacja jest skutkiem nadmiernego importu zbóż z Ukrainy do Polski. Głównie chodzi o kukurydzę z Ukrainy. Bowiem zalanie polskiego rynku ukraińskim towarem doprowadziło do problemów zarówno producentów rolnych, jak i podmiotów skupowych.

Aby poszkodowani tą sytuacją producenci rolni otrzymali pomoc, muszą spełnić poniższe kryteria:

  • prowadzenie mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa;
  • złożenie wniosku o dopłaty za 2023 rok (z wykazaniem uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw na kiszonkę).

Dopłaty do kukurydzy 2024. Jakie stawki?

Wysokość pomocy to równowartość iloczynu deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (ale nie większej niż 100 ha) oraz stawki dopłat do kukurydzy (zależnie od regionu kraju). Stawki pomocy dla poszczególnych województw są następujące:

  • 1000 zł/ha upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) w województwach: lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł/ha upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) w województwach: małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł/ha upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Wprawdzie Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do ministerstwa rolnictwa o wprowadzanie jednolitej stawki dopłat dla producentów kukurydzy w całej Polsce. Jednak resort rolnictwa opowiedział się za zróżnicowaniem stawek. Tłumaczył tę decyzję zróżnicowanymi kosztami związanymi ze zbytem ziarna w różnych rejonach kraju.

Kiedy składać wnioski o dopłaty do kukurydzy 2024?

Nabór wniosków uruchomiono 22 lutego. Jednak przyjmowanie dokumentów będzie trwało tylko do 29 lutego 2024 r. Wnioski o dopłaty do kukurydzy 2024 przyjmowane będą w biurach ARiMR:

  • bezpośrednio w kancelarii BP,
  • listownie za pośrednictwem operatora (np. Poczta Polska),
  • za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Ponadto nie ma obowiązku dołączania do wniosku faktur sprzedaży ziarna.

Aby usprawnić przyjmowanie wniosków, biura ARiMR będą czynne dłużej, a także w sobotę 24 lutego. Godziny przyjmowania interesantów w okresie 22—29 lutego 2024 r. przedstawia poniższa tabela.

Dni pracy ARiMR Godziny przyjmowania wniosków
Dni robocze w okresie 22–28 lutego 2024 r. 07:00–18:00
Sobota, 24 lutego 2024 r. 08:00–16:00
29 lutego 2024 r. 07:00–22:00 lub do ostatniego interesanta

Ponadto w biurach będą utworzone specjalne okienka, przeznaczone wyłącznie do przyjmowania wniosków o dopłaty do kukurydzy. Ponadto, w celu ulepszenia procesu naboru, przygotowano gotowe wzory wniosków do pobrania.

Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?

Na dopłaty do kukurydzy rząd zapewnił kwotę 1 mld zł w budżecie państwa na 2024 rok. Z uwagi na trudną sytuację producentów rolnych, liczą oni na jak najszybszą wypłatę pieniędzy. ARiMR ma czas na wypłatę tej pomocy do 30 czerwca br.

Dowiedz się, o jakie jeszcze dopłaty mogą starać się rolnicy w najbliższych dniach.

Źródło: Głos Wielkopolski, ARiMR

Idź do oryginalnego materiału