Od czerwono kwitnących Red Supreme, Karl Rosenfield, Daydream, Pink Supreme, Coral Charm, Angel Cheeks, White Wings, Jan van Leeuven, Bartzella po białokwiatowe Alba Plena – te odmiany peonii zachwycają teraz w ogrodach barwami i zapachem. Z takiego pożytku czerpią pyłek i nektar pracujące dla nas owady.
Już nie tylko w odcieniach różu czy czerwieni, nowe odmiany piwonii zachwycają całą paletą kolorów i zapachów. Nadeszła pora ich pełnego rozkwitu.
Wśród nowych odmian są na przykład: Red Supreme, Karl Rosenfield, Daydream, Pink Supreme, Coral Charm, Angel Cheeks, White Wings, Bartzella czy biało kwitnąca Alba Plena, Jan van Leeuven czy White Wings.
Odmiana Bartzella wyróżnia się pełnymi dużymi kwiatami o barwie żółtej.
Na różowo-biało kwitnie na przykład Daydream, koralowym odcieniem zachwyca Coral Charm.
W oryginalnym odcieniu różu możemy podziwiać odmiany Karl Rosenfield i delikatne Angel Cheeks.
W tradycyjnej czerwieni oglądać można teraz także Red Supreme.
– Przełom maja i czerwca to tradycyjnie pora kwitnięcia peonii. W tym roku jednak, kiedy wegetacja rozpoczęła wcześniej, już od przynajmniej dwóch tygodni rozkwitają w naszych ogrodach. Jest bardzo wiele odmian, dlatego jeżeli z rozmysłem nasadzimy te rośliny w ogrodzie czy na działce, cieszyć nas będą przez długi czas okazałymi kwiatami w całej palecie kolorów – mówi Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Jakie wymagania mają te rośliny? – Peonie, zwane też piwoniami, warto posadzić w ogrodzie, przede wszystkim dla ozdoby, zapachu i urozmaicenia zieleni, ale także dla zapylaczy – mówi prezes Edward Galus.
Jak tłumaczy, sadzi się je do żyznej i przepuszczalnej ziemi, przekopanej na głębokość około 50 centymetrów. Ziemia powinna być z dodatkiem suszonego obornika, piaszczystą glebę wzbogacamy torfem, kompostem. Wiosną należy podsypać pod roślinę wieloskładnikowy nawóz, a jesienią ziemię wokół rośliny wyściółkować kompostem.
– Piwonia potrzebuje dużo wilgoci, ponieważ ma dużą masę liści i wielkich kwiatów. Systematyczne podlewanie, zwłaszcza wiosną, gdy zawiązują się pąki i w trakcie kwitnienia to obowiązek ogrodnika. Nie powinno się polewać wody na kwiaty, które pod ciężarem pokładają się i łamią. Brak wody powoduje słabe kwitnienie – mówi Edward Galus.
Jak dodaje nasz ekspert, piwonie nie lubią przesadzania, ponieważ mają bardzo głęboki system korzeniowy, który potrzebuje sporo czasu w zakorzenienie się w nowym miejscu. Na jednym stanowisku mogą rosnąć choćby przez kilkanaście lat.