Nadal mamy problemy z paliwem rolniczym, sygnalizowane przez rolników już pod koniec sierpnia br. Kolejne organy włączyły się w interwencję.
Jesień to czas ważnych prac polowych, a tymczasem producenci mają problemy z paliwem rolniczym. Konkretnie chodzi o jego dostępność i ceny.
Jakie problemy z paliwem rolniczym mają producenci?
Już pod koniec sierpnia do izb rolniczych docierały sygnały od producentów rolnych o problemach z paliwem rolniczym. Producenci mieli trudności z zaopatrzeniem się w odpowiednie ilości paliwa na rynku hurtowym. Mianowicie zgłaszano następujące problemy:
- odmowa dostaw oleju napędowego przez dystrybutorów;
- opóźnianie dostaw oleju napędowego;
- dostawa mniejszych ilości paliwa niż zamówione;
- wzrost ceny paliwa (cena hurtowa wyższa niż na stacji paliw);
- wprowadzanie przez stacje limitów paliwa dla rolników.
Okazuje się, iż w połowie września przez cały czas jest to aktualne. Bowiem z wielu rejonów kraju napływają sygnały, iż dystrybutorzy odmawiają dostaw oleju napędowego bądź proponują rolnikom ceny wyższe niż na stacjach paliw.
Cena i dostępność oleju napędowego warunkują koszty produkcji
Tymczasem, szczególnie w okresie natężenia jesiennych prac polowych, rolnik musi mieć łatwy dostęp do paliwa. Nie może sobie pozwolić na dokonywanie częstych zakupów niewielkich ilości. Zwłaszcza iż zabiegi na polach są uzależnione od pogody i nie zawsze można je przełożyć w czasie. Dostępność oraz koszty pozyskania paliwa w dużej mierze wpływają na opłacalność produkcji rolnej.
Czytaj również: Dlaczego ceny paliw 2023 w Polsce spadają?
Interwencje w sprawie paliwa dla rolników
Po pierwszych zgłoszeniach sygnalizujących problemy z paliwami rolniczymi w ostatnich dniach sierpnia br., Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystosowały wniosek do ministra aktywów państwowych. Zwracają się w nim o pilne podjęcie działań zmierzających do zapewnienia na stacjach odpowiedniej ilości paliwa dla rolników w okresie intensywnych prac polowych. Niestety, wniosek przekazany pod koniec sierpnia nie doczekał się jeszcze odpowiedzi.
Aktualnie, z powodu dalszego utrzymywania się problemów z paliwem rolniczym, Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała do resortu rolnictwa o rozważenie możliwości poprawy dostępności oleju napędowego dla rolników oraz przeanalizowanie przyczyn wyższych cen na rynku hurtowym. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 18 września br. skierowało wniosek KRIR do resortu aktywów państwowych.
Kiedy można oczekiwać zakończenia problemów?
Niestety, nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie. Wraz z KRIR oczekujemy na odpowiedź oraz interwencję w tej sprawie ministra aktywów państwowych, który nadzoruje funkcjonowanie spółki Orlen będącej głównym dostawcą paliwa na rynku hurtowym. Będziemy informować o dalszym przebiegu wydarzeń.
Czytaj również: Zmiany stawki zwrotu akcyzy za paliwo nie będzie!
Źródło: KRIR