Najnowsze ceny czosnku i prognozy na nowy sezon

3 miesięcy temu

Wkrótce rozpoczną się zbiory czosnku ozimego, a tymczasem powoli kończy się kampania sprzedaży 2023/2024. Sprawdzamy jakie są najnowsze ceny czosnku w czerwcu 2024 oraz jak wygląda sytuacja na polskim i europejskim rynku tego warzywa.

Zobaczmy, jakie są najnowsze ceny czosnku na polskich giełdach oraz jakie ceny prognozuje się na nowy sezon.

Skąd pochodzi czosnek oferowany na europejskim rynku?

Głównym dostawcą czosnku na rynek europejski jest Hiszpania. Czosnek uprawia się tam na powierzchni 25–28 tys. ha, a w najlepszych latach produkcja przekracza 270 tys. ton. Dwa największe regiony uprawy czosnku to Andaluzja i Kastylia-La Mancha. W ostatnim sezonie hiszpańscy plantatorzy czosnku ponieśli duże straty, z powodu suszy, a następnie intensywnych deszczy w czasie zbiorów tego warzywa. Doprowadziło to do wcześniejszego zakończenia sezonu i spowodowało niedobór hiszpańskiego czosnku na europejskim rynku. Wprawdzie niedobory te uzupełniał zwiększony import czosnku z Chin, ale ze względu na kryzys w Kanale Sueskim dostawy były opóźnione i kosztowne.

Ostatnie dostawy późnego czosnku z Chin trafiły na europejski rynek w połowie kwietnia br. Wówczas na rynek europejski docierały także dość drogie dostawy tego warzywa z Ameryki Południowej, m.in. z Argentyny, Chile i Peru. Podaż uzupełniał także czosnek importowany z Egiptu oraz świeży czosnek z Turcji, który pojawił się na rynku pod koniec kwietnia. Po zakończeniu z końcem maja kampanii czosnku z Egiptu, płynnie przechodzi ona na młody czosnek z Hiszpanii. Pod koniec czerwca na rynku pojawi się suchy czosnek z Turcji. Zaś w Polsce zbiory czosnku ozimego rozpoczną się w lipcu br.

Początek zbiorów i najnowsze ceny czosnku w Hiszpanii

Pod koniec maja br. rozpoczęła się kampania zbiorów czosnku w Hiszpanii. Mianowicie zaczęły się m.in. zbiory wczesnowiosennych odmian w hiszpańskiej prowincji Granada. Zbiory zapowiadają się obiecująco, zarówno pod względem kalibru i jakości czosnku, jak również jeżeli chodzi o ceny. Te są bowiem wyższe, ze względu na zmniejszenie nasadzeń czosnku. Bowiem w Hiszpanii w tym roku powierzchnia przeznaczona pod uprawę czosnku zmniejszyła się o 25–30% względem ubiegłorocznej. Ponieważ w tym sezonie wielu producentów odeszło od uprawy tego warzywa z powodu poniesionych strat w poprzedniej kampanii.

Ubiegły rok był katastrofalny ze względu na deszcze, ale w tej chwili warunki pogodowe są sprzyjające. Temperatury stale rosną i osiągnęły już 30ºC, a nie było opadów, dzięki czemu czosnek dobrze rósł i wysychał. Rozpoczynamy pierwsze wysyłki do Europy i spodziewamy się dobrej jakości oraz bardzo wysokich cen. Niższe zbiory oznaczają także mniejszą konkurencję. I podczas gdy w zeszłym roku stawki wynosiły 1,5 €/kg, w tym roku najnowsze ceny czosnku już są w okolicach 2,3 €/kg. prawdopodobnie przełoży się to również na ceny gotowych, zapakowanych produktów — mówi Yohan Lanoë, dyrektor hiszpańskiej Lanoë Group.

Z kolei w lipcu w Hiszpanii rozpoczną się zbiory czosnku fioletowego. W tym przypadku plantatorzy spodziewają się mniejszych zbiorów oraz rozmiarów, ze względu na problemy w uprawie. Prawdopodobnie więc, tak samo, jak w przypadku wcześniejszych odmian ceny czosnku będą utrzymywać się na dość wysokim poziomie.

Czy czosnek z Armenii podbije rynek?

Na rynku europejskim Armenia nie pozostało dobrze znana jako dostawca czosnku. Ale być może niedługo się to zmieni. Bowiem armeńska firma Fruity Garden, która w tej chwili koncentruje się na eksporcie czosnku na Tajwan i do USA, planuje zaopatrywać także rynek europejski. Firma posiada czosnek w rozmiarach 50, 55 i 60 mm. Początkowo chce skupić się na sprzedaży do europejskich hurtowników. Zaczyna m.in. eksport czosnku do Belgii, skąd może obsługiwać także inne rynki europejskie.

W tym roku rozpoczęliśmy eksport fioletowego czosnku do Europy. Nasz czosnek można porównać do bardziej wybarwionego czosnku francuskiego i hiszpańskiego. Chociaż w tym roku nasze zbiory są nieco niższe, nie spodziewamy się żadnych niedoborów. Co więcej, nasz czosnek jest doskonałej jakości. Ponadto ma wysoką zawartość allicyny — mówi Mojtaba Shakori z firmy Fruity Garden.

Jakie są najnowsze ceny czosnku na polskim rynku?

Na krajowym rynku, oprócz czosnku importowanego w ofercie jest także polski czosnek z ubiegłorocznych zbiorów. Będzie on dostępny do końca czerwca, zaś w lipcu rozpoczną się nowe zbiory tego warzywa. Jakie są najnowsze ceny czosnku? Zobaczmy, jak kształtują się notowania na polskich rynkach hurtowych na początku czerwca 2024 r.

Najnowsze ceny czosnku na głównych rynkach hurtowych w Polsce na dzień 3.06.2024 r.

  • ile kosztuje czosnek na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,00–2,00 zł/szt.;
  • czosnek, ceny na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 2,00–2,50 zł/szt.;
  • jaka cena czosnku na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 1,00–3,00 zł/szt.;
  • hurtowe ceny czosnku na Rybitwach w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) — 13,00–18,00 zł/pęczek;
  • ceny czosnku na rynku we Wrocławiu (Targpiast) — 1,50–3,00 zł/szt.;
  • jaka cena czosnku na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 2,00–2,40 zł/szt.

Jaki będzie nowy sezon zbiorów czosnku w Polsce?

Według danych IERiGŻ-PIB w Polsce powierzchnia uprawy czosnku w 2023 r. wynosiła ponad 2,1 tys. ha, zaś zbiory — około 20 tys. ton. Uprawa czosnku w naszym kraju skupia się w województwach: małopolskim (40%), świętokrzyskim (35%) lubelskim (10%). Na początku 2024 r. ceny czosnku płacone producentom w punktach skupu wynosiły średnio 1,65 zł/szt. To o 23% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. i aż o 50% więcej w relacji do 2022 r. Aktualne ceny pod koniec kampanii 2023/2024 utrzymują się na poziomie od 1,00 zł/szt. do 3 zł/szt.

Z uwagi na duży popyt i stosunkowo niską produkcję krajową, na polskim rynku obecny jest czosnek importowany. Głównym dostawcą, podobnie, jak w przypadku innych europejskich rynków jest Hiszpania (63,4%). Zaś kolejnymi krajami pod względem wielkości, z których importujemy czosnek do Polski są: Egipt (22,7%), Chiny (6,8%) i Niemcy (5.0%). Niedobory czosnku na rynku europejskim w ostatnim sezonie wpłynęły na wzrost cen tego warzywa. Ze względu na znacznie zmniejszony areał tegorocznej produkcji czosnku w Hiszpanii, przewiduje się, iż wysokie ceny utrzymają się również w nadchodzącej kampanii. prawdopodobnie znajdzie to odzwierciedlenie również w cenach na polskim rynku tego warzywa.

Źródło: freshplaza.com, IERiGŻ-PIB

Idź do oryginalnego materiału