NBP zwiększa tempo. Największy zakup złota od ponad 5 lat

4 tygodni temu

Adam Glapiński potwierdza – NBP zwiększa rezerwy złota. W lutym Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy o 29 ton. To największy zakup złota przez polski bank centralny od czerwca 2019 roku.

Już kilka brakuje, aby Polska w złocie posiadała planowane 20% rezerw.

NBP i największy zakup złota od czerwca 2019

Narodowy Bank Polski (NBP) kontynuuje intensywne zakupy złota, zwiększając swoje rezerwy o blisko 29 ton w lutym. To największy zakup złota od czerwca 2019 roku – w zeszłym miesiącu polski bank centralny kupił ledwie ponad 3 tony. Dzięki tym zakupom NBP zbliża się do celu posiadania 500 ton tego kruszcu, co umieszcza go w gronie banków centralnych z największymi rezerwami złota.

Ta strategia jest częścią szerszego planu, który ma na celu zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa finansowego Polski. Już teraz złoto stanowi 19,28% rezerw Polski. Taki poziom daje polskiemu bankowi centralnemu znaczną elastyczność w zarządzaniu rezerwami walutowymi, co jest najważniejsze w czasach niepewności gospodarczej.

Prezes NBP, Adam Glapiński, zadeklarował, iż celem jest osiągnięcie stanu, w którym złoto będzie stanowiło 20% rezerw walutowych. Biorąc pod uwagę tempo zakupów, ten cel jest już bardzo bliski. Tak naprawdę, do osiągnięcie celu brakuje ostatnich dużych zakupów. Aby wypełnić założenia, następne zakupy złota powinny wynieść niecałe 20 ton, czyli mniej niż w lutym.

Polska na czele posiadaczy złota

Obecnie NBP posiada 480,33 ton złota, co stawia go obok Europejskiego Banku Centralnego, który ma 506,5 ton. EBC zajmuje 13. miejsce w rankingu banków z największymi rezerwami złota. Dzięki tym zakupom, NBP zwiększa rezerwy złota i umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Zwiększanie rezerw złota ma pozytywny wpływ na stabilność gospodarczą Polski. Złoto jest aktywem, które niezależnie od wahania cen walut utrzymuje swoją wartość, co daje NBP dodatkowe zabezpieczenie w przypadku kryzysów. Ponadto, posiadanie znacznych rezerw złota podnosi wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej, co może przyciągać inwestycje zagraniczne i wspierać rozwój gospodarczy kraju.

Złoto z najwyższą ceną w historii

Złoto kilka dni temu po raz pierwszy w historii przebiło cenę 3000 USD za uncję. To oznacza, iż wieloletnie zakupy złota, jakie uskuteczniał Adam Glapiński, okazały się dla Polski świetną inwestycją. Jeszcze 2018 roku, Polska nabywała złoto po cenie w okolicach 1200 USD za uncję.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - NBP zwiększa tempo. Największy zakup złota od ponad 5 lat

Idź do oryginalnego materiału