Nerwowo na rynku pszenicy w maju 2024

7 miesięcy temu

Na rynku pszenicy w maju sytuacja była bardzo nerwowa i zaskakująca. Po wcześniejszych wzrostach cen, ubiegły tydzień upłynął pod znakiem ich niewielkich, ale zawsze — spadków. Zatem jaki był poziom cen pszenicy na poszczególnych giełdach?

Na sytuację na europejskim rynku pszenicy w maju wpływa przede wszystkim niepewna pogoda i jej skutki. Dotyczy to szczególnie zbiorów w Unii Europejskiej, Ukrainie i Rosji. Tymczasem za Atlantykiem prognozy dobrych plonów przyczyniły się do spadków giełdowych cen pszenicy w ubiegłym tygodniu. Poprawiły się też prognozy produkcji w Australii i w Kazachstanie.

Jaka jest sytuacja na europejskim rynku pszenicy w maju?

Na Euronext ceny pszenicy w ubiegłym tygodniu podlegały znacznym wahaniom. W piątek jej wysokość w kontrakcie na wrzesień spadła do poziomu 246,75 EUR/t wahając się w ciągu dnia od 246,25 do 254,00 EUR/t. Tymczasem pomiędzy najwyższą i najniższą ceną w obrocie kontraktami grudniowymi cena ta wahała się pomiędzy 251,50 a 258,50 EUR/t osiągając na zakończeniu sesji poziom 252 EUR/t.

Na rynku pszenicy w maju 2024 w Europie obserwujemy znaczne wzrosty cen kontraktów. Porównując ostatni miesiąc różnica ceny wyniosła 44 euro na tonie

fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel

Ponadto rynek w nowej kampanii przez cały czas napędza sytuacja pogodowa w Europie i Rosji. W świetle ostatnich korekt potencjału produkcyjnego i wyższych cen, uważnie obserwuje się zasiewy na półkuli południowej.

A jakie są prognozy zapasów i zużycia pszenicy na nadchodzący sezon?

Wstępne majowe prognozy USDA wskazują, iż na globalnym rynku pszenicy osiągnie ona popyt, który przekroczy produkcję o ponad 4 mln ton. Przewiduje się, iż produkcja pszenicy wzrośnie o 10,5 mln ton rok do roku ze względu na wzrost produkcji w Australii i Kazachstanie oraz wzrost w USA i Kanadzie. Jednak to wciąż nie wystarczy, aby zaspokoić popyt, który wzrósł o 2,0 Mt do 802,3 Mt.

Tymczasem FaanceAgriMer opublikował swoje nowe szacunki bilansowe na rok gospodarczy 2023/2024. Przewiduje się, iż zapasy pszenicy miękkiej na koniec czerwca 2024 r. wzrosną do 3,9 Mt. Wzrost ten uzasadnia się spadkiem konsumpcji krajowej, na rzecz rynków zbytu skrobi i pasz dla zwierząt.

Ponadto USDA przewiduje, iż zapasy w głównych krajach eksportujących pszenicę (Argentyna, Australia, Kanada, Rosja i Ukraina) oraz w Unii Europejskiej spadną w okresie 2024/2025 o 6,9 mln ton do 31,7 mln ton. Jednak przy rosnącym globalnym popycie ważne jest, aby spojrzeć na zapasy w stosunku do popytu. Przewiduje się, iż zapasy w tych krajach na koniec 2024/2025 r. wyniosą zaledwie 13,3% łącznego popytu krajowego i eksportowego. Jest to spadek z szacowanych 14,5% na koniec 2023/2024 r. i byłby najniższy od 2007/2008 r. (13,1%).

Spadły ceny na brytyjskim rynku pszenicy

Na Wyspach Brytyjskich odnotowano w ubiegłym tygodniu minimalne spadki cen pszenicy paszowej. Pod koniec ubiegłego tygodnia zamknęły się one na poziomie 217,95 GBP/t.

A co się dzieje na amerykańskim rynku pszenicy w maju?

W Chicago na rynku pszenicy, w 20. tygodniu roku, notowano od poniedziałku do piątku systematyczne spadki na lipcowe kontrakty. Zniwelowało to ruch wzrostowy odnotowany na początku tygodnia. W poniedziałek 13 maja pszenica na CBoT kosztowała 252,43 USD/t. Tymczasem w piątek 17.05. wartość kontraktu ustabilizowała się na poziomie 239,29 usd/t. Jednakże cena pszenicy przez cały czas nie spadła do minimum z 19. tygodnia roku, które wyniosło 232,96 USD/t.
Jednak pomimo trendu spadkowego ceny pszenicy pozostają niezwykle zmienne. Ich dzienne wahania uzasadnia się w tej chwili aktualizacjami dotyczącymi warunków pogodowych zarówno w Rosji, jak i na amerykańskich równinach.
Tymczasem prognozy dotyczące upraw pszenicy w Kansas są uspokajające. Potencjalne plony oszacowano tam na wyższym poziomie niż w ubiegłym roku. w tej chwili szacuje się je na poziomie 46,5 bu/akr. Szacunki te są wyższe niż średnia z ostatnich lat w czasie monitoringu upraw i wyższe niż obecne założenia produkcyjne USDA dla stanu Kansas.
Tymczasem rozczarowaniem okazała się tygodniowa sprzedaż pszenicy z nowych zbiorów. Wyniosła ona zaledwie 304,3 tys. ton.

Źródło: e-WGT agritel, AHDB, World-Grain

Idź do oryginalnego materiału