Nie będzie ważnego świadczenia dla rolników?

5 miesięcy temu

Zabraknie ważnego świadczenia dla rolników. Choć od lat realizowane są przygotowania, to faktycznie nic się nie zmienia. Bowiem kolejna pomoc, zdaniem ministra finansów, zbytnio obciąży państwowy budżet.

W konsekwencji, kolejne świadczenia dla rolników i innych grup społecznych zostają odłożone na półkę z powodu finansów. Tym razem chodzi o rentę wdowią. Pomimo zapowiadanego wejścia w życie tego świadczenia już od następnego roku, istnieje duże zagrożenie, iż do tego nie dojdzie. Bowiem Ministerstwo Finansów obawia się o znacznie wyższe koszty obsługi renty wdowiej, niż szacowało w maju Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zatem o jakim projekcie mówimy?

Świadczenia dla rolników – renta wdowia

Za sprawą inicjatywy ponad 20 organizacji, powstał pomysł nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach. Napisano obywatelski projekt w tej sprawie, który podpisało ponad 200 tys. obywateli. Głównym celem projektu było wprowadzenie reguły, umożliwiającej łączenie świadczeń emerytalno-rentowych z rentą rodzinną.

Wprowadzono dwa warianty renty wdowiej. Pierwszy pomysł zakłada przysługiwanie uprawnionej osobie renty rodzinnej po zmarłym małżonku powiększonej o 50% przysługującej jej emerytury. Dotyczy to zarówno świadczeń przedemerytalnych, jak i emerytury rolniczej, policyjnej, wojskowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Uwzględnia się także w tym zakresie rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę inwalidzką zwykłą oraz wojskową i policyjną.

Druga opcja nowego świadczenia dla rolników (i nie tylko) zakłada wypłatę osobie uprawnionej emerytury powiększonej o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Również w tym przypadku dotyczy to zwykłych emerytur zusowskich, emerytur rolniczych, wojskowych i policyjnych. Zalicza się do nich także świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, wojskową lub policyjną rentę inwalidzką.

Model kroczący renty wdowiej

Zaprojektowano model kroczący renty wdowiej. Zakłada on stopniowe dochodzenie do pełnej kwoty świadczenia dla rolników i innych grup społecznych. Zatem początkowo ma być wypłacane 15% dodatkowego świadczenia. Następny etap obejmuje wypłatę 20% dodatkowego świadczenia. Zaś ostatnią fazą jest wypłata pełnych, docelowych 50% dodatkowego świadczenia.

Koszty nowego świadczenia dla rolników i innych grup społecznych

Ministerstwo Rodziny oszacowało wydatki związane z wprowadzeniem nowego świadczenia dla rolników (i nie tylko) na poziomie 8–10 mld zł rocznie. Tymczasem informatorzy z Ministerstwa Finansów mówią o kosztach budżetowych w wysokości 32–38 mld zł. Zatem to ogromna różnica, stanowiąca granicę nie do przeskoczenia. Bowiem spowoduje to koszty nie do udźwignięcia przez państwowy budżet, z racji nadmiernego deficytu finansów publicznych.

Seniorzy muszą poczekać

Obecnie około 600 tys. seniorów byłoby zainteresowanych nową rentą wdowią. Wśród nich znajdują się również rolnicy. Bowiem utrata współmałżonka znacznie uszczupla domowy budżet w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Tymczasem nowe świadczenia dla rolników i innych pracowników, to realna pomoc oraz odpowiedź na zmieniające się potrzeby społeczne i demograficzne. Tylko kiedy faktycznie seniorzy doczekają się jej wypłaty?

Źródła: bankier pl., infor.pl.

Idź do oryginalnego materiału