Nielegalne ś.o.r. za 6 mln zł nie trafią na pola

4 godzin temu

Nielegalne ś.o.r., które mogły trafić na polskie pola, zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy z Grójca. Dzięki współpracy policji i inspektorów PIORiN udało się zabezpieczyć aż 11 ton ś.o.r. niewiadomego pochodzenia. Ich wartość czarnorynkowa to blisko 6 milionów złotych.

Zatrzymane w okolicach Grójca nielegalne ś.o.r. nie zagrożą uprawom, środowisku ani bezpieczeństwu konsumentów. Skala procederu handlu ś.o.r. niewiadomego pochodzenia pokazuje jednak, jak ważna jest dalsza czujność i kooperacja służb, inspektoratów oraz samych rolników.

Skuteczna akcja w Grójeckiem — czarny rynek ś.o.r. przerwany

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Grójcu, wspólnie z pracownikami WIORiN w Warszawie, przeprowadzili kontrolę na jednej z posesji w gminie Pniewy. Ujawnili środki ochrony roślin, które nie spełniały wymagań dopuszczających je do obrotu na terenie UE. Część z nich miała etykiety w językach obcych, brakowało ostrzeżeń wymaganych przez prawo.

Służby zabezpieczyły również duże ilości pustych opakowań, w tym butelki z tworzywa i woreczki foliowe, a także hurtowe ilości etykiet. Czyli dowody mogące świadczyć o konfekcjonowaniu nielegalnych środków na dużą skalę. Właściciel posesji, 47-letni mężczyzna został przesłuchany, a dalsze czynności mają ustalić, kto jeszcze mógł być zamieszany w nielegalny proceder.

Służby zabezpieczyły nie tylko nielegalne ś.o.r., ale także hurtową liczbę opakowań oraz etykiet. Czyli dowody mogące świadczyć o konfekcjonowaniu nielegalnych środków na dużą skalę

fot. KPP w Grójcu

Skąd zagrożenie? Co kryją nielegalne ś.o.r.?

Nielegalne środki ochrony roślin są nie tylko niebezpieczne, ale też całkowicie nieprzewidywalne w działaniu. Z punktu widzenia środowiska, konsumentów i samych rolników stanowią poważne ryzyko.

Dlaczego nielegalne ś.o.r. są tak niebezpieczne?

  • Nie znamy ich składu. Mogą bowiem zawierać szkodliwe zanieczyszczenia lub toksyczne substancje.
  • Nie ma pewności, czy w ogóle są skuteczne lub w jakim stopniu szkodzą roślinom, a także żywności wykonanej z roślin nimi traktowanych.
  • Ich użycie w praktyce rolniczej niesie ryzyko dla zdrowia. Mianowicie kontakt z nieprzebadanym preparatem to zagrożenie nie tylko dla użytkownika, ale też dla konsumentów.
  • Skutki dla rolnika po użyciu takich ś.o.r. mogą być poważne. Począwszy od nieskutecznego zabiegu, przez konieczność powtórzeń, aż po poważne uszkodzenia plantacji, np. wskutek fitotoksyczności.

Nielegalne ś.o.r. — jak nie dać się oszukać?

Regularne kontrole bazarów, targowisk i magazynów są prowadzone systematycznie, również poza sezonem opryskowym. Rolnicy powinni jednak sami zachowywać się profesjonalnie. Pamiętajmy, kupujmy ś.o.r. z pewnych źródeł. Podczas zakupów zwracajmy szczególną uwagę na:

  • pochodzenie środka,
  • obecność etykiety w języku polskim,
  • wymagane ostrzeżenia i informacje o dopuszczeniu do obrotu,
  • podejrzanie niską cenę.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zgłosić sprawę do WIORiN lub lokalnego doradcy rolniczego.

Nielegalne ś.o.r. stanowią realne zagrożenie dla rolnictwa, środowiska i zdrowia ludzi — bezpośrednich ich użytkowników, jak i konsumentów żywności. Dlatego skuteczne działanie Policji i inspekcji w Grójcu zasługuje na uznanie. Bowiem udało się zapobiec rozprowadzeniu aż 11 ton nieznanych substancji za 6 mln złotych. kooperacja służb, a także ostrożność samych producentów, to dziś podstawowa zasada bezpieczeństwa w rolnictwie.

Źródło: KPP w Grójcu

Idź do oryginalnego materiału