Niższe ceny prądu. Jest już rozporządzenie

1 rok temu

Ceny prądu dla gospodarstw domowych będą w tym roku niższe. Obniżkę wprowadza rozporządzenie ministra klimatu i środowiska opublikowane w poniedziałek.

Zobaczmy o ile mniejsze będą rachunki za prąd oraz jakie inne zmiany, oprócz ceny prądu, wprowadzają nowe przepisy.

Niższe ceny prądu za 2023 r.

Szykują się zmiany w rozporządzeniu MKiŚ w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Nowelizacja przewiduje, iż sprzedawcy energii elektrycznej mogą obniżyć ceny energii za 2023 r. A konkretnie, w rozliczeniach za 2023 r. z odbiorcami w gospodarstwach domowych mogą zmniejszyć kwotę należności o 12% iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Średnia cena energii w tej taryfie wynosi 0.4140 groszy za 1 kWh. A więc maksymalna obniżka ceny energii za 2023 r. może wynieść 125,34 zł. Kwota ta zostanie odliczona od najbliższego rachunku za prąd jeszcze w tym roku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z obniżki ceny prądu?

Aby rozliczenie obniżki ceny prądu nastąpiło jeszcze w tym roku, należy spełnić jeden z wymienionych warunków:

  • zmniejszenie o 5% zużycia energii elektrycznej w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego;
  • bycie prosumentem;
  • złożenie oświadczenia o tym, iż jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

W przypadku, gdy odbiorca nie spełnia żadnego z tych warunków, rozliczenie za 2023 r. może nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r. Nie później jednak niż do 31 marca 2024 r.

Wsparcie dla OZE

Nowelizacja rozporządzenia wspiera także operatorów systemu elektroenergetycznego, ułatwiając im zarządzanie bilansem mocy w systemie. Mianowicie, nowe przepisy zwalniają odbiorców z opłat za ponadumowny pobór energii biernej i przekroczenie mocy umownej. Jednakże z zastrzeżeniem, iż pobór ten wynika z poleceń operatorów lub z usług świadczonych na ich rzecz.

Zmiany te mają zachęcić odbiorców do bardziej świadomego zarządzania zużyciem energii. Umożliwiają one np. dodatkowe zużycie energii elektrycznej na polecenie operatora w okresach nadpodaży generacji OZE w systemie, bez obciążenia za pobieraną dodatkową moc. Dzięki temu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru produkowanej energii elektrycznej. Ma to istotne znaczenie w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Czytaj również: Rolniku, chcesz płacić mniej za prąd? Śpiesz się!

Źródło: MKiŚ, businessinsider.com

Idź do oryginalnego materiału