Norma GAEC 6 na glebach ciężkich i górskich wymaga zmiany

11 miesięcy temu

Czy Norma GAEC 6 ulegnie zmianom? W MRiRW procedowany jest projekt zmian w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Jakich uproszczeń domagają się rolnicy?

Normy GAEC 6 mająca na celu ochronę gleb, zdaniem rolników utrudnia uprawę m.in. ciężkiej gleby. To nie jedyne uwagi praktyków odnośnie do tych zasad.

GAEC 6 — czego dotyczy?

Norma GAEC 6 dotyczy utrzymywania okrywy ochronnej gleby, w okresie od 1 listopada do 15 lutego następnego roku, na przynajmniej 80% powierzchni gruntów ornych danego gospodarstwa. Ponadto zastosować ją należy w międzyrzędziach sadów owocowych. Za pokrywę ochronną uznaje się:

  • uprawy ozime,
  • okrywę roślinną,
  • międzyplony ozime,
  • wszelkiego rodzaju wsiewki,
  • trawy.
  • Zalicza się do niej także: ścierniska, mulcz, zielony ugór czy grunty orne z pozostałymi resztkami pożniwnymi.

Norma GAEC 6 komplikuje uprawę na glebach ciężkich

Wymogi normy GAEC 6 uniemożliwiają pozostawienie ciężkiej gleby na zimę w tzw. ostrej orce. A szkoda, gdyż taka uprawa ziemi ułatwia jej spulchnianie poprzez rozkruszanie rozmarzniętych już grud gruntowych. Dlatego rolnicy domagają się dla gleb ciężkich, unieważnienia obowiązku utrzymania pokrywy lub jej stosowania w okresie od 1 października do 30 listopada.

Ponadto postulują zminimalizowanie okrywy zielonej z 80% do 50% gruntów ornych.

Ważnym dla nich postulatem jest również rezygnacja z okrywy w przypadku późnych zbiorów danej uprawy. W takim przypadku proponują zastosować ponowny zasiew tej samej rośliny lub roślin strączkowych.

Oprócz tego rolnicy proszą o zawieszenie normy GAEC 6 na 3 lata, a także o wstrzymanie kontroli na ten czas.
Powyższe żądania w imieniu rolników wystosował prezes KRIR w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 29.12.2023 r.

Zmiany w normie GAEC 6

W odpowiedzi na pismo z 29.12.2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdziło potrzebę wprowadzenia zmian i uproszczeń. Podkreśliło również, iż jest przygotowywany projekt aktualizacji w PS WPR. Dostosowanie przepisów ma polegać na wprowadzeniu drugiego terminu utrzymania okrywy glebowej. Dotyczyć to ma upraw wcześniej zbieranych z pola. Ponadto dla upraw późno zbieranych, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych, planuje się wprowadzenie wyłączeń z wdrażania wymagań normy. Jednakże te zmiany wymagają zgody Komisji Europejskiej.

Co w przypadku niewypełnienia przepisów normy GAEC 6?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliło, iż nie ma możliwości zawieszenia normy GAEC 6 ani także zawieszenia kontroli. Jednakże ewentualne nałożenie kary z powodu niespełnienia norm nie wpłynie znacząco na budżet rolnika. Maksymalna grzywna może wynieść do 5% całkowitej kwoty płatności i jest określana mianem kary administracyjnej. Kary jednak uzależnione są od stopnia naruszenia nakazu oraz od powodu jego złamania. Jest to oznaczone terminem drobnej niezgodności. W przypadku, gdy zostanie ona stwierdzona, nie zostaje nałożona kara administracyjna. Zamiast tego rolnik uzyskuje informację, w jaki sposób może zniwelować swoje naruszenia norm.

Dowiedz się jakie inne normy GAEC obowiązują w tej chwili rolników, a jakie rolnik ma prawo.

Przeczytaj także: Miało być taniej, czyli ile dzisiaj kosztuje olej napędowy?

Źródło: LIR

Idź do oryginalnego materiału