Ceny unijnego rzepaku mocno wzrosły w ciągu maja. Jednakże ostatnie spadki niemal zniwelowały wcześniejsze wzrosty. Jak w tej chwili się one kształtują?
Ceny unijnego rzepaku wyraźnie spadły w ubiegłym tygodniu. Tymczasem na początku tego tygodnia kontrakty na giełdzie w Winnipeg utrzymały poziom z końca ubiegłego tygodnia. Z kolei na Euronext poniedziałkowa sesja zaczęła się od wzrostów i cena wzrosła o prawie 4 euro.
Ceny unijnego rzepaku najniższe od tygodnia
Unijny rzepak potaniał w skali tygodnia o 22 euro do wartości 465 euro/t. Był to spadek o 4,6%. Wynika to silnej presji, jaką na rynek wywiera korzystna dla upraw rzepaku pogoda w Australii i Kanadzie.
Ponadto na rynek upraw oleistych mocno wpływa duży postęp w siewach soi w Stanach Zjednoczonych. W wyniku tego kontrakty na soję w Chicago odnotowały kolejny z rzędu spadek, a w ciągu tygodnia soja straciła na wartości 5,5%. Dodatkowo w przypadku obu upraw oleistych, na piątkowym zamknięciu sesji ceny okazały się najniższe od początku maja 2024 r.
W piątek dodatkowym czynnikiem wpływającym na spadek wartości amerykańskich kontraktów było skokowe umocnienie się dolara wobec euro.
A jak kształtują się kontrakty na kolejne miesiące?
Rzepak z nowych zbiorów w kontrakcie na listopad potaniał w piątek o ponad 11 dolarów do poziomu 649,50 CAD/t. Tymczasem na zakończenie poniedziałkowej sesji kontrakt podrożał do poziomu 652,30 CAD/t. prawdopodobnie amerykańskie notowania przełożą się na ceny unijnego rzepaku.
Piątkowy handel charakteryzował się tym, iż spekulanci w dalszym ciągu przesuwali krótkie pozycje w kontraktach lipcowych na kolejne miesiące. Spread dla rzepaku lipiec – listopad gwałtownie się zmniejszył, a kontrakt lipcowy zawęził dyskont do kontraktu listopadowego do 19,40 USD/t po cenie 26,40 USD/t dzień wcześniej.
Jak wynika z piątkowego cotygodniowego raportu rządu prowincji Alberta, tamtejsze siewy rzepaku już zakończono. W raporcie stwierdzono, iż niedawne ulewne deszcze dostarczyły do całej prowincji bardzo potrzebną wilgoć. Jednakże zdaniem rządu teraz przydałby się dłuższy okres cieplejszej pogody, aby pobudzić rozwój roślin. Można spodziewać się, iż te czynniki mocno wpłyną na ceny unijnego rzepaku.
Link: ewgt.com.pl; kaack-terminhandel.de; ukragroconsult.com