Notowania unijnych zbóż na wyższych poziomach. Czy to chwilowa sytuacja?

3 godzin temu

Notowania unijnych zbóż konsolidują się w pobliżu kilkumiesięcznych maksimów po tym jak problemy pogodowe, wzmożony popyt ze strony importerów i zagrożenia w żegludze po Morzu Czarnym podniosły ceny zbóż na wyższe poziomy.

Ceny pszenicy na giełdzie Euronext-Paryż poruszają się w październiku w trendzie bocznym wokół poziomu 230 eur/t, czyli ok. 25 euro wyżej od wielomiesięcznego dołka z końca sierpnia tego roku. Także notowania kukurydzy konsolidują się od 2-go października wokół 215 eur/t, co oznacza wzrost o ok. 25 euro od sierpniowych minimów.

Wyższe poziomy cen zbóż wynikają z obaw dotyczących warunków klimatycznych w głównych obszarach produkcyjnych. Sucha pogoda na Środkowym Zachodzie USA i znaczne opóźnienia w siewach w Rosji szczególnie przyciągają uwagę uczestników rynku. Pogoda nie sprzyja też argentyńskim uprawom, stąd giełda Rosario obniżyła prognozę zbiorów pszenicy w Argentynie w tym roku o 1 mln ton, do 19,5 mln ton.

Do tego nasiliły się ataki ze strony Rosji na infrastrukturę portową, a w tym tygodniu na dwa zagraniczne statki cumujące w portach Wielkiej Odessy.

Ceny pszenicy rosną również, w tym też rosyjskiej, w związku z powrotem na rynek największych odbiorców, takich jak Algieria, Arabia Saudyjska i Egipt. Według uczestników rynku ten ostatni kupił bez przetargu 3,12 mln ton pszenicy.

Notowania rzepaku zbliżają się do 500 eur/t

Kontrakt na unijny rzepak wspiął się w czwartek na poziom najwyższy od lipca tego roku, kończąc dzień ceną 496 eur/t. Wzrost wspierany był skokowym odbiciem cen ropy. Ropa ruszyła w górę po krótkiej konsolidacji w reakcji na rosnące obawy dotyczące potencjalnego izraelskiego ataku na irańską infrastrukturę naftową.

Skala odbicia notowań rzepaku osłabiana jest przez korektę spadkową cen olejów roślinnych.

KRUS zwalnia rolników z płacenia składek. Jest jeden warunek

Zapasy oleju palmowego w Malezji przekroczyły w zeszłym miesiącu oczekiwania rynkowe, powracając do najwyższego poziomu od stycznia 2024 r. Kompleks sojowy ewoluuje w Chicago w trendzie bocznym, pod presją szybkiego postępu amerykańskich zbiorów i zapowiadanej w Brazylii poprawy pogody.

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Idź do oryginalnego materiału