Nowe prawo dotyczące rolnictwa od 2024 r.

8 miesięcy temu

Prawo dotyczące rolnictwa przyniesie w 2024 roku wiele zmian. Dowiedz się i zapoznaj z najważniejszymi z nich.

Nowe prawo dotyczące rolnictwa obejmie: płatności bezpośrednie, budżet, nieruchomości rolne i weterynarię. Zmiany zainteresują też producentów konopi włóknistych, dzierżawców od Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i innych rolników.

Płatności bezpośrednie

Wraz z nastaniem 1 stycznia 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące płatności bezpośrednich. Nowe wytyczne wdrażające normę GAEC 7 nakładają na rolników obowiązek zmiany i dywersyfikacji upraw. Norma GAEC 7 nie była dotychczas stosowana, gdyż Polska skorzystała z możliwości przewidzianych w rozporządzeniu 2022/1317.

Kolejna zmiana w tym obszarze dotyczy producentów konopi włóknistych. Teraz podczas składania wniosku o płatności bezpośrednie nie są już wymagane wnioski i zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów konopi oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie ich skupu. Stało się to dzięki udostępnieniu tych danych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Nowe prawo dotyczące rolnictwa przyniesie także zmiany w budżecie

W nowym roku zmienią się także przepisy dotyczące sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw roślinnych i zwierzęcych. Określają one maksymalne kwoty ubezpieczenia tych obszarów. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony ubezpieczeniowej producentów rolnych.

Kolejna zmiana dotyczy dopłat do składek ubezpieczenia w 2024 r. Dopłata będzie wynosić 65% składki. Dotyczy to zarówno upraw rolnych, jak i zwierząt gospodarskich.

Następnie wprowadzono nową stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Od 2024 roku kwota ta wynosi 1,46 zł na każdy litr oleju napędowego.

Inna zmiana związana jest z przeprowadzonym przez ARiMR audytem. Dotyczy ona wymaganych dokumentów składanych o pomoc w formie refundacji do 70% składek ubezpieczenia od ryzyka szkód spowodowanych wystąpieniem ogniska salmonellozy.

Nieruchomości rolne

Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy dotyczące czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czynsz ten ustalono jako równowartość pieniężną odpowiedniej ilości pszenicy. Ową równowartość ustali się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. Przyniesie to rolnikom korzyść, ponieważ zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy ustabilizuje wysokość czynszu dzierżawnego.

Zmiany dotyczą także dzierżawy użytków rolnych klasy VI i VIz. Nie pobiera się od nich czynszu dzierżawnego. Jednakże, gdy te użytki dzierżawi się na cele związane z działalnością pozarolniczą, to wtedy nie pobiera się czynszu.

Nowe prawo dotyczące rolnictwa obejmuje także hodowców

Nowością są przepisy dotyczące badania mięsa w kierunku włośnicy. W przypadku mięsa świń i nutrii poddanych ubojowi w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie można już stosować metody trichinoskopowej. Ten sam zakaz będzie dotyczył dzików odstrzelonych na użytek własny.

Warto wiedzieć, iż metoda trichinoskopowa nie jest wystarczająca przy ograniczonej inwazji Trichinella pseudospiralis, który wywołuje włośnicę. Ponadto nie wykrywa ona nieotorbionego pasożyta. Dlatego metoda ta może dawać wyniki fałszywie ujemne.

Podsumowując, nowe prawo dotyczące rolnictwa jest bardziej przejrzyste i zmniejszy biurokrację, z jaką borykali się rolnicy. Miejmy nadzieję, iż ułatwi ono prowadzenie działalności rolnej.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału