Nowoczesne rozwiązania – OZE w rolnictwie

3 miesięcy temu
Zdjęcie: 29.05.2024 Kielce. Forum Nowoczesnego Rolnictwa / Fot. ŚODR


W gospodarstwach rolnych wykorzystuje się coraz więcej energii, potrzebnej głównie do procesu produkcji, ale i dla gospodarstw domowych. O nowoczesnych instalacjach OZE dla rolnictwa rozmawiano w Kielcach na konferencji.

Zapotrzebowanie na energię pokrywane jest głównie dzięki paliwom kopalnym, jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny pokrywają 80 procent światowego zapotrzebowania na energię. Ich ceny stale rosną. Konieczny więc jest rozwój technologii energetycznych bazujących na odnawialnych źródłach energii.

O instalacjach OZE jako nowoczesnych rozwiązaniach dla gospodarstw rolnych rozmawiano w Kielcach podczas Forum Nowoczesnego Rolnictwa. Wśród prelegentów był Rafał Stradomski – prezes firmy Elektron OZE, która ma na koncie wiele realizacji w tej branży dla gospodarstw indywidualnych, spółek rolniczych oraz instytucji samorządowych.

– Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii? Za OZE przemawiają względy oszczędnościowe i troska o środowisko naturalne. Nieustanna transformacja energetyczna, która wynika z polityki Unii Europejskiej powoduje, iż świadomość rolników coraz częściej podążają w kierunku uniezależniania się od paliw kopalnych – mówił prezes Elektron OZE.

Jakie są korzyści z OZE? Jest ich wiele.

  • Instalowanie i wykorzystywanie w rolnictwie OZE po prostu się opłaca. Dlaczego? Ponieważ odnawialne źródła energii wspierają ochronę środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, poprawiają bezpieczeństwo energetyczne i trwałość zasobów naturalnych, wprowadzają innowacje i rozwój technologiczny, poprawiają stabilność ekonomiczną, dywersyfikują źródła energii oraz edukują i podnoszą świadomość społeczną – mówił Rafał Stradomski.

Aby rolnik inwestując w OZE miał pewność, iż otrzyma produkt przynoszący mu wymienione korzyści, musi współpracować z doświadczonymi fachowcami.

– Profesjonalny audyt, zapotrzebowanie gospodarstw to pierwszy z kroków przy wyborze instalacji OZE, można powiedzieć uszytej na miarę potrzeb gospodarstwa. Każdy profil działalności danego rolnika czy przetwórni jest inny, dlatego potrzebna jest rzetelna ocena tych potrzeb i oczekiwań klienta. Aby optymalnie ocenić wszystkie parametry, potrzebny jest audyt, pozwalający na opracowanie realnych oszczędności – mówił prezes Stradomski.





Idź do oryginalnego materiału