Nowości z okazji 30 lat Sumi Agro w Polsce

7 miesięcy temu

30 lat Sumi Agro w Polsce — ten jubileusz to nie tylko podsumowanie dotychczasowej działalności firmy. To również początek rozwoju kolejnych projektów. Z jakimi nowościami Sumi Agro Poland wchodzi w nową dekadę?

30 lat Sumi Agro w Polsce to czas, w którym firma przeszła ogromną transformację. Zdobyte w ciągu trzech dekad wiedza i doświadczenie pozwalają dziś oferować rolnikom innowacyjne, często też kompleksowe rozwiązania w ochronie i odżywianiu roślin. To odpowiedź na dynamiczne zmiany na rynku środków ochrony roślin i zgodność ze zrównoważonym zarządzaniem gospodarką azotem. Jakie nowości firma Sumi Agro Poland przygotowała na 30-lecie swojej działalności?

30 lat Sumi Agro w Polsce — najważniejsze momenty

Sumi Agro Poland powstała we wrześniu 1994 roku jako jedna z 36 światowych spółek należących do japońskiej grupy Sumitomo Corporation.

Tomasz Malczewski

fot. Bartosz Myszka

Początek lat 90. to przeogromna transformacja nie tylko w rolnictwie, ale w ogóle w Polsce, przejście na system wolnorynkowy i tworzenie się całkowicie nowego systemu dystrybucji w Polsce. Powstawały wówczas podmioty i jednostki gospodarcze w większości prywatne, którym bardzo mocno kibicowaliśmy i pomagaliśmy. Kolejnym kamieniem milowym w wymiarze ekonomiczno-gospodarczym było wejście Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Pojawiły się wówczas po raz pierwszy dopłaty bezpośrednie dla rolników i wiele innych mechanizmów, które zmieniły w dużym stopniu również polskie rolnictwo — mówi Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland.

Obecnie firma mierzy się z wyzwaniami, takimi jak Europejski Zielony Ład oraz wydarzenia z ostatnich lat: pandemia Covid, wojna na Ukrainie czy kryzys energetyczny. Niemniej jednak przez ostatnie 30 lat Sumi Agro w Polsce zdołało rozwinąć skrzydła. Z 8-osobowego zespołu firma rozrosła się do niemal 40 pracowników działających na terenie całego kraju. Połowa z nich pracuje w terenie, blisko rolników: kierownicy regionalni, ale i handlowcy, którzy jednocześnie są doradcami.

Firma Sumi Agro Poland dzisiaj

Obchody 30 lat Sumi Agro w Polsce to również okazja do opowiedzenia o poważnych zmianach w ofercie produktowej. W pierwszych latach Sumi Agro Poland było firmą stricte farmaceutyczną, sprzedającą w Polsce tylko i wyłącznie produkty japońskie. Dziś Sumi Agro Poland zajmuje pozycję lidera na rynku insektycydów, ale nie tylko. w tej chwili rolnik ma do dyspozycji szeroką listę rozwiązań: środki ochrony roślin, specjalistyczne nawozy, nasiona rzepaku i kukurydzy, biostymulatory, środki pomocnicze.

To sukcesywne rozbudowywanie portfolio wynikało z naszej strategii w Polsce, aby być rzeczywiście coraz bardziej ważnym i istotnym partnerem dla polskiego rolnika — dodaje Tomasz Malczewski.

Urszula Filipecka

fot. Bartosz Myszka

Zwieńczeniem 30 lat działalności Sumi Agro w Polsce jest już silnie rozbudowany sektor produktów biologicznych. Zatem w tej chwili obok preparatów chemicznych firma oferuje także biologiczne środki ochrony roślin. Są to m.in. Isomate CTT i CLS, Isonet Z i Mevalone, a także biostymulatory.

Ważne według nas jest wykorzystanie obu tych grup produktów, czyli konwencjonalnych i biologicznych w ramach programu ochrony. Część z rolników zdecyduje się na to, żeby stosować tylko produkty biologiczne, kiedy prowadzą uprawy ekologiczne. Natomiast przy uprawie konwencjonalnej dobrze jest wplatać w to środki biologiczne. Po pierwsze po to, aby właśnie ograniczyć ilość chemicznych substancji czynnych. Po drugie, dbamy w ten sposób bardziej o środowisko, a przede wszystkim o konsumenta. I to da się połączyć. My staramy się to łączyć i proponujemy naszym klientom właśnie takie programy, w których znajdują się oba rodzaje produktów — mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.

Nowości na 30 lat Sumi Agro w Polsce

Kolejnym krokiem na drodze do zwiększania plonu, jaki proponuje firma, jest preparat Encera. Wpisuje się on w strategię zrównoważonego zaopatrzenia roślin w azot. Preparat Encera zawiera bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus, które wyizolowano z trzciny cukrowej w Meksyku. Encera wyróżnia się tym, iż wiąże azot bezpośrednio w komórkach, a nie w przestrzeniach komórkowych. Tam bakterie pobierają azot atmosferyczny i w procesie nitryfikacji przetwarzają go w azot amonowy. W tej właśnie postaci bakteria oddaje roślinie azot na każdym etapie swojego życia, a także po obumarciu.

Dr Daniel Zawada

fot. Bartosz Myszka

Produkt ten bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach uprawowych. W 2023 roku prowadziliśmy badania polowe na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na polach Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Stosowaliśmy ten produkt w uprawach takich upraw, jak buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki, rzepak ozimym oraz pszenica ozima. We wszystkich badanych roślinach stwierdziliśmy przyrost plonu — mówi dr Daniel Zawada, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Sumi Agro Poland.

Justyna Wasiak

fot. Bartosz Myszka

Kolejną nowością jest od niedawna zarejestrowany insektycyd Mimic do zwalczania omacnicy prosowianki. Natomiast z racji tego, iż substancja zawarta w preparacie ma działanie larwobójcze, firma Sumi Agro planuje rozszerzyć etykietę tego środka o uprawy ogrodnicze.

Nie mogę teraz zdradzić więcej szczegółów, natomiast to, co zdecydowanie możemy powiedzieć, to to, iż o ile ta rejestracja się wydarzy, to preparat idealnie wypełni lukę po wypadających środkach ochrony roślin w uprawach ogrodniczych. I mam tutaj m.in. na myśli preparaty do zwalczania owocówek i zwójek w sadach — informuje Justyna Wasiak, senior crop specialist.

Co nowego w ochronie herbicydowej kukurydzy na tle zmian rynkowych?

Ponadto Sumi Agro przygotowała konkretne rozwiązanie w obliczu zmian, jakie się szykują w zakresie zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Albowiem niedługo zostaną wycofane ze stosowania środki chwastobójcze zawierające s-metolachlor. Produkty te dostępne będą w sprzedaży tylko do połowy 2024 roku. Dla plantatorów kukurydzy firma Sumi Agro ma w swojej ofercie dwa produkty do kompleksowej ochrony herbicydowej kukurydzy: Tonale i Click Premium.

Jacek Preuss

fot. Bartosz Myszka

Produkt Tonale, jest to produkt doglebowy, który stosujemy przedsiewnie. Ma bardzo szerokie zastosowanie, zwalcza zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Jest to produkt kompletny, gotowy, mieszanina trzech substancji aktywnych. Natomiast Click Premium to produkt nalistny, zawierający w swoim składzie dwie substancje aktywne. To również produkt kompletny, zwalczający zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne, o bardzo szerokim oknie aplikacyjnym, od drugiego do ósmego liścia. Tutaj należy również wspomnieć, iż produkt Click Premium jest bardzo bezpieczny dla samych roślin kukurydzy, nie wpływa na ich wzrost i rozwój podczas okresu wegetacji — informuje Jacek Preuss, senior crop specialist.

Idź do oryginalnego materiału