Nowy kalkulator czynszu dzierżawnego 2024. Są zmiany!

8 miesięcy temu

Kalkulator czynszu dzierżawnego przyniósł w tym roku zmiany w naliczaniu jego wysokości. Nowelizacja przepisów ma być korzystna dla rolników, ponieważ zmniejszy wpływ wahań cen pszenicy na jego wysokość.

Kalkulator czynszu dzierżawnego na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zmienia zasady naliczania. Jakie one będą?

Nowelizacja przepisów zmienia kalkulator czynszu dzierżawnego

Znowelizowane przepisy dotyczące gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR obowiązują od 1 stycznia 2024 r.

W ustawie przewidziano, iż należność z tytułu czynszu dzierżawnego określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana będzie od 1 stycznia 2024 r. Dokona się tego na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. Dotychczas była to średnia krajowa cena skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu. Dzięki temu zmniejszy się wpływ wahań cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego. A to przyniesie rolnikom korzyści.

Zmieni się również Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2023 r. Mianowicie dotyczące sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 2749). Jego nowelizacja jest konsekwencją zmian wprowadzonych przez ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1933). Nowelizacja dostosowała przepisy rozporządzenia do zmian dokonanych ww. ustawą. Ponadto wg jej zapisów nie pobiera się czynszu za wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa użytki rolne klasy VI i VIz. Jednakże nie dotyczy to użytków rolnych wydzierżawianych na cele związane z działalnością pozarolniczą.

Ile umów na dzierżawę było w ubiegłym roku

KOWR podał, iż według stanu na 30 czerwca 2023 r. liczba czynnych umów dzierżawy gruntów z Zasobu WRSP wynosiła 69811. Obejmowały one łączną powierzchnię 1082316 ha. W porównaniu do sytuacji, jaka miała miejsce rok wcześniej, oznacza to przyrost liczby umów o 1,6% przy niemal niezmienionej powierzchni dzierżaw.

Jaka była średnia wysokość czynszu dzierżawnego?

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I półroczu 2023 r. wyniosła 13,4 dt pszenicy/ha. Ale przy wyliczeniach średniej wysokości czynszu wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze. Są to np. grunty nierolne, grunty ze złożami kopalin czy znajdujące się pod wodami. Ponadto z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.
Średnią wysokość czynszu dzierżawnego wyliczono na podstawie 2141 umów dzierżawy, zawartych na łączną powierzchnię 19533 ha gruntów.

Gdzie były najwyższe czynsze?

Najwyższe średnie czynsze w poprzednich latach uzyskiwano w województwach:

  • wielkopolskim — 22,9 dt/ha;
  • opolskim — 20,2 dt/ha;
  • świętokrzyskim — 18,9 dt/ha.

Ponadto w poszczególnych grupach obszarowych najwyższy średni czynsz wystąpił w grupie obszarowej 10,00–99,99 ha. Wyniósł on 14,1 dt pszenicy/ha (683 umowy). W grupie obszarowej 100,00–299,99 ha wyniósł on 12,7 dt pszenicy/ha i objął 6 umów. Z drugiej strony blisko 68% zawartych w I półroczu 2023 r. umów dzierżawy dotyczyło gruntów o powierzchni do 10 ha.

Czy stawka czynszu dzierżawnego uległa zmianie?

Po analizie wyników rok do roku, w porównaniu do sytuacji z 2022 r., w pierwszym półroczu 2023 r. nastąpił spadek średniej wielkości czynszu. Jednak było to 0,1 dt pszenicy/ha, przy wydzierżawieniu o 28% (7771 ha) mniejszej powierzchni gruntów i zawarciu o 19% (497) mniejszej liczby umów.

Ile dotychczas wynosił czynsz w przeliczeniu na gotówkę?

W II półroczu 2022 r. wysokość czynszu dzierżawnego ustalona na podstawie średniej ceny pszenicy wyniosła 152,17 zł za 1 dt. Dla odmiany w I półroczu 2023 r. było to 109,97 zł za 1 dt.

Źródło: WIR

Idź do oryginalnego materiału