Nowy minister rolnictwa przedstawił skład resortu

1 rok temu

Poznaliśmy oficjalnie nazwiska trzech wiceministrów rolnictwa. Nowy minister rolnictwa Czesław Siekierski wręczył akty powołania Michałowi Kołodziejczakowi, Stefanowi Krajewskiemu oraz Jackowi Czerniakowi.

Nowy minister rolnictwa przedstawił trzech podsekretarzy stanu w resorcie. Panowi reprezentują trzy ugrupowania koalicyjne. Co o nich wiemy?

Jacek Czerniak z Lewicy

Jacek Czerniak urodził się w 1964 r. w Świdniku. Jest absolwentem politologii i studiów podyplomowych z zakresu administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 90. XX w. był nauczycielem w szkole podstawowej, gdzie uczył angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie w latach 2002–2006 był radnym w Lublinie. Przez kolejne pięć lat był radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Pełnił także funkcje członka rad nadzorczych: Lubelskich Fabryk WAG, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Cukrowni Opole.

Czerniak wstąpił do SLD w 1999 r. Po raz pierwszy został posłem w 2011 r., startując z pierwszego miejsca na liście SLD w województwie lubelskim. Po raz drugi został posłem w 2019 r. W Sejmie 9. kadencji był członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej, Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat, startując jako kandydat Nowej Lewicy. Głosowało na niego 10 910 osób.

Stefan Krajewski z Trzeciej Drogi

Stefan Krajewski urodził się w 1981 r. w Zambrowie. Z wykształcenia również jest politologiem. Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zakresu wspólnej polityki rolnej UE na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast od 2015 r. był dyrektorem podlaskiego oddziału ARiMR.

Krajewski jest działaczem PSL. Był radnym powiatu, potem radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego i członkiem zarządu województwa. Posłem na Sejm został w 2019 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał reelekcję, startując w ramach koalicji Trzecia Droga. Uzyskał 9803 głosy.

Michał Kołodziejczak z list Koalicji Obywatelskiej

Zdecydowanie najmłodszą i najbarwniejszą postacią wśród nowych wiceministrów rolnictwa jest Michał Kołodziejczak. Kołodziejczak urodził się w 1988 r. w Sieradzu. Ma średnie wykształcenie. Po maturze pracował w swoim gospodarstwie rolnym.

Karierę polityczną rozpoczął w 2014 r…. jako radny PiS w mieście Błaszki. W 2018 r. powołał stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, z którym rozpoczął organizowanie protestów przeciwko polityce rolnej PiS. Wówczas został wykluczony z partii. Także w grudniu 2018 r. zarejestrował fundację Agrounia, która w kolejnych latach przechodziła liczne zmiany nazwy, kierownictwa i struktur.

Ostatecznie jako prezes Ruchu Społecznego Agrounia TAK w sierpniu 2023 r. został ogłoszony kandydatem do parlamentu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej możliwość jego startu z list Trzeciej Drogi zablokowała Polska 2050. Kołodziejczak dostał pierwsze miejsce na liście KO w okręgu konińskim. Został posłem 10. kadencji, uzyskując 44 062 głosy.

Michał Kołodziejczak jako organizator protestów rolniczych jest pamiętany z licznych ostrych ataków słownych nie tylko pod adresem rządzącego wówczas PiS, ale również m.in. PSL, USA czy Unii Europejskiej.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału