Nowy raport CASE – Branża piwowarska w Polsce. Wpływ na gospodarkę. Edycja 2025

1 dzień temu

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych zaprezentowało wyniki nowego raportu: „Branża piwowarska w Polsce. Wpływ na gospodarkę. Edycja 2025”. Pomimo spadków w produkcji piwa i dużych nadwyżek produkcyjnych, polski sektor piwowarski wygenerował 18 mld wpływu do budżetu państwa.

Prezentację poprowadził Andrzej Robaszewski – dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej i zrównoważonego rozwoju CASE. Na samym wstępie prowadzący zaznaczył, iż branża piwowarska dynamicznie się zmienia i stara się dopasować do wyzwań rynkowych.

Andrzej Robaszewski

Do 2018 roku branża piwowarska notowała wzrosty, jednak od 2019 roku nastąpiło kurczenie się rynku piwa. Pomimo spadków Polska w 2023 roku zajmowała trzecie miejsce pod względem produkcji piwa w Unii Europejskiej. Przebiły ją tylko Niemcy i Hiszpania.

Nadwyżka mocy produkcyjnych największych browarów w Polsce przekroczyła łącznie 10 mln hl w 2024 roku. Dane GUS wciąż mówią o spadku spożycia piwa. Robaszewski zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na zmiany zachodzące na rynku. Takie jak rosnące koszty produkcji, które rosną dużo szybciej niż w innych branżach alkoholowych przez np. wzrost cen słodu.

Coraz większy udział w sprzedaży całego piwa ma sprzedaż piwa bezalkoholowego. Przekłada się to również na wzrost użycia jabłek w produkcji piwa. Na większości etykiet piw smakowych można zauważyć w składzie min. 20% soku jabłkowego. Według ZPPP browary w Polsce zużywają ok. 3,2 tys. ton koncentratu jabłkowego.

Głównymi kierunkami eksportu piwa z Polski są następujące kraje: Niemcy, Holandia, Francja. Nie zmienia to faktu, iż do innych państw trafia mała część krajowej produkcji , w 2023 roku było to ok. 6%.

W samych browarach zatrudnionych jest prawie 9 tysięcy osób. Zakłada się, iż branża pośrednio i bezpośrednio wpływa na zatrudnienie 85,2 tys osób, a całkowite wpływy do budżetu Państwa z branży piwowarskiej wyniosły 18 mld złotych.

Idź do oryginalnego materiału